Danes je 29 Mar 2024 12:51
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 10 Mar 2009 17:04    Naslov sporočila: Encimi trebušne slinavke
 Odgovori s citatom  

Pomislite. Se vam redno dogaja, da vas kmalu po zaužitem obroku začne tiščati v trebuhu, v njem se glasno pretakajo sokovi, poleg tega pa vas mučijo še hude, pogoste in obilne driske? Je položaj že tako hud, da ste se začeli izogibati hrani, saj vam povzroča veliko več nelagodja kot užitka? Zelo prav imate, da to ni več normalno, obisk pri zdravniku pa je več kot smiseln. Povsem možno je, da je pri vas zatajilo izločanje encimov trebušne slinavke.


Že naše stare mame so govorile, kako pomembno je, da hrano jemo počasi in jo pri tem temeljito prežvečimo. V želodec morajo priti čim manjši kosi hrane. V nasprotnem, so še povedale, nas po jedi boli želodec, utrujeni smo, hrano težje prebavimo in naše počutje je temu ustrezno. Klavrno. Kaj pa, če se po jedi počutimo klavrno, tudi če se za mizo vedno držimo te stare in preizkušene modrosti?

Kot pojasnjuje asist. dr. Rado Janša, gastroenterolog s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana, ima trebušna slinavka zelo pomembno vlogo pri presnovi in razgradnji hrane.

Encimi trebušne slinavke se po posebnem izvodilu izločajo v dvanajstnik. Tam se srečajo z vsebino hrane, ki prispe iz želodca, in jo pomagajo razgrajevati na tako drobne delčke, da se ti lahko iz črevesne sluznice vsrkajo v kri. Tak je potek, če trebušna slinavka deluje normalno in če človek nima nekaterih drugih bolezni prebavnega trakta.

Povsem drugačna je zgodba, če ima človek operativno odstranjen želodec in/ali dvanajstnik. V tem primeru je prebavna pot speljana drugače; encimi trebušne slinavke se namreč ne izločajo več v dvanajstnik, temveč v tanko črevo. Takrat se hrana ne razgradi tako, kot bi se morala, in pojavijo se težave, razlaga sogovornik in doda, da se podobno dogaja tudi v primeru nekaterih boleznih prebavil. Izločanje encimov trebušne slinavke je moteno zlasti pri različnih vnetjih tankega črevesa (denimo pri chronovi bolezni ali celiakiji), pri vnetjih trebušne slinavke ali pri raku trebušne slinavke.

Nezgrešljivi simptomi
Znaki, da je zunanje izločanje encimov trebušne slinavke moteno, so značilni. "Če se encimi ne izločajo, nastopijo močne in pogoste driske, hujšanje in napihnjenost. Kadar so prisotni ti znaki, takoj vemo, da je s človekom nekaj narobe, in moramo vedno pomisliti tudi na trebušno slinavko. Včasih so moteni refleksi, ki sicer zagotavljajo nemoteno in pravilno izločanje encimov trebušne slinavke.

Če se to zgodi zaradi bolezni sluznice dvanajstnika, chronove bolezni, celiakije ali vnetja trebušne slinavke, se včasih pojavljajo le minimalne spremembe zaradi slabšega izločanja teh encimov. V tem primeru pride do pretakanja po trebušni votlini, napihovanja in nelagodja v trebuhu, zlasti po jedi. Bolnik morda ne hujša, ampak opaža le mehkejše blato in pogostejše iztrebljanje črevesa, poroča pa o izrazito slabšem počutju, ki sledi kmalu po jedi," pojasni dr. Janša in doda, da moteno zunanje izločanje encimov trebušne slinavke pomembno vpliva na večjo nagnjenost h krvavitvam in pridobivanje teže, povzroča pa tudi nagnjenost k osteoporozi, lomljenje nohtov, nočno slepoto ter različna obolenja kože zaradi motene absorpcije vitaminov in mineralov.

Predvsem pa je okrnjena kakovost bolnikovega življenja. Slabo počutje po vsakem zaužitem obroku človeka sprva izčrpava z driskami, bolečinami in utrujenostjo, nato pa tudi zato, ker ne dobi dovolj hrane in hranilnih snovi iz nje, saj se ji izogiba v strahu pred slabim počutjem po obrokih.

