Danes je 09 Maj 2024 22:48
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 28 Okt 2009 12:30    Naslov sporočila: Brez drisk in slabosti
 Odgovori s citatom  

Glede na pretiravanja, ki so značilna za veseli december in praznična slavja, se ne gre čuditi, da se nas v tem času radi polotita slabost in driska. Slednji se lahko pojavita tudi zaradi živčne napetosti, ki mnoge hromi v tem prazničnem času, čeravno jo želimo skriti pod preprogo veselega decembra. Upam, da imate pri roki borovnice, kamilice, poprovo meto, meliso, ingver ...

Kamilica
Brez kamilice (Chamomilla recutita) si ni mogoče misliti blaženja katerekoli bolezni želodca ali črevesja, tako želodčnih krčev, vnetja debelega in tankega črevesa, želodčnega katarja, vnetja želodčne sluznice, napenjanja, odvečne kisline, odpravljanja plinov kot tudi driske. Edinole pri bruhanju ni dobro piti kamiličnega čaja. Čaj pripravimo kot poparek iz dveh žličk kamilic, ki jih prelijemo s skodelico vrele vode. Sijemo lahko tri do štiri skodelice čaja na dan.

Čajna mešanica proti driski (1)
Učinkovito čajno mešanico proti driski dobimo, če zmešamo mačjo meto (Nepeta cataria), poprovo meto (Mentha piperita) in malinove liste (Rubus idaeus). S skodelico vrele vode prelijemo dve do tri žličke mešanice ter pustimo stati petnajst minut. Mačja meta lajša krče in vetrove v črevesju ter blaži čustveno napetost, ki včasih povzroči drisko. Poprova meta črevesne krče in odpravlja vetrove. Malinovi listi so bogati s tanini, ki blažijo črevesno vnetje.

Čajna mešanica proti driski (2)
Pri driski se obnese tudi čajna mešanica iz kamilice, melise (Melissa officinalis) in suhih plodov borovnice. Mešanico zelišč prelijemo z mrzlo vodo, počasi segrejemo do vretja ter pustimo, da stoji deset minut. Pijemo po dve do tri skodelice tega zavretka na dan. Malčkom dajemo čaj po žličkah.

Rožiči in banane
Poleg zdravilnih domačih čajev lahko drisko preprečimo tudi z banano, ki jo pretlačimo in potresemo z žlico rožičeve moke. Tako banana kot rožiči so namreč bogati s pektinom, ki učvrsti mehko blato. To sladko zdravilo imajo radi tudi najmlajši.

Rjavo jabolko
Za staro ljudsko zdravilo zoper drisko velja olupljeno jabolko, narezano na krhlje, ki smo ga pustili, da porjavi. Ko je dovolj rjavo, ga pojemo ter smo tako na dobri poti, da se bo mehko blato učvrstilo. Kot banane in rožiči, tudi jabolka vsebujejo veliko pektina.

Borovnice
Posušeni plodovi borovnic (Vaccinium myrtillus) so bili najbolj cenjeno zdravilo, s katerim so driske zdravili naši predniki. Tudi dandanes velja, da so borovnice eno najboljših in neškodljivih zdravil pri vseh vrstah drisk, posebej pri otrocih in občutljivih osebah. Medtem ko suhe borovničeve jagode ustavljajo drisko, sveže jagode delujejo rahlo odvajalno in pomagajo zoper zaprtje. Če želimo ustaviti drisko, zadostuje, če večkrat na dan zgrizemo in pojemo po deset suhih jagod. Lahko pa dve žlici jagod prelijemo s skodelico vode ter jih kuhamo deset minut. Vsako uro zaužijemo po eno žlico tega prevretka. Namesto vode lahko vzamemo tudi dobro rdeče vino, zlasti pri zelo močnih driskah. Suhe borovnice pomirjajo črevo, zavirajo rast škodljivih bakterij in preprečujejo vnetja.

Nad slabost z ingverjem
Zadnje čase se veliko govori in piše o ingverju. Poleg drugih pozitivnih učinkov na zdravje naj bi ingverjeva korenina in kandirani ingver uspešno lajšala tudi slabost in drisko. V ta namen si pripravimo prevretek: žličko ali dve narezane ingverjeve korenine vržemo v kozico z dvema decilitroma vode, pokrijemo in pustimo vreti deset minut. Precedimo in pijemo večkrat na dan po par požirkov. Rahlo slabost naj bi na hitro ublažili tudi tako, da prežvečimo košček kandiranega ingverja.

Bruhanje pomirita poprova meta in melisa
Poprova meta se med drugim izjemno obnese proti slabosti želodca, povezani z bruhanjem, ki ga učinkovito pomiri. Primerna je tudi za otroke in nosečnice. Čaj pripravimo iz dveh žličk mete v obliki poparka ter ga uživamo med obroki – tri do štiri skodelice na dan. Melisa preprečuje bruhanje in slabo počutje, tudi pri nosečnicah in otrocih, ter bruhanje na živčni podlagi. Čaj pripravimo v obliki poparka in ga lahko pijemo večkrat na dan.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.