Danes je 09 Maj 2024 22:04
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 01 Okt 2010 20:16    Naslov sporočila: Sladki koren pri razjedi na želodcu
 Odgovori s citatom  

Novejše raziskave so pokazale, da učinkovine v sladkem korenu spodbujajo nastanek sluzi, pospešujejo sluznični krvni obtok in ji dajejo moč, da se upre prebavnim sokovom, ki jo razjedajo, zato je ta rastlinica oz. njen sok v veliko pomoč pri zdravljenju razjede na želodcu ali dvanajstniku.

[Povečaj]
Sladki koren lajša izkašljevanje.
[Povečaj]
Sladki koren blaži vnetja prebavnega sistema.
Sladki koren (Glycyrrhiza glabra) je njega dni sodil v napoj, ki je moral biti vedno ob bolniški postelji, saj naj bi zdravil prav vse bolezni. Kje so že tisti časi … Dandanes po pripravkih iz te korenine sladkobnega okusa in močnega vonja posega le malokdo, čeravno je znanstveno precej dobro raziskana. Raba po ljudskem izročilu je zvečine podkrepljena s farmakološkimi izsledki. Poglejmo najprej v zakladnico ljudskega znanja.

Pri vnetju bronhijev
Korenina sladkega korena že od nekdaj velja za izvrstno zdravilo proti kašlju, pospešuje izločanje sluzi, zdravi hripavost in celo začetno tuberkulozo. Pomaga pri vnetju bronhijev in grla, olajšuje izkašljevanje in zdravi prehladna obolenja. V ljudskem zdravilstvu jo uporabljajo tudi za zdravljenje astme in razjed v ustih. Poleg tega se obnese kot sredstvo za osvežitev, lahno odvaja in žene na vodo, koristi pri boleznih ledvic in mehurja ter deluje na nadledvično žlezo. Največje uspehe v ljudskem zdravilstvu pa naj bi z njo dosegali pri vnetju želodčne sluznice in želodčni razjedi, pri prebavnih krčih in zaprtju. Pri kroničnem zaprtju se najbolj obnese v kombinaciji s korenino regrata in kislice.

Deluje proti glivicam in bakterijam
S poskusi, ki so jih opravili v zadnjih letih, so nesporno potrdili antioksidativni in protivnetni učinek sladkega korena. Gliciretinska kislina, ki velja za njegovo najbolj prepoznavno sestavino in ki mu daje sladkost, deluje proti glivicam, ki povzročajo soor in proti nekaterim bakterijam. Zavira razne vrste virusov, kužne na sluznicah, tudi herpes. V pomoč je celo pri zdravljenju hepatitisa B. Zavira razpad steroidov v jetrih in ledvicah. Raziskave so tudi pokazale, da gliciretinska kislina spodbuja nastanek sluzi, pospešuje sluznični krvni obtok in ji daje moč, da se upre prebavnim sokovom, ki jo razjedajo, zato je ta rastlinica oz. njen sok v veliko pomoč pri zdravljenju razjede na želodcu, dvanajstniku in požiralniku. Ker deluje protivnetno, pomaga tudi pri vnetih sklepih in artritisu. Olajšuje tudi izkašljevanje, saj utekočinja gosto sluz in preprečuje vnetja pri katarjih zgornjih dihal.

Prevretek, sok in paličice
Kot pri večini korenin, tudi pri sladkem korenu velja, da ga pripravimo v obliki prevretka: pol žličke oziroma največ eno žličko posušene korenine prelijemo s skodelico vrele vode in kuhamo pet do deset minut. Pijemo največ po tri skodelice čaja na dan po obroku. Zgoščen sok z imenom lakrica ali črni sladkor kupimo v lekarni. Dobi se v obliki močno sladkih črno rjavih paličastih kosov, ki se v vroči vodi popolnoma raztopijo. Zelo se izkaže pri gastritisu, čiru na želodcu ali dvanajstniku in pri krčih v želodcu. Paličice posušenega soka, ki so zelo zanimivega videza, lahko tudi žvečimo.

Čajna mešanica pri gastritisu
Pri gastritisu se obnese, če korenini sladkega korena primešamo še korenino sleza in cvet kamilice. Dve žlički mešanice, v katerem naj prednjači sladki koren, poparimo s skodelico vrele vode in pustimo stati petnajst minut. Na dan pijemo po dve skodelici čaja.

Opozorilo
Sladki koren smemo uživati samo v predpisani količini v obliki kure (ne dlje kot štiri do šest tednov). Pri dolgotrajni uporabi in visokih odmerkih lahko pride do povišanega krvnega tlaka, edemov in pomanjkanja kalija oz. prekomernega vnosa natrija. Ni primeren za bolnike s srčno-žilnimi motnjami, nosečnice in otroke.
[/u]
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.