Danes je 28 Apr 2024 23:02
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Mar 2009 10:55    Naslov sporočila: ZDRAVLJENJE RAKA DEBELEGA ČREVESA IN DANKE
 Odgovori s citatom  

Operativna odstranitev tumorja ali zasevkov
Operacija (resekcija) predstavlja osnovo zdravljenja zgodnjih stadijev raka debelega črevesa in danke. Tudi pri napredovali bolezni je operacija večinoma priporočljiva, saj bi v nasprotnem primeru tumor lahko povzročil zaporo črevesa (ileus). Vrsta operacije je odvisna od lege tumorja na črevesu. Z operacijskim posegom odstranijo primarni tumor skupaj z delom črevesa in pripadajočimi bezgavkami. Prizadeti del črevesa operativno odstranijo ter proste in zdrave konce črevesa zašijejo skupaj. Včasih je treba bolniku kirurško narediti odprtino med debelim črevesom in trebušno steno (kolostomija), skozi katero se prazni vsebina
debelega črevesa v posebno vrečko. Odprtino imenujemo stoma. Lahko je začasna in jo kirurg kasneje zapre. Včasih pa je potrebna stalna stoma. Ob uporabi kakovostnih pripomočkov taki bolniki živijo povsem normalno.

Pri bolnikih z rakom danke je potrebna totalna mezorektalna ekscizija ali TME. S to operacijo se lahko ohrani normalno delovanje mehurja in spolna funkcija. Ali bodo bolniki z rakom danke po operaciji imeli trajno stomo, pa je odvisno od lege tumorja in odgovora na zdravljenje pred operacijo. Jetra so organ, v katerega rak debelega črevesa in danke najpogosteje zaseva. Pred operacijo jetrnih zasevkov je večkrat potrebna kemoterapija, ki omogoča zmanjšanje velikosti zasevkov do te mere, da jih je nato v določenih primerih mogoče operirati.

Radioterapija – zdravljenje z obsevanjem

Radioterapija je obsevanje raka z visokoenergetskimi žarki, ki uničujejo rakave celice. Uporablja se pri zdravljenju raka danke. Praviloma se k obsevanju doda tudi kemoterapija. Obsevanje zdravniki priporočajo pred operacijo (neoadjuvantno zdravljenje) ali redkeje po njej, če bolnik ni bil obsevan pred operacijo (adjuvantno zdravljenje). Tumorjev, ki ležijo v debelem črevesu,
praviloma ne obsevajo, ampak jih čim prej operativno odstranijo. Z radioterapijo lahko zmanjšajo tudi znake in simptome bolezni. Ta način imenujemo paliativno zdravljenje.

Zdravljenje z zdravili

Kemoterapija

Zdravljenje s kemoterapijo pomeni uničevanje rakavih celic z zdravili – citostatiki, ki zavirajo delitev rakavih celic. Razlika med operativnim posegom ali obsevanjem in kemoterapijo je v tem, da citostatiki s krvjo dosežejo tudi področja, kjer se lahko nahajajo zasevki. Zdravljenje poteka v ciklih. Odmerku zdravila sledi čas počitka in nato se cikel ponovi. Navadno so cikli na dva
do štiri tedne. Večina citostatikov se daje intravensko v krvni obtok. Bolnik dobiva zdravilo v bolnišnici ali ambulantno. Žal pa velika večina citostatikov deluje tudi na druge celice in tako pogosto povzroča neželene učinke (glej neželeni učinki zdravljenja).

Citostatiki se največkrat uporabljajo v različnih kombinacijah. 5-fluorouracil (5-FU) je v uporabi že nekaj desetletij in se pogosto kombinira z drugimi zdravili. Novejši citostatik, ki se za razliko od 5-FU daje v obliki tablet, je zdravilo kapecitabin. Zaradi posebnega mehanizma delovanja kapecitabin deluje predvsem na celice tumorja in manj na zdrave celice v telesu, saj se v aktivno obliko 5-FU spremeni v samem tumorju. Zato povzroča manj neželenih učinkov kakor kemoterapija s 5-FU. Prednost omenjenega zdravila pa je tudi v tem, da je v obliki tablet. Bolnik se lahko zdravi doma in pride na pregled v bolnišnico samo ob koncu cikla zdravljenja, kar dodatno prispeva k boljšem počutju in večji kakovosti življenja bolnikov. Seveda pa je pri tovrstnem zdravljenju potrebno dobro sodelovanje bolnikov.

