Katka
Administrator foruma
Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05 Prispevkov: 997 Kraj: Jesenice
|
|
|
|
|
Objavljeno: 18 Dec 2009 09:15 Naslov sporočila: Sindrom prepustnega črevesja |
|
|
|
|
Dietetiki, nutricionisti, alergologi, revmatologi, gastroenterologi in drugi strokovnjaki se že leta ukvarjajo z vprašanjem, ali lahko posamezna hrana pri ljudeh, poleg že znane bolezni – debelosti – povzroči še kako bolezen, ki je navidez manj povezana s hrano? Mnenja so deljena. V veljavnem seznamu bolezni ne najdemo sindroma prepustnega črevesja.
Zato pa je v njem bolezen, ki se imenuje sindrom prevzdraženega črevesja, kar zadeva vzrok nepojasnjena, tako imenovana funkcionalno bolezen, pri kateri ugotovimo povsem zdravo črevesje (tudi s koloskopijo), kljub temu pa ima bolnik hude težave (napihovanje, napenjanje, vetrovi, neurejena prebava, driska, zaprtje itd.), ki mu močno grenijo življenje ter lahko pripeljejo do socialne izolacije in celo depresije. Po mnenju nekaterih strokovnjakov, zlasti nutricionistov, je sindrom prevzdraženega črevesja zgolj ena od oblik sindroma prepustnega črevesja, ki ga vzročno povezujejo z revmo, migreno, kronično utrujenostjo, različnimi alergijami …
Za kaj gre?
Hrana, ki jo zaužijemo, se prebavlja v želodcu, dvanajstniku in tankem črevesju. Večino hranilnih snovi vsrkajo črevesne resice tankega črevesja; da bi se hranila lahko vsrkala, se morajo razgraditi do mikroskopsko majhnih delcev, ki po vsrkanju prispejo v krvni obtok, nato pa jih telo uporabi bodisi kot vir energije bodisi kot gradbeni element. Pri sindromu prepustnega črevesja gre za motnjo, pri kateri je stena tankega črevesja poškodovana, zato postane preveč prepustna. Prepušča ne le popolnoma razgrajene molekule različnih hranilnih snovi (predvsem beljakovin), temveč tudi toksine, ki jih proizvajajo črevesne bakterije. Te snovi prispejo v krvni obtok in lahko povzročijo težave v prebavilih, še pogosteje pa takšne, ki jih sploh ne povezujemo s prebavili. Najpogostejše bolezni, ki jih povezujejo s sindromom prepustnega črevesja, so sindrom kronične utrujenosti, revmatoidni artritis, lupus eritematodes, astma, multipla skleroza, fibromialgija, vaskulitis, crohnova bolezen, migrena in avtoimunski tiroiditis.
Dokazi
V steni prepustnega tankega črevesja so odkrili vnetni proces, ki uniči zaščitni sloj, sestavljen iz protiteles IgA, ki je prisoten v zdravem črevesju. Ta ščiti telo pred vdorom bolezenskih povzročiteljev v kri. Če je uničen, smo dovzetnejši za okužbe z virusi, bakterijami in paraziti. Nezaščiteni smo tudi pred vdorom strupov, težkih kovin in drugih škodljivih snovi, ki jih zaužijemo s hrano, pogosto pa v kri vdre večja količina glivic kvasovk, ki so v majhni količini prisotne v črevesju, če pa jih črevesna stena prepušča v kri, lahko povzročijo motnje in celo hujše okužbe.
Še druge posledice
Dodatna težava, ki jo povzroči preveč prepustno črevesje, je izguba nekaterih snovi, zlasti mineralov, ki, da bi se lahko vsrkale v kri, potrebujejo nosilne beljakovine. Toda nosilne beljakovine so zaradi vnetja pogosto uničene. Tako so pri fibromialgiji ugotovili pomanjkanje magnezija, pomanjkanje cinka pa lahko povzroči izpadanje las in bolezni oči (degeneracijo makule). Pomanjkanje bakra ima lahko za posledico osteoartritis (degenerativno vnetno bolezen sklepov) in celo previsoke vrednosti holesterola v krvi. Na sindrom prepustnega črevesja je umestno pomisliti, če dodajanje vitaminov in mineralov nima želenega učinka, saj se zaradi pomanjkanja nosilne beljakovine ne morejo učinkovito vsrkati.
