Danes je 10 Maj 2024 08:05
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 28 Feb 2010 18:02    Naslov sporočila: Bi radi pregnali bronhitis?
 Odgovori s citatom  

Med zelišča, ki blažijo simptome bronhitisa, uvrščamo vsa prsna zelišča, zlasti še timijan, materino dušico, spomladanski jeglič, trobentico, koprivo, brezo, lučnik, pljučnik, lapuh, ozkolistni trpotec, žajbelj ... A bronhitisa v ljudskem zdravilstvu ne lajšamo le s t. i. bronhialnimi čaji, pač pa tudi s povsem običajnimi živili, ki jih imamo vedno pri roki.

Lapuh, učinkovita pomoč pri bronhitisu


Toplo pivo z dodatkom medu naj bi lajšalo bronhitis.
Bronhitis oziroma vnetje sapnic je najpogostejše obolenje dihal, ki še posebej rado udari pozimi. Povzroča bolečine v prsih in hude težave pri dihanju, pogosto pa ga spremljata še suh, dražeč, pozneje pa vlažen kašelj, in vročina.

Najboljši trije

Med najbolj cenjena bronhialna zelišča zagotovo sodita timijan (Thymus vulgaris) in materina dušica (Thymus pulegoides). Učinkujeta proti virusom in bakterijam, poleg tega pa pospešujeta izkašljevanje in odpravljata bronhialne krče. Eden ali drugi čaj pripravimo tako, da poparimo žličko posušenega zelišča s skodelico vrele vode, pokrito pustimo stati deset minut, precedimo in popijemo dve do tri skodelice čaja na dan po požirkih. Zelišči lahko zmešamo tudi v skupni čajni mešanici. Zelo dobre učinke, zlasti pri kroničnem bronhitisu, pa bomo dosegli tudi s poparkom iz lapuha (Tussilago farfara): dve žlički posušenega lapuha prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo počivati deset minut, precedimo in osladimo z medom. Pijemo dve do tri skodelice čaja na dan. Pri daljši uporabi naj bi se lapuh izkazal kot škodljiv, zato lapuhov čaj uporabljamo le krajše časovno obdobje, največ dva tedna skupaj.

Lučnik v čaju ali mleku
Lučnik (Verbascum phlomoides) vsebuje veliko rastlinske sluzi, želatinaste sestavine, ki pomirja razdražene sluzne membrane in bronhialne prehode. Simon Ašič priporoča, da z litrom vrele vode poparimo tri žlice svežih ali posušenih cvetov lučnika, pustimo stati deset minut, precedimo in pijemo tri do štiri skodelice z medom sladkanega čaja na dan. Njegov drug recept navaja, naj s četrt litra mleka poparimo eno žlico suhih cvetov, za deset minut odstavimo, precedimo in pijemo večkrat na dan po požirkih.

Črna redkev in hren

Po ljudskem prepričanju, naj bi bronhitis ugnali, če zmešamo eno žlico na drobno zrezane korenine hrena in pet žlic naribane korenine črne redkve, ki jima dodamo eno žico drobno zrezanega peteršilja ter dve žlici olivnega olja in kisa. Uživamo ob enem od glavnih obrokov, vsak drugi dan.

V pomoč je tudi kopriva

Nasveta, ki sledita, priporočata, da na dan popijemo do tri skodelice sveže pripravljenega poparka iz koprive (Urtica dioica), ali pa, da prgišče timijana, poprove mete (Mentha piperita) in ozkolistnega trpotca (Plantago lanceolata) prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati deset minut, precedimo, osladimo z veliko medu in pijemo do tri skodelice čaja na dan.

Kuhan krompir
Že prejšnji teden smo omenili, da je nemško ljudsko zdravilstvo eno najbolj bogatih z recepti zoper to in ono nadlogo, tudi zoper bronhitis. Na istem portalu kot zadnjič smo tudi tokrat našli nekaj zanimivih in uporabnih receptur: skuhamo krompir, ga pretlačimo, zavijemo v gazo ali brisačo, še vročega položimo na prsi, prekrijemo z volnenim šalom in pustimo delovati eno uro.

Pivo proti kašlju

Žličko lapuha in kamilic (Matricaria recutita) ter rjav sladkor kandis in rozine prevremo v treh decilitrih vode in spijemo vsako uro nekaj tega pripravka. Pri sluzastem kašlju naj bi koristil pripravek, ki ga zmešamo iz tople sladkane vode in rumenjaka. Nemško ljudsko zdravilstvo pri svojih receptih zoper bronhitis in kašelj svetuje tudi t. i. pivo zoper kašelj: segrejemo pol litra piva, vanj vmešamo pet žlic tekočega medu in spijemo zvečer pred spanjem. Poleg tega, da umiri kašelj, naj bi ta pripravek priskrbel tudi dober spanec. Seveda pa ga v nobenem primeru ne smejo uživati otroci in osebe, ki ne prenašajo alkohola.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.