Danes je 13 Maj 2024 11:31
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 24 Apr 2010 19:06    Naslov sporočila: Ingver
 Odgovori s citatom  

Zdravilo, začimba ali zelenjava?
Ingver je ena od tistih rastlin, ki zaradi izjemnih prehrambnih in zdravstvenih lastnosti vzbuja veliko zanimanje pri zagovornikih alternativnega naravnega zdravljenja in tudi pri klasičnih zdravnikih. Raziskave o njem spodbuja tudi vedno večja uporaba ingverja po vsem svetu, predvsem po zaslugi širjenja vplivov vzhodnjaških zdravilnih metod in kulinarike.

V Indiji in na Kitajskem ogromno naravnih zdravil vsebuje prav ingver. V prehrani je tako pogost, da ga ponekod štejejo k zelenjavi. Med Kitajci velja za zdravilo za sto bolezni, uporablja se na nešteto načinov. V Indiji natančno ločijo med značilnostmi svežega in suhega ingverja (ter mešanice med obema v različnih razmerjih) v kuhinji in pri zdravljenju, z raznolikimi preparati iz njega pa dosegajo pestre medicinske učinke.

Antioksidant

Ingver štejejo med najmočnejše rastlinske antioksidante. Znanstvene raziskave posameznih sestavin ingverja so pokazale, da v resnici pomaga pri slabi prebavi, zgagi, bruhanju in preprečevanju morske bolezni (oziroma nasploh slabosti med potovanjem). Poleg tega ingver stimulira krvni obtok, sprošča periferno ožilje, krepi izločanje sline, pomaga pri vnetju grla, lajša izkašljevanje in ima antiseptične lastnosti.

Sestavine in učinki

Ingver (lat. Zingiber officinale) vsebuje veliko aktivnih sestavin, značilen vonj in okus mu dajejo predvsem shogaoli in gingeroli (spoji eteričnih olj in smol). Raziskave na Univerzi v Sydneyju so pokazale, da so gingeroli po sestavi in učinku precej podobni capsaicinu, ki je dobro znan kot naravno sredstvo proti bolečinam in vnetjem (capsaicin je bil predstavljen v Vivi decembra lani v povezavi s kajenskim poprom). Vodja študije prof. Basil Roufogalis meni, da so gingeroli celo prijaznejši za bolnika, saj so manj pekoči, poleg tega pa ne odpravljajo le bolečin, temveč tudi vnetja, ki jih spremljajo; ingver enači z aspirinom in ibuprofenom po učinkovitosti pri zdravljenju vnetij, dodatna prednost ingverja pa je v tem, da v nasprotju z aspirinom pomirja črevesje.
Po prispevku v angleškem zdravstvenem časniku Lancet iz leta 1982 ingver v prahu zelo učinkovito pomaga pri morski bolezni. Preizkus na 36 študentih, nagnjenih k slabosti na potovanju, je pokazal, da 940 mg ingverja v prahu učinkoviteje blaži slabost kot 100 mg farmacevtskega zdravila (dimenhydrinata).
Možnost, da bi si z ingverjem škodovali, je zelo majhna. V pretiranih količinah utegne vplivati na osrednje živčevje ter povzročiti depresijo in aritmijo. (A saj so celo jabolka in solata škodljivi, če jih pojemo preveč!) Če imate žolčne kamne, če ste noseči ali dojite, se o uživanju večjih količin ingverja vendarle posvetujete z zdravnikom. Raziskave so potrdile, da so nosečnice, ki so jih pestile težave z bruhanjem in slabostjo, opazile veliko izboljšanje po uživanju 1 g svežega ingverja na dan, toda zdravniki odsvetujejo uporabo suhega ingverja za odpravljanje slabosti med nosečnostjo; sveži ingver je po merilih Ameriškega združenja za zeliščne izdelke (AHPA) v varnostnem razredu 1, suhi pa le v 2b.

Pazljivo pri otrocih

Po zdravstvenih priporočilih naj količina na dan zaužitega ingverja ne bi presegala 2-4 g svežega ingverja ali 1/4-1 g ingverja v prahu. Otrokom ga ni priporočljivo dajati do drugega leta starosti, čeprav jim v majhnih količinah kot začimba v hrani ne more škoditi. Ko sem živel Indiji, so ga domačini (tudi mali otroci) brez posledic uživali v precej večjih količinah od priporočenih. Tudi sam ga v kuhinji obilno uporabljam že leta, pa nisem imel slabih izkušenj. Če se torej držite uradnih priporočil, zagotovo nič ne tvegate.

