Danes je 25 Nov 2024 09:12
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 05 Apr 2009 19:01    Naslov sporočila: Bulimija (bulimia nervosa)
 Odgovori s citatom  

Bulimija (bulimia nervosa) je bolezen, ki spada med motnje hranjenja. Najpogosteje se pojavi med 16 in 27 letom starosti. V ospredju te bolezni je strah pred debelostjo. Bolniki neprestano mislijo na hrano, težo uravnavajo z bruhanjem, diuretiki in odvajali. Velika večina se jih tudi začne pretirano ukvarjati s športom, z namenom da bi zmanjšali težo. Občasno pa tudi lahko stradajo.

Bolnike,ki imajo bulimijo je težje diagnosticirati kot tiste obolele za anoreksijo, kajti bulemični bolniki so po navadi normalno hranjeni, včasih tudi debeli, redko pa imajo prenizko telesno težo. Oboleli jedo veliko hrane ,ki jo nato skrivaj izbruhajo. Največkrat si pri tem pomagajo s prsti in imajo zato na dorzalnih delih prstov poškodovano kožo zaradi stika z zgornjimi sekalci (Russelov znak). Zobozdravniki in podobni strokovnjaki ob načeti zobni sklenini lahko pomislijo na bulimijo.

Vzroki za bulimijo

Vzroki so predvsem psihične narave. Pomenben vzrok je ideal vitkosti, ker to v sodobni družbi predstavlja simbol uspešnosti, privlačnosti in samozavestnosti. Poznamo pa tudi fiziološke vzroke, eden od teh je disfunkcija hipotalamusa ter motnje v serotoninskem živčnem prenosu.

Značilnosti bolezni

Izmenjujoča obdobja prenajedanje,imenujemo tudi volčja lakota, nato pa sledijo neustrezni načini zmanjševanja telesne teže. Oboleli pojedo velike količine hrane, hrana je visokokalorična, sestavljena predvsem iz maščob in ogljikovih hidratov. Bolniki se navadno sramujejo motnje hranjenja in jo skrivajo. Ob hranjenju jih preplavi občutek sproščenosti, niso več tako napeti, temu pa nato sledi občutek krivde.

Poznamo dva tipa bulemične nevroze:

* purgativni tip - obdobju prenajedanja sledi bruhanje, jemanje odvajal in/ali diuretikov ter pretirana telesna aktivnost
* nepurgativni tip - obdobju prenajedanja sledi obdobje stradanja, odklanjanje hrane ter pretirana telesna aktivnost

[uredi] Zapleti pri bulemični nevrozi

* ustna votlina: zobna gniloba, erozija sklenine, zobobol, zatekle dlesni, gingivitis
* črevesje: neregulirana motilnost, diareja, zaprtje
* žrelo: zatekanje žlez, vnetje žrela in grla, težave z glasilkami, erozija, ulceracija, poškodbe, vnetje ezofagusa
* želodec: gastrektazija ,upočasnjeno praznjenje, ulkus
* trebuh: bolečine, krči, notranje krvavitve
* obraz: podkožne krvavitve, podočnjaki, razjede ustnih kotov, razpokane ustnice
* koža: žulji na hrbtni strani rok, odrgnjeni členki
* trebušna slinavka: pankreatitis, kronično vnetje - diabetes
* ledvice: vnetje, poškodbe
* srce: aritmija, bradikardija, nizek pulz
* telo: metabolična alkaloza, motnje v menstruaciji, dehidracija, osteoporoza, sinkopa, šibkost, glavoboli, nizek krvni tlak, izpadanje in cepljenje las, teževe z dihanjem
* vedenjski in psihični znaki: apatija, spreminjanje čustev in razpoloženja, občutek osamljenosti, nizko samospoštovanje, motnje spanja, težave s koncentracijo, obsedenost s hrano, anksioznost, depresivnost

Zdravljenje

Osnova zdravljenja je psihioterapevtski pristop. Pomembno je predvsem da se kar najhitreje odkrije bolezen. Bolezen se zdravi predvsem psihiatrično.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 06 Apr 2009 06:15    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Diagnostični kriteriji za bulimijo nervozo

ponavljajoče se epizode prenajedanja (basanja s hrano);
ponavljajoče se neustrezno kompenzatorno vedenje, katerega namen je preprečiti pridobivanje telesne teže, (samoizzvano bruhanje, zloraba laksativov, diuretikov, klistiranja ali drugih zdravil, postenja ali pretirane telovadbe);
prenajedanje in neprimerno kompenzatorno vedenje se v treh mesecih pojavlja vsaj dvakrat tedensko;
samovrednotenje je pod močnim vplivom telesne oblike in teže;
motnja se ne pojavi med epizodo anoreksije nervoze.
Najbolj pogost način kompenzatornega vedenja po prenajedanju je samoizzvano bruhanje - pri 80 do 90 % posameznikov z bulimijo. Neposreden učinek bruhanja je sprostitev fizičnega neugodja ali zmanjšanje strahu pred pridobivanjem telesne teže.

