Danes je 10 Maj 2024 06:40
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 25 Maj 2010 07:23    Naslov sporočila: Šentjanževka
 Odgovori s citatom  

Rumena večcvetnica je dobro zdravilo proti depresiji, uporabljamo pa jo lahko za vrsto drugih težav. Celo za moderni "bourned out" sindrom oziroma pregorevanje na delovnem mestu.

Kdaj jo nabiramo?


Šentjanževko nabiramo od junija, ko začenja cveteti, in do konca avgusta, ko neha. Nabiramo cvetove in zgornje lističe, saj je v njih največ zdravilnih učinkovin. Našli jo bomo po travnatih pobočjih, nasipih in posekah po vsej Sloveniji. Če cvetke zmečkamo med prsti, iz njih priteče rdeč sok, kar je botrovalo nastanku marsikatere legende in pripovedi.

Za kaj jo uporabljamo?Čeprav skoraj vsi poznamo šentjanževo olje, s katerim smo blažili sončne opekline, je šentjanževka pravzaprav zelo dobro pomirjevalno sredstvo oziroma antidepresiv. Seveda je treba biti potrpežljiv, saj zdravilo začne učinkovati v dveh do treh tednih. Uporablja se tudi za povečanje duševne in telesne kondicije, za lajšanje težav z meno ter pri izgubi teka ter nespečnosti. Pravijo, da je še posebej učinkovita v zimskih mesecih, ker se takrat te težave pojavljajo pogosteje. Uporabljajo jo tudi ljudje, ki so preobremenjeni z delom.

Šentjanževo olje se priporoča za opekline, sveže rane, zmečkanine ter zdravljenje turov. Prav tako ga nekateri uporabljajo pri revmi, migrenah, izpahih ter bolečinah v hrbtu. Čaj iz šentjanževih semen pa se uporablja zoper drisko in kamne v mehurju. Čaj iz šentjanževke in belega omela pa naj bi pomagal pri krčih, težavah z menstruacijo in vnetjih maternice.

Neželeni učinki

Pri pravilni uporabi naj ne bi bilo stranskih učinkov, pri pitju čaja pa se lahko razvije preobčutljivostna reakcija na koži, ki je predolgo izpostavljena soncu. Izogibanje soncu in solarijem zato ne bo odveč.


Uporaba

Šentjanževo olje
V steklenice s širokim vratom damo cvetje in zgornje lističe, vanjo nalijemo dobro olivno olje ter nekaj tednov pustimo stati na soncu. V tem času tekočino večkrat pretresemo. Dobili bomo rdeče obarvano olje, ki ga precedimo skozi krpo.

Tinktura
Dve pesti sveže posušenih cvetov tri tedne namakamo v enem litru žganja ali lekarniškem etanolu. Nato pa pri depresijah dvakrat dnevno v deciliter vode kanemo 20 do 30 kapljic ali vtiramo v kožo zoper revmatizem.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.