Uporaba ingverja v kuhinji

Večkrat sem pred kom hvalil koristi ingverja, pa je odvrnil: "Saj bi ga uporabljal, pa ne vem, kako." Če to velja tudi za vas, poskusite katero od naslednjih priporočil.

Koren ingverja lahko k hrani dodajamo tako, da ga:

* drobno nastrgamo in dodamo k jedem proti koncu kuhanja;
* nastrgamo in ga pred dodajanjem jedem opražimo na malo olja (s praženjem zmanjšamo pekoč okus);
* nastrgamo in izcedimo sok (ali pa za to uporabimo sokovnik) ter sok prilijemo k jedi ali pijači;
* narežemo na tanke, centimeter dolge trakove, opražimo na olju in dodamo na primer k rižu;
* pravokotno na vlakna narežemo na zelo tanke kolobarje, opražimo na olju (še raje na ghiju, prečiščenem maslu) in grizljamo ob jedi kot čips.


Suhi ingver v prahu ima nekoliko drugačen okus od svežega in je precej močnejši, zato ga žlička zadostuje za količino ene žlice svežega ingverja. V vsakem primeru pa priporočam, da raje uporabljate sveži ingver, za to ni ovir, saj je zelo dostopen (prve dni januarja letos sem ga v zelenjavnem diskontu kupil celo po 350 SIT/kg).

V hladnih mesecih je vredno poskusiti ingverjev čaj, bodisi sam ali v kombinaciji s sladkimi začimbami (cimetom, janežem, koromačem, klinčki, kardamomom ...). Njegov rahlo pekoč, osvežilen okus se odlično prileže, ko želimo ogreti organizem in okrepiti odpornost proti boleznim.

Če ingverja še niste navajeni uporabljati, poskusite - nedvomno bo vaše življenje z njim bolj zdravo in bogato!

Ingverjev čaj z začimbami

Za 3 skodelice čaja potrebujemo:
3/4 žličke semen koromača
3/4 žličke semen janeža6 klinčkov
1 zvrhana žlica drobno nastrganega ingverjarjavi sladkor

Pristavimo vodo, in ko čakamo, da zavre, v majhnem lončku suho opražimo semena koromača, ravno toliko, da za odtenek spremenijo barvo. Pretresemo jih v možnar, ročni ali električni mlinček in na grobo zmeljemo. Ni jih potrebno zmleti v prah, dovolj je, da se zrna zmečkajo ali na grobo zdrobijo. Če nimamo mlinčka, uporabimo kar cela zrna, ampak v tem primeru aroma koromača ne bo tako izrazita.

Ingver skupaj z drugimi sestavinami stresemo v vodo, tudi če še ni zavrela. Pustimo, da voda močno zabrbota, potem zmanjšamo ogenj ali lonec za nekaj sekund odstavimo in nato spet na močnem ognju pustimo nekaj sekund vreti. Spet odstavimo in ta postopek ponovimo pet- do šestkrat. Ko lonec dokončno odstavimo, čaj takoj precedimo in postrežemo. Sladkamo z rjavim sladkorjem po okusu. Po želji lahko dodamo malo navadnega ali sojinega mleka.

Ingver pomaga pri:
- slabi prebavi,
- zgagi,
- bruhanju,
- slabosti med potovanjem.

Poleg tega ingver:
- stimulira krvni obtok,
- sprošča periferno ožilje,
- krepi izločanje sline,
- pomaga pri vnetju grla,
- lajša izkašljevanje in
- ima antiseptične lastnosti.

Na Kitajskem in v Indiji je ingver po nekaterih podatkih znan že 5000 let. Raste na vlažni plodni tropski prsti. Tradicionalno so ga uporabljali za krepitev teka, čiščenje telesa s potenjem, blaženje slabosti, kot sredstvo proti vetrovom, za odpravljanje simptomov prehlada in kot krepčilo. Kitajski mornarji so žvečili koščke svežega ingverja za premagovanje morske bolezni, ženske pa so z ingverjevim čajem lajšale menstrualne tegobe. Grki so po obilnem obroku zavili kos ingverja v kruh in ga pojedli, da bi s tem pomagali prebavi. V Angliji so ga dodajali k pivu za blaženje driske, slabosti in bruhanja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Recepti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.