Danes je 10 Maj 2024 08:35
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 18 Apr 2010 16:43    Naslov sporočila: 15 pravil zdravega prehranjevanja
 Odgovori s citatom  

1. Naučite se brati etikete!

Kar piše na naslovni strani izdelka, včasih zavaja. Na primer jogurt z 0,5 odstotka maščobe. Ali to pomeni, da je primeren za nas? Poglejmo sestavine, saj takšen izdelek pogosto vsebuje veliko sladkorja. Lahko je stvar tudi ravno nasprotna. Tiste sestavine, ki je napisana prva, je največ v izdelku in tako naprej do zadnje sestavine, ki je je najmanj.

2. Brez dodanega sladkorja!

Ali to pomeni, da izdelek ne vsebuje sladkorja? Poglejmo primer: 100-odstotni ananasov sok, na katerem piše 'brez dodanega sladkorja'. Vsebuje 9,6 grama ogljikovih hidratov, od tega 9,4 grama sladkorja. Brez dodanega sladkorja NE pomeni, da v izdelku ni sladkorja, temveč le, da vsebuje naravne sladkorje, ki imajo pravzaprav enak učinek na telo v smislu porasta inzulina kot navadni sladkor.

3. Ne pijte kalorij!

Pazite se sokov, kokakole in drugih tovrstnih pijač ter instant kave. Te pijače vsebujejo ogromno sladkorja, nekatere celo soli. Da bi zakrili okus soli, je treba dodati še več sladkorja, posledica pa je nihanje sladkorja v krvi ter našega počutja. V enem decilitru kokakole je toliko sladkorja kot v dveh vrečkicah, ki jih dobimo v lokalu zraven kave.

4. Pospešite svoj metabolizem!

Kako? Prvi korak je, da imate vsak dan od 4 do 6 uravnoteženih obrokov – na približno vsake 3 ure. Ne izpuščajte zajtrka. Metabolizem pospešujejo tudi zeleni čaj, kava, začimbe, denimo čili, kajenski poper, kakovostne beljakovine.

5. Načrtujte svoje obroke in jih beležite!

Tako kot za vsako drugo stvar v življenju, za katero želimo, da nam uspe, in jo moramo skrbno načrtovati, je načrtovanje ključnega pomena tudi pri pravilni prehrani. Le na tak način bomo spoznali, česa smo v telo vnesli preveč in česa premalo.

6. Ne pozabite na vodo!

Naše telo je večinoma sestavljeno iz vode, tako da ni treba posebej poudarjati pomembnosti le te za naše telo. Priporočljivo je popiti od 2 do 4 litre vode na dan.

7. Izberite naravne ogljikove hidrate namesto predelanih

Predelani ogljikovi hidrati so vsi tisti, ki nas lepo zapakirani čakajo v trgovini, medtem ko med nepredelane spadajo sadje, zelenjava, žita, na primer ajda, proso, kvinoja, amarant, pira itd.
Izbirajte naravne škrobnate vire ogljikovih hidratov in sadje v prvi polovici dneva (to so žita, kruh, sadje) ali v času okoli treninga (pred ali potem) ter vlaknaste ogljikove hidrate v drugi polovici dneva (zelena zelenjava).

8. Upoštevajte glikemijski indeks pri živilih z ogljikovimi hidrati

Živila z nizkim glikemijskim indeksom uživajte v večji meri, živila z visokim pa predvsem v času pred treningom ali po njem. GI-živila zmanjšamo tudi s kombinacijo tega živila in kakovostnih maščob ali beljakovin.

9. Pazite na uravnotežen izbor kislih in bazičnih živil

V naši prehrani večinoma prevladuje kisla hrana, ki negativno vpliva na naše zdravje in počutje. To je vsa predelana hrana, preveč ogljikovih hidratov, beljakovin, sladkorja. Med bazično hrano spadajo sadje, zelenjava, mineralni pripravki; limona deluje zelo bazično na telo.

10. Izogibajte se maščob, vendar ne vseh

Zdrave maščobe ne vplivajo na debelost, ravno nasprotno! Izogibajte se hidrogirani rastlinski maščobi (margarine, piškoti, peciva), živalskim maščobam in predelanim oljem. V prehrano dodajte hladno stiskano olivno olje, olje oreščkov macadamia, bučno olje, svetlinovo olje, ribje olje, kokosovo olje.

11. Pazite na sol

Večina predelanih izdelkov vsebuje velike količine soli. Sol nase veže vodo in slabo vpliva na naše zdravje. Namesto soljenja jedem izboljšajte okus z raznimi zelišči in začimbami. Eksperimentirajte z bogastvom začimb. Namesto predelane rafinirane soli raje uporabljajmo pravo morsko sol ali himalajsko sol v zmernih količinah.

12. Sadje vedno uživajte na prazen želodec in pred obrokom

V nasprotnem primeru pride do vretja v želodcu, slabe prebave in slabega izkoristka. Pametno je naenkrat jesti le eno vrsto sadja.

13. Ne zalagajte se s hrano

Ali res potrebujemo velike zaloge hrane doma v omarah? Načrtujmo nakupe hrane in ne delajmo zalog. Nikoli ne hodimo lačni v trgovino z živili, saj se takrat v nakupovalnih vozičkih pojavi ali preveč hrane, ki je ne potrebujemo, ali nekakovostna predelana hrana, polna sladkorjev, soli in maščob.

14. Vlaknine so pomembne

Vlaknine predstavljajo pomembno vlogo za normalno delovanje črevesja, čeprav nimajo nobene hranilne vrednosti. Priporočljiva vrednost je 30 gramov na dan, največ jih je v sadju, zelenjavi, stročnicah, žitih in otrobih.

15. Izbirajte kakovosten vir beljakovin

Beljakovine so bistvene za naše telo, saj so gradniki našega telesa in delujejo pri obnovi telesnih tkiv in organov. Izbirajmo pusto piščančje ali puranje meso, ribe, jajca, pusto skuto.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Prehrana

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.