Kdaj k zdravniku?
Ko osebni zdravnik oceni, da v primeru slabega počutja, hujšanja in drisk ne gre le za stres, je prav, da pomisli tudi na možnost nezadostnega izločanja prebavnih encimov trebušne slinavke. Kot svetuje sogovornik, naj razišče ozadje težav ter potrdi ali izključi celiakijo in kronične vnetne črevesne bolezni, vnetje trebušne slinavke ter morebitne cistične ali celo rakave spremembe trebušne slinavke.

"Pomembno je vedeti, da so taka stanja možna po delni ali popoln odstranitvi želodca in/ali dvanajstnika ter po operaciji rane na sluznici teh organov. Po teh operacijah je človek lahko sicer popolnoma ozdravljen osnovne bolezni, zaradi katere je potreboval kirurški poseg, vendar ima zdaj povsem drugačne težave. Ker se encimi iz trebušne slinavke zaradi na novo vzpostavljene in zasnovane poti prebavne cevi ne morejo pravočasno izločiti, ne pomagajo pri razgradnji hrane, to pa seveda povzroča težave.

Tu se srečamo z zelo pomembnim fenomenom ob pravem času na pravem mestu, če hočemo, da se bo hrana pravilno razgradila in se bodo vse snovi iz nje vsrkale v sluznico tankega črevesa."

Pogumno v zdravljenje
Kadar ima zdravnik v mislih vsa ta stanja, je prav, da jih razišče, in če se domneve izkažejo kot pravilne, tudi uvede zdravljenje. Trenutno edina oblika zdravljenja, ki je tudi nadvse učinkovita, je zdravljenje z nadomestki prebavnih encimov trebušne slinavke. Ti encimi so na voljo v obliki kapsul, ki jih bolnik zaužije že med jedjo.

To je zelo pomembno, opozarja dr. Janša. Encimi morajo priti v organizem sočasno s hrano, sicer nimajo prav nobenega učinka. "Če bi jih bolnik zaužil na prazen želodec, bi šle kapsule naprej v blato in ne bi pomagale. Treba jih je pojesti s hrano, saj le tako razgradijo sladkorje, maščobe in druge delce."

Odmerjanje je pomembno

In kolikšen odmerek kreona je primeren? Dr. Janša pravi, da jemanje kapsul navadno predpiše trikrat na dan: med zajtrkom 25.000 enot, med kosilom 50.000 in med večerjo 25.000 enot. In če bolnik jé večkrat na dan? V tem primeru je treba jemati nižje odmerke, ključno pa je, da jih vzame ob vsakem obroku. Če pojé večji obrok, naj vzame višji odmerek.

Preventive ni

Morda bi si kdo utegnil očitati, da je nadloge kriv napačen življenjski slog. To ne drži. Moteno zunanje izločanje encimov trebušne slinavke je pogojeno z dejavniki, na katere ne moremo vplivati z življenjskim slogom. Zdravo in v vseh pogledih uravnoteženo življenje je seveda vedno na mestu, vendar bo v tem primeru še bolj na mestu, če pri težavah, ki smo jih opisali na začetku, nemudoma ukrepamo in obiščemo zdravnika. S preiskavami bo hitro ugotovil, ali je izločanje prebavnih encimov moteno, in uvedel zdravljenje. To je zelo pomembno, saj bo v nasprotnem primeru kakovost našega življenja občutno slabša.

In kako dolgo praviloma traja zdravljenje? Enoznačnega odgovora ni, odgovarja dr. Janša. Pri nekaterih bolnikih zadošča nekaj mesecev, drugi pa se morajo zdraviti vse življenje.


Trebušna slinavka – dvotirni vlak

Trebušna slinavka ali pankreas je organ, ki leži v trebušni votlini. Glava trebušne slinavke je "vpeta" v okljuko dvanajstnika (vanj iztekajo encimi) in leži tik pod jetri, telo trebušne slinavke poteka pod želodcem, rep pa se konča ob vranici. Spredaj jo prekriva prečni del debelega črevesa. Obdajajo jo velike žile in bogata limfna mreža. Trebušna slinavka je žleza z notranjim (endokrino) in zunanjim (eksokrino) izločanjem. Notranje izločanje inzulina je pomembno, ker uravnava raven krvnega sladkorja. Nepravilno izločanje inzulina ima za posledico sladkorno bolezen z vsemi njenimi zapleti.
Manj znano je zunanje ali eksokrino izločanje prebavnih encimov, ki po izvodilu trebušne slinavke potujejo v dvanajstnik in sodelujejo pri popolni razgradnji hrane, pri čemer se hrana razgradi na tako drobne delce, da se ti lahko iz sluznice tankega črevesa vsrkajo v kri.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Ostale bolezni želodca in prebavil

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.