Citostatika irinotekan in oksaliplatin se pogosto uporabljata v kombinacijah s 5-FU. Oba povečata učinkovitost zdravljenja, vendar lahko dodatno prispevata k neželenim učinkom zdravljenja.

MOŽNI NEŽELENI UČINKI ZDRAVLJENJA

Možni neželeni učinki kemoterapije Možni neželeni učinki radioterapije
Utrujenost Utrujenost
Slabokrvnost Slabokrvnost
Povečana možnost okužb Draženje kože
Slabost in bruhanje Slabost
Izpadanje las Izguba teka
Ranice v ustih Driska
Otekline in otrplost rok in nog
Driska


Novosti v zdravljenju raka

V zadnjem desetletju intenzivno razvijajo biološka tarčna zdravila, ki proti raku delujejo drugače, in sicer tako, da zavrejo različne dejavnike (rastne faktorje), ki so sicer potrebni za rast tumorja. Zaradi selektivnega delovanja na celice tumorja imajo manj neželenih učinkov, predvsem pa manj tistih, ki spremljajo standardno kemoterapijo (slabokrvnost, slabost, driska …). Za zdravljenje napredovale oblike raka na debelem črevesu in danki se uporabljata dve biološki zdravili, in sicer bevacizumab in cetuksimab.

Zdravilo bevacizumab je kot dodatek standardnemu zdravljenju pokazalo visoko učinkovitost, uporablja se v prvi liniji zdravljenja. Bevacizumab zavira rast žil, ki jih tumor nujno potrebuje za nadaljnjo rast in tako zavira rast in širjenje tumorja. Tudi cetuksimab zavira rast in širjenje tumorja, saj deluje proti enemu izmed rastnih faktorjev tumorja. Uporablja se pri bolnikih, ki se
niso odzvali na kemoterapijo z irinotekanom.

Spremljanje bolnikov

Po zaključenem zdravljenju so pomembni redni kontrolni pregledi in kontrolne preiskave. Kontrolno kolonoskopijo je treba opraviti leto dni po operaciji, nato pa vsakih 2 do 5 let. Tudi morebitne ponovitve bolezni danes lahko uspešno zdravimo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Mar 2009 10:56    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Bolezenski znaki
Večina neznačilnih znakov je povezanih tudi z drugimi obolenji, kot so: razjede na želodcu, žolčni kamni, hemoroidi, reakcije na hrano. Zaradi tega veliko ljudi ne odide na pregled k zdravniku, čeprav ima nekatere izmed prej omenjenih težav.

Glede na to, da je črevo dolg organ in glede na njegovo lego v trebuhu, pa se tudi bolezenski znaki lahko razlikujejo glede na lego tumorja.

Tumorji desne strani črevesa lahko povzročajo krče v trebuhu, izgubo telesne teže, tipno tumorsko maso na desni strani trebuha. Izguba krvi povzroča slabokrvnost in z njo povezane klinične znake, kot so: utrujenost, vrtoglavica, šumenje v ušesih.

Tumorji leve strani črevesa pa lahko povzročajo krče ali tope bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje, izmenjavo zaprtja in drisk. Lahko se pojavljajo tudi občasne krvavitve iz črevesa.

Tumorji v danki dajejo občutek polne danke, krvavitev iz danke in spremembe v diametru blata, odvajanje tanjšega blata. Če omenjene težave trajajo dalj časa je zelo pomembno, da se oglasite pri svojem zdravniku.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Mar 2009 10:57    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Postavitev diagnoze in stadija bolezni
Preiskave za odkrivanje raka debelega črevesa in danke:

digitalni rektalni pregled – pri tem pregledu lahko s prstom otipamo večino tumorjev danke;
hematest blata – pregled blata na krvavitev;
rektoskopija – s posebno napravo - rektoskopom si ogledamo zadnji del črevesa oz. danko,
kolonoskopija – posebna naprava – kolonoskop pa služi za pregled ostalega dela debelega črevesa.
Med rektoskopijo in kolonoskopijo lahko odstranjujemo tudi polipe v črevesu. Vse lahko opravimo ambulantno. V kolikor pri preiskavi preiskovalec opazi tumor, odvzame delček tkiva za preiskavo – pravimo, da je opravil biopsijo.

Odvzeto tkivo pregledajo patologi, pripravijo patohistološki izvid, ki potrdi ali ovrže sum na raka.

Ko je postavljena diagnoza raka (tumorji so večinoma adenokarcinomi), so za določitev razširjenosti bolezni potrebne še dodatne preiskave, kot so: krvne preiskave, rentgensko slikanje pljuč, ultrazvok trebuha.

