Danes je 07 Apr 2025 12:18
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 27 Okt 2009 09:48    Naslov sporočila: Zelišča pomoč pri vnetju mehurja
 Odgovori s citatom  

O vnetju mehurja se posvetujmo z zdravnikom, zlasti če v urinu opazimo kri ali če pri mokrenju čutimo močno pekočo bolečino. Blage okužbe lahko pozdravimo doma s preizkušenimi naravnimi pomagali, ki jih že stoletja uporablja ljudsko zdravilstvo. Eno takšnih so tudi brusnice.



Brusnice so cenjeno zdravilo v ljudski medicini.



Peteršilj je dobro pomagalo pri vnetju sečnega mehurja.



Gornik je eno boljših zdravil pri vnetju mehurja.
Rešitev: veliko vode in/ali čaja
Cistitis, vnetje mehurja pri ženskah, in uretitis, vnetje mehurja pri moških, sta pogosti zdravstveni nadlogi, ki pa ju hitro pozdravimo, če ju le začnemo zdraviti ob prvih znakih – pekočem občutku pri mokrenju in potrebi po pogostejšem uriniranju. Uživanje velikih količin tekočine, naj si bo vode ali pa kakšnega kakovostnega diuretičnega in protivnetnega čaja, je najpomembnejša poteza v boju proti oz. z vnetjem. Na ta način namreč iz mehurja izperemo bakterije, ki povzročajo vnetje, hkrati pa preprečujemo vnetja mehurja. Priporoča še vsaj šest kozarcev vode na dan. Še bolje storimo, če takoj, ko začutimo simptome vnetja mehurja, popijemo pol litra vode naenkrat, v naslednjih treh urah pa vsakih dvajset minut dva decilitra in pol vode.

Brusnični sok
Ne le voda ali čaj, tudi naravni sok, zlasti brusnični je lahko v veliko pomoč pri vnetju mehurja. Brusnice (Vaccinum vitis-idaea) preprečujejo vnetje mehurja, če pa je ta že vnet, pospešujejo zdravljenje. Bakterijam preprečujejo, da bi se prilepile na sluznico mehurja. Za koristni brusnični napitek potrebujemo šestdeset mililitrov vode, sto petindvajset mililitrov nesladkanega brusničnega soka in šestdeset mililitrov jabolčnega soka. Vse skupaj zmešamo v kozarcu in ob prvih znakih vnetja popijemo šest kozarcev soka na dan. Kdor je nagnjen k vnetju mehurja, naj pogosto pije ta sok kot preventivo.

Peteršiljev čaj
Peteršilj (Petroselinum hortense) je učinkovit diuretik in iz mehurja izpira organizme, ki povzročajo vnetja. Privoščimo si peteršiljev čaj: dvajset gramov nasekljanega zelišča stresemo v dva litra in pol vode, pokrijemo in kuhamo pet minut. Po petnajstih minutah prevretek precedimo in ga popijemo v treh urah, da izperemo mehur.

Še drugi pomočniki iz narave
Poleg že omenjenih pri vnetju sečnega mehurja pomagajo še mnoge druge rastline. Na prvem mestu je treba omeniti vednozeleni gornik (Uva ursi), močan antiseptik, ki lajša vnetja sečil. Gornikov čaj si pripravimo iz žličke posušenih listov, čez katere prelijemo skodelico vrele vode. Ob prvih znakih vnetja popijemo tri skodelice čaja na dan. Tudi ko simptomi že izginejo, pijemo čaj še tri dni. Bezgovo cvetje (Sambucus nigra) spodbuja izločanje vode in razstruplja organizem. Brezovo listje (Betula pendula) pospešuje odvajanje seča, s tem pa tudi bakterij povzročiteljic okužbe. Brinove jagode (Juniperus communis) spodbujajo izločanje seča, uničujejo bakterije in pomagajo organizmu, da si hitreje opomore. Česen (Allium sativum) in čebula (Allium cepa) pospešujeta odvajanje vode in uničujeta bakterije. Koprive (Urtica dioica) prav tako spodbujajo izločanje seča.

Stiški dohtar svetuje
Simon Ašič je pri vnetju mehurja svetoval, da se je treba izogibati kislih, slanih in prezačinjenih jedi. Dobrodejna naj bi bila sedežna kopel s toplo vodo, ki jih lahko dodamo poparek preslice (Equisetum arvense). Voda naj sega le do ledvic, kopel pa naj traja četrt ure. Pri akutnem vnetju med drugim svetuje čajno mešanico iz brinovih jagod, melise (Melissa officinalis) in mete (Mentha piperita): s pol litra vrele vode poparimo tri žlice mešanice teh zelišč, osladimo z medom in pijemo vsako uro tri žlice. Pri kroničnem vnetju naj bi se obnesla mešanica iz brezovih listov, koruznih laskov (Zea mays), peteršiljevih listov in rmana (Achillea millefolium). Pijemo trikrat na dan po dve skodelici poparka pred obroki.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.