Danes je 12 Maj 2024 00:13
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 10 Maj 2010 06:35    Naslov sporočila: Stres in imunski sistem
 Odgovori s citatom  

Ko sem pod stresom, zbolim. Ta stavek venomer slišim od svoje prijateljice, vendar je še ni izučilo. Tudi zato sem se tokrat odločila, da zberem nasvete in naravne metode za spopadanje s stresom in krepitev imunskega sistema.
Prvi nasvet: ustavite se. Ne hitite ves čas in ne opravljajte preveč stvari hkrati. Ko opravite eno opravilo, si odpočijte in se šele nato lotite naslednjega. Najdite čas zase. Že deset minut na dan vas lahko napolni s potrebno energijo. Izklopite se od zunanjega sveta: lahko sedite v tišini, meditirate, molite, vseeno. Sedite, vendar naj bo prostor miren. In razmišljajte pozitivno! Tudi v najhujših položajih poskušajte poiskati pozitivne rešitve. Vsaka negativna misel vam po nepotrebnem jemlje energijo. Poskusite se vsak dan zahvaliti za vse dobro v svojem življenju. Ne ukvarjajte se s stvarmi, na katere nimate vpliva. Spremembe dojemajte kot izzive in ne kot grožnje.


Poskrbite za sprostitev in počitek
V trenutkih največjih obremenitev moramo poskrbeti za sprostitev. Vsak dan ali vsaj nekajkrat na teden opravljajte protistresne dejavnosti ali vaje, ki vas bodo upočasnile in umirile. Izbirate lahko med številnimi tehnikami in metodami: avtogeni trening, različne meditacijske in dihalne tehnike, vizualizacija … Za dobro počutje potrebujete približno osem ur kakovostnega spanja. Telo med spanjem prehaja skozi več REM-faz, toda imunski sistem se obnavlja med zadnjo in najdaljšo, ki nastopi po sedmih urah spanja.


Povežite se
Močna podporna mreže je najboljša zaščita pred stresom. Če se lahko zanesete na prijatelje ali družino, pritiski življenja niso tako težki. Zaradi svojih obveznosti ne zanemarite družbenega življenja. Odnos s prijatelji omogoči, da smo srečnejši in bolj pozitivno naravnani, to pa hkrati zmanjšuje količino hormonov, kot je norepinefrin, ki škodujejo imunskemu sistemu.


Privoščite si masažo
Vsak dotik pomirja. Masaža omili duševni, telesni in čustveni stres, ter sprosti mišično napetost v vsem telesu. Na voljo so številne masažne tehnike: refleksna masaža stopal, šiatsu, akupresura …


Zmerna dejavnost je čudodelna
Dovolj je že pol ure hoje s pospešenim korakom, zmernega teka ali nekaj preprostih vaj nekajkrat na teden. Če imate težave z motivacijo, si za športne dejavnosti poiščite partnerja. Med gibanjem se v telesu izločajo endorfini, ki krepijo imunski sistem tako, da vplivajo na povečanje števila belih krvničk, te pa so naravna zaščita pred virusi. Telesno odpornost krepita zlasti joga in taj či.


Najdite si konjička
Ukvarjajte se z dejavnostmi, v katerih uživate, in se jim redno posvečajte. Poskusite s kreativnim pisanjem, pisanjem poezije ali dnevnika. Raziskave kažejo, da pisanje, pri katerem razčlenjujemo svoje težave in izražamo čustva, sprošča stres.


Posvojite štirinožnega prijatelja
Da božanje oziroma dotikanje živali sprošča, so dokazale že številne raziskave, domače živali pa lastnikom prinašajo tudi zdravstvene koristi. Ljubkovanje psa ali mačka znižuje krvni tlak in blaži stres. Seveda vas bo kuža prisilil tudi k rednemu gibanju in s tem posredno vplival na vaše zdravje.


Pomoč kristalov
Tudi kamni učinkujejo sproščajoče in protistresno. Safir blaži živčnost, modri safir pomirja čustva, smaragd, žad in turmelin blažijo stres, diamant krepi imunski sistem, podaljšuje življenje in odpravlja zaskrbljenost. Mesečev kamen pomirja um in blaži čustveni stres.


Smejte se na svoj račun
Ko se smejete, se izločajo snovi, ki koristijo telesu. Humor, smeh in dobro razpoloženje krepijo imunski sistem, kajti po sproščenem smehu se poviša število imunskih telesc v krvi. Smeh ne prinaša le veselja, ampak obenem krepi zdravje. Humor je tudi najboljši protistrup za stresne situacije. Ker smo v stresni situaciji videti komični, lahko spremenimo svoj odgovor na grožnjo. Humor nam omogoči, da se odmaknemo in hromeče občutke stresa nadomestimo z veseljem. Ko se smejemo, preprosto ne moremo biti še resno zaskrbljeni. Ljudje, ki se zatekajo k humorju, se ob neprijetnih dogodkih težje razburijo. Znanstveniki so v slini ljudeh, ki so bili izpostavljeni humorju, opazili začasen dvig ravni protiteles, ki sodelujejo pri obrambi pred okužbami, denimo z virusi prehlada. Pri tistih, ki so poročali, da humor pogosto uporabljajo kot sredstvo za obvladovanje stresa, so izmerili znatno višje vrednosti varovalnih protiteles. Pri ljudeh z močnim smislom za humor med izpostavljenostjo stresu niso opazili pričakovanih padcev imunske funkcije. V družbi glejte najbolj butaste komedije, saj se boste tako najlažje nasmejali od srca, ali pa prebirajte humoristične knjigo in šale, ki vas bodo nasmejale. Lahko se tudi lotite pisanja ali pripovedovanja humornih besedil o situacijah, v katerih ste se osmešili. Smejte se na svoj račun in se norčujte iz svojih napak.