Vzroki
Kot najpomembnejšega povzročitelja sindroma prepustnega črevesja največkrat navajajo stres, vzrok pa naj bi bilo pomanjkanje kisika v črevesju kot posledica različnih mediatorjev, ki jih med stresom izloča predvsem nadledvična žleza.
Drugi povzročitelji ali dejavniki, ki lahko poslabšajo sindrom prepustnega črevesja, so:
• uživanje večjih količin alkohola, kofeina in čokolade,
• z bakterijami (denimo E. Coli) okužena hrana,
• kemične snovi v industrijsko predelani hrani (tudi v vinu, kisu, sojini omaki, tofuju),
• hrana, bogata z rafiniranimi sladkorji in drugimi ogljikovimi hidrati (bonboni, sladice, beli kruh),
• procesirana hrana,
• hrana, kontaminirana s paraziti (svinjina, perutnina, voda, gojene ribe),
• pogosto zdravljenje z antibiotiki, ki lahko povzroči namnožitev glivic v prebavilih,
• uživanje živalske hrane, predvsem mesa živali, ki so jih hranili s hormoni in antibiotiki za pospeševanje rasti,
• nesteroidni antirevmatiki (zdravila za zdravljenje revme).
Kako prepoznati bolezen?
Najpogostejši znaki so: bolečine in vnetja sklepov, kronična utrujenost, kandidiaza, napihovanje, napenjanje in vetrovi, alergije na hrano, ponavljajoče se vnetje sinusov, upočasnjeni mentalni procesi, težave s koncentracijo, glavoboli, zastajanje tekočine v telesu z otekanjem, povečanje telesne teže, driska in zaprtje, ki se izmenjujeta brez ugotovljivega razloga, sindrom prevzdraženega črevesja, intoleranca na hrano, pomanjkanje laktat dehidrogenaze s težavami pri uživanju mleka in mlečnih izdelkov ter številna druge težave.
KAJ POMAGA?
Predvsem je pomembna zdrava prehrana.
Na začetku zdravljenja je treba izločiti hrano, ki najpogosteje povzroča alergije ali vzdržuje nezdrave razmere v tankem črevesju:
1. sladkor in rafinirani ogljikovi hidrati,
2. mleko, jajca in gluten (vsebujejo ga pšenica, rž, ječmen in oves),
3. koruza in stročnice, predvsem soja,
4. oreški,
5. pri nekaterih česen,
6. z živalskimi maščobami bogata hrana,
7. kofein (v kavi, čokoladi, kakavu, različnih kolah),
Prehrana naj vsebuje čimmanj alergogene hrane. Vsebuje naj predvsem raznovrstno zelenjavo, sadje, riž, proso, sveže zdravo pridelano meso in sveže negojene ribe.
Izogibati se je treba nepasteriziranemu pivu, ki vsebuje kvas, in vsej drugi hrani, v kateri je kvas (izdelki iz kvašenega testa). Vsaj začasno je treba opustiti nesteroidne antirevmatike, zdravila, ki dokazano škodljivo vplivajo na sluznico prebavil.
Probiotiki (laktobacilus, bifidus in drugi), FOS (fruktooligosaharidi), naravni antibiotiki (ehinacea, česen pri tistih, ki nanj niso alergični), naravni antiparazitiki in fungicidi (taheebo čaj, kaprilna kislina, izvleček grenivkinih koščic) so učinkoviti pri zdravljenju, vendar mora vsak bolnik sam ugotoviti, kaj mu najbolj pomaga.
Temeljito žvečenje hrane, pravilno kombiniranje hranil in pogosti majhni obroki so preprosta, zlata pravila za regeneracijo črevesne stene.
Zraven seveda spada spremenjen življenjski slog: sonce, zrak, veselje pri delu in v zasebnem življenju, dober spanec in notranji mir. To je to.
J. Tina Sentočnik, dr. med., spec. interne medicine |
|