Glede na razširjenost obolenja ločimo več stadijev:

stadij I - tumor je omejen na črevesno sluznico,
stadij II - tumor prerašča v mišični sloj črevesa in v okolno maščevje,
stadij III – tumor ima že zasevke v področnih bezgavkah,
stadij IV - prisotni so tudi že oddaljeni zasevki, bolezen se je razširila v druge organe.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Mar 2009 10:58    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Zdravljenje
Operacija primarnega tumorja je prvi način zdravljenja, izvedba je odvisna od njegove lege. Potrebna je tudi pri razširjeni bolezni, saj bi tumor lahko povzročil zaporo črevesa. Odstrani se lahko le del črevesa, včasih pa v celoti, sledi povezava med tankim črevesom in danko; odvajanje blata je normalno.

Če je tumor v spodnji tretjini danke, je potrebna amputacija danke; nato črevo navzdol slepo zapreti, zgornji del črevesa pa izpeljati skozi trebušno steno – anus preater (stoma).

Zdravljenja raka debelega črevesa

Stadij I - potreben le operativni poseg,

Stadij II
in slaba prognoza (agresivni tip tumorja) - običajno sledi operaciji še dodatna (adjuvantna) kemoterapija.

Stadij III – tudi ti bolniki imajo adjuvantno kemoterapijo. S tem uničimo morebitne mikro-zasevke in izboljšamo preživetje.

Stadij IV - tudi pri razširjeni bolezni je zdravljenje s citostatiki učinkovito. Zmanjšamo obseg bolezni, njene znake in izboljšamo preživetje. Manjše število zasevkov samo v enem organu (1–3 v jetrih ali pljučih) je mogoče tudi operativno odstraniti. Operacija je včasih mogoča tudi po zdravljenju s kemoterapijo, ko se je obseg bolezni toliko zmanjšal, da je preostanek tumorja možno kirurško odstraniti.

Zdravljenje raka danke
je nekoliko drugačno zaradi lege - končni del je fiksiran v mali medenici. Lokalno napredovali tumor je možno z obsevanjem zmanjšati in nato operirati. Bolnike v stadiju II in III po operaciji tudi obsevamo, da zmanjšamo možnost lokalne ponovitve. Bolniki s stadijem III in IV so zdravljeni enako kot tisti z rakom debelega črevesa v enakih stadijih.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Mar 2009 11:49    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Stranski učinki in posledice zdravljenja
Prehodnih stranskih učinkov zaradi zdravljenja je zelo malo.

Včasih je pri nekaterih bolnikih z rakom debelega črevesa zaradi akutne zapore izločanja blata, razpoke črevesa ali komplikacije med operacijo nujno potrebna operacija, pri kateri napravijo začasno izpeljavo črevesa skozi trebušno steno.
Možni neželeni učinki kemoterapije so:
utrujenost, slabokrvnost, povečana možnost okužb, slabost in bruhanje, izpadanje las, ranice v ustih, otekline in otrplost rok in nog, driska.
Možni stranski učinki obsevanja so:
Utrujenost, slabokrvnost, draženje kože, slabost, izguba teka, driska.

Bolniki po končanem zdravljenju nimajo posebnih težav, ne potrebujejo diete, uživajo lahko vse vrste hrane. Tudi bolniki s stomo lahko ob uporabi kakovostnih pripomočkov (vrečk za stomo in irigatorjev) živijo povsem normalno
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 12 Mar 2009 11:49    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Ponovitev bolezni
Prognoza bolnikov z rakom debelega črevesa in danke, ki so imeli adjuvantno (dopolnilno) zdravljenje, je dobra. Pri več kot polovici bolnikov se bolezen ne ponovi. Zaradi možnosti ponovitve bolezni pa bolnike spremljamo z rednimi kontrolnimi pregledi. Ob pregledu odvzamemo tudi kri za tumorski marker CEA – karcinoembrionalni antigen. Izločajo ga tumorske celice, njegovo zvišanje lahko pomeni ponovitev bolezni. Enkrat letno pa bolnike napotimo tudi na ultrazvočni pregled trebuha. Prvo kontrolno kolonoskopijo opravijo čez eno leto po operaciji, nato pa na vsakih 2 – 5 let.

Tudi ponovitve bolezni lahko uspešno zdravimo. Način zdravljenja je odvisen od mesta ponovitve in njene razširjenosti. Zdravljenje je lahko operativno, s kemoterapijo ali obsevanjem
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Ostale bolezni želodca in prebavil

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.