Pri nekaterih metodah očiščenje postane cilj sam po sebi. Oseba se bo prenajedla zato, da bo lahko bruhala ali pa bo bruhala potem, ko bo zaužila majhno količino hrane (npr. dva piškota). Ena tretjina posameznikov po basanju s hrano uporabi laksative in diuretike.

Basanje s hrano (prenajedanje) - opis

Oseba v določenem času poje veliko večjo količino hrane, kot bi jo pojedla večina drugih ljudi v podobnih okoliščinah. Potrebno je upoštevati tudi kontekst. Nekaj, kar je obravnavano kot pretiran vnos hrane pri tipičnem obroku, je lahko povsem normalno: npr. na praznovanju ali pri obroku na počitnicah. Za posamezno epizodo basanja s hrano ni nujno, da se tiče ene same okoliščine. Npr. oseba se lahko začne basati v restavraciji in potem nadaljuje doma. Ponavljajoči prigrizki skozi dan niso basanje s hrano.

Basanje s hrano (prenajedanje) je bolj kot z vrsto hrane opredeljeno z nenormalno količino hrane. Oseba v epizodi basanja s hrano zaužije več kalorij kot oseba brez bulimije. Kalorije, ki izhajajo iz proteinov, maščob, ogljikovih hidratov, so v podobnem razmerju.

Osebe z bulimijo je sram problemov pri hranjenju, zato se trudijo prikrivati simptome. Basanje s hrano običajno poteka na skrivaj ali kolikor toliko nevidno. Epizoda je lahko ali pa tudi ne načrtovana vnaprej. Basanje s hrano se nadaljuje ponavadi toliko časa, dokler oseba ne čuti neudobja ali celo bolečine.

Basanje s hrano se sproži z disforičnimi razpoloženjskimi stanji, interpersonalnimi stresorji, intenzivno lakoto, ki sledi omejevanju hrane pri dieti, občutji povezanimi s telesno težo, obliko telesa, hrano. Lahko zmanjša ta občutja, vendar kasneje sproži depresivno razpoloženje in samokritiko.

Epizodo basanja s hrano spremljajo občutja zmanjšane kontrole. Ko se oseba prenajeda, se lahko počuti, kot da je v nekem drugem stanju. Sčasoma, ko bulimija nervoza že nekaj časa traja, osebe poročajo, da nimajo več tako močnih občutij izgube kontrole, kot so jih imele na začetku bulimije, temveč da čutijo zmanjšano kontrolo in težave pri tem, da se ubranijo basanja s hrano ali da nehajo, ko so že enkrat začele.

Med posameznimi epizodami basanja s hrano oseba izbira nizkokalorično hrano.

Dva podtipa bulimije nervoze

Purgativni tip
Med ponavljajočo epizodo bulimije nervoze je oseba redno vključena v samoizzvano bruhanje, zlorabo odvajal, diuretikov, klistiranje.

Nepurgativni tip
Med tekočo epizodo bulimije nervoze oseba uporablja ostala neprimerna kompenzatorna vedenja, kot so postenje, pretirana telovadba, vendar ni redno vključena v samoizzvano bruhanje, zlorabo odvajal, diuretikov ali klistiranje.

Pogostost

1 - 3 % žensk

0,1 - 0,3 % moških

Potek

Bulimija se pojavi v pozni adolescenci ali zgodnji odraslosti in običajno traja več let.

Družinski vzorec

Nekatere študije kažejo, da so v prvi veji bioloških staršev pogoste motnje razpoloženja, zloraba substanc in zasvojenosti (nagnjenost k debelosti pa še raziskujejo).

Spremljajoče motnje

depresivni simptomi,
anksiozni simptomi,
zloraba substanc,
zasvojenost (alkohol, droge),
osebnostne motnje (borderline-mejna osebnost).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Težave prehranjevanja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.