Danes je 10 Maj 2024 22:20
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 24 Maj 2010 08:54    Naslov sporočila: Arnika
 Odgovori s citatom  

Pomlad je razgrnila svojo cvetočo odejo po vseh travnikih in nam s tem polepšala pogled na naravo. Da pa ni polepšan samo pogled, ampak tudi naše zdravstveno stanje, poskrbijo vse zdravilne rastline. Med vsemi zdravilnimi rožicami je tudi arnika ˗ za kaj vse je zdravilna in kako jo uporabljati pa v naslednjih vrsticah.
Arnika ali Arnica montana je trajnica, ki doseže višino od 20 do 60 cm. Cvetovi so rumeni koški, 6–8 cm široki in jezičasti. Steblo je pokončno, žlezasto in dlakavo, z enim cvetnim koškom. Koški dišijo aromatično, so grenkega in žgočega okusa. Posušeni cvetovi imajo zelo močan vonj, morda že kar malo moteč. Sicer pa arnika cveti od maja do julija, v višjih legah še tudi avgusta ˗ takrat je tudi primeren čas za nabiranje cvetov. Pri nabiranju je pomembno, da zelene ovojne liste odstranimo preden jih damo sušiti. Cvetove sušimo na soncu in jih potem shranimo v papirnato vrečko ali vrečko iz blaga ˗ posušeni cvetovi so dobri le eno leto.

Arnika je zelo uspešna pri širjenju krčnih žil in pospešuje celjenje ran. Deluje proti revmi in protinu, proti gripi, pri motnjah v krvnem obtoku, pri želodčnih in črevesnih motnjah … Kot vsestransko zdravilo deluje predvsem pri posledicah udarcev in padcev. Obnavlja tkivo, odstranjuje krvne strdke, ki nastajajo pri odrgninah, izpahih in izvinih. Pomaga pri modricah, proti mozoljavosti, otekanju in kroničnem artritisu. Ker pa se približuje poletje, ko nas bodo začeli napadati komarji, na vbodnih mestih malo namažemo s tinkturo, ki blaži srbenje.

Že naše babice so poznale vse te zdravilne učinkovine, arniko nabirale in iz nje pripravljale različne pripravke za celoletno zdravljenje. Med pripravki sta najbolj priljubljena arnikova tinktura in olje.

Arnikova tinktura:

Tinkturo pripravite z namakanjem svežih ali posušenih cvetov. Namakamo jih 2 tedna v 70 % alkoholu ali žganju, v razmerju 75 gramov cvetov na ½ litra alkohola. Nato tinkturo precedimo in shranimo v temnem prostoru. Tinktura je primerna predvsem za lajšanje bolečin v mišicah, pri oteklinah in revmi. Tinkturo razredčimo z vodo v razmerju 1 : 5, v pripravek namočimo gazo, ki jo večkrat na dan položimo na boleče mesto.

Arnikino olje:

Namočite cvetove v olje in jih pustite na soncu toliko časa, da olje postane rdeče. Tako pripravljeno olje je koristno predvsem pri hitrejšemu zdravljenju manjših ran. Ker ne povzroča dodatnih bolečin, je priljubljen pri otrocih, ki imajo praviloma še največ takšnih težav. Zelo uporaben nasvet je tudi ta, da olje uporabljamo po sončnih opeklinah, saj hladi in rdečico spremeni v temnejšo barvo.

Pomembno opozorilo:

Arniko uporabljamo predvsem zunanje. Pripravkov ne uporabljamo v bližini ust ali oči ali jih polagamo na odprte rane. Če nam po nesreči zaide v odprto rano, jo izperimo z veliko vode. Ne uporabljamo jo pri majhnih otrocih. Pri občutljivih ljudeh lahko sproži alergijo, najpogosteje pri tistih, ki so alergični tudi na druge nebinovke kot so: kamilica, ognjič ali rman.

Torej, čas za nabiranje arnike se je že začel, a bodite previdni in upoštevajte opozorila, kajti le tako boste iz arnike potegnili vse zdravilne učinke, kar vam jih lahko podari.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.