Čaj pomirja
Znanstveniki iz univerze v Londonu so prišli do zanimivega zaključka – tudi če čaj v sebi nima sestavin, ki delujejo pomirjajoče, deluje pomirjujoče že samo priprava čaja. Sam čaj namreč dojemamo kot nekaj, kar nas bo sprostilo. Raziskava, ki je zajemala 3.000 ljudi, je pokazala še, da se pri osebah, ki pijejo čaj pod stresom, zmanjšajo anksioznost za 4 odstotke, osebe, ki pa pijejo vodo pod stresom, pa stres celo povečajo za 25 odstotkov.


Zdravilne rastline, ki pomirjajo
Baldrijan pomirja, blaži tesnobo, spodbuja tek in znižuje zvišan krvni tlak. Pomaga pri nespečnosti, predvsem zaradi živčnosti, in je učinkovito zdravilo pri spopadanju s stresom, saj pomaga pri utrujenosti, duševni napetosti, razdražljivosti in motnjah zbranosti. Melisa pomirja, zato jo vsebujejo pripravki za pomirjanje, predvsem v kombinacijah z drugimi zdravilnimi rastlinami. Uživamo jo lahko tudi v obliki čaja. Pomirjevalno deluje tudi melisino eterično olje. Poprova meta je v rabi predvsem v kombinaciji z baldrijanom in meliso.


Prehranski dodatki
Izberite tiste, za katere menite, da vam bodo najbolj koristili, in ne pozabite, da dodatki niso nadomestilo za zdravo prehrano. Uživajte vitaminsko-mineralne dodatke (vitamini A, C, E, B1, B3, B6 in B12, karotenoidi, cink, selen, mangan in krom). Z uživanjem probiotikov skrbite za zdravo črevesno floro, ki je temelj trdnega imunskega sistema (kefir, jogurt, kislo zelje in repa, sirotka, kisava). Izogibajte se ocvrti hrani, alkoholu, kavi in cigaretam.


Antioksidanti
Vitamin C krepi imunost, saj odstranjuje presežne proste radikale, ki jih proizvajajo bele krvničke. Poleg tega blaži simptome prehlada in gripe. Beta karoten spodbuja imunsko funkcijo, koencim Q10 pa igra pomembno vlogo pri proizvajanju energije, poleg tega deluje kot antioksidant v celičnih membranah. Te membrane delujejo kot vrata in stene celice: v celico spuščajo hranila, iz nje pa odpadne snovi.


Ameriški slamnik …
… je najbolj znana in raziskana rastlina za spodbujanje imunskega sistema. S kliničnimi raziskavami so dokazali njegovo nespecifično imunostimulativno, protivirusno, protibakterijsko, protivnetno in protiglivično delovanje.


Sok noni …
… je zakladnica vitaminov (A, B1, B2, B3, B6, C in E, folna kislina, biotin, pantotenska kislina), mineralov in mikroelementov (kalcij, magnezij, natrij, kalij, železo, cink, fosfat, selen, mangan, jod, baker, silicij, krom, molibden), zato pomaga krepiti imunski sistem.


Ginseng obnavlja zaloge energije
Ginseng ali ženšen je rastlina, znana iz tradicionalne kitajske medicine, ki pomaga v boju proti utrujenosti in izčrpanosti, krepi imunski sistem ter izboljšuje telesno vzdržljivost in kognitivne sposobnosti.


Alge… (klamatske, spirulina, chlorella …) vsebujejo veliko beljakovin, esencialne aminokisline, klorofil, minerale in vitamine ter nenasičene maščobne kisline. Zaradi vsega tega ščitijo pred stresom, saj nam zagotavljajo več energije in snovi, ki so potrebne za delovanje telesa, ter pomagajo krepiti imunski sistem.


Jejte … raznoliko
Niti ena vrsta hrane ne vsebuje idealne količine vseh vitaminov, zato je treba jesti raznoliko. Uživajte čimveč jedi, bogatih z vlakninami (rjavi ali neoluščeni riž, polnozrnate žitarice …), ter zmanjšajte vnos rdečega mesa, rafiniranih sladkorjev, bele moke in nasičenih maščob. Vsak dan pojejte čimveč sadja in zelenjave ali pa si pripravite sveže stisnjene sokove iz sadja in/ali zelenjave. Temno zelena zelenjava je bogata z vitamini, minerali, antioksidanti in drugimi pomembnimi snovmi, ne vsebuje pa veliko sladkorjev in ogljikovih hidratov tako kot sadje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Vse za dobro počutje

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.