Danes je 13 Maj 2024 04:47
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 02 Feb 2009 20:12    Naslov sporočila: Železna prebava
 Odgovori s citatom  

Kronična vnetna črevesna bolezen
Dokler prebava poteka normalno, se je največkrat sploh ne zavedamo. Ko pa v trebuhu kaj zaškriplje, pa se nenadoma počutimo kot najbolj ubogo bitje na svetu. Bolj ali manj vsi poznamo zastrupitve s hrano, ko nas kar iznenada začne črvičiti v črevesju in sledi pogosto sedenje na stranišču. Težave trajajo kak dan, nato se črevo umiri in smo spet zdravi. Tisti pa, ki imajo diagnozo kronična vnetna črevesna bolezen (KVČB), ki obsega Crohnovo bolezen in ulcerozni kolitis, pa nikoli popolnoma ne ozdravijo. Pri njih bolezen poteka kronično v zagonih. Različno dolgim obdobjem brez težav sledi akutni zagon, ko ima oboleli hude težave. Krvavim driskam, bolečinam, povišani telesni temperaturi, neješčnosti, utrujenosti se lahko pridružijo različni zapleti, na primer predrtje črevesa ali črevesni rak.

Vneta je sluznica debelega in/ali tankega črevesa. Možni vzrok za nastanek bolezni je napaka v delovanju imunskega sistema, ki hrano zamenja za nevarne tujke. Tako limfociti T sprožijo vrsto reakcij, ki poškodujejo črevesno steno.

Pijte probiotične jogurte. Nedavna študija, objavljena v ZDA, je dokazala, da pogosto uživanje probiotičnih jogurtov in drugih napitkov, ki vsebujejo do črevesja prijazne mikroorganizme, pomaga izboljšati imunski odziv pri ljudeh, ki jih je prizadela KVČB. Probiotiki omejujejo razrast do črevesja neprijaznih bakterij. Zlasti skupina laktobacilov ima blagodejno moč na krepitev lokalne imunosti. V jogurte pa umešajte kosmiče ali sadje.

Pomoč zdravil. Zdravil, ki bi popolnoma pozdravila KVČB, ni. Zdravila samo lajšajo vnetje sluznice in zavirajo imunski odgovor, ki kvari črevesno steno. Farmacevtska industrija je izdelala zdravilo, ki onemogoča limfocitom T, da bi se pritrdili na črevesno steno. Imenuje se natalizumab, ki se sicer uporablja pri nevrološki bolezni multipla skleroza.

Rk debelega črevesa in danke
Rak debelega črevesa in danke je na drugem mestu po pogostnosti med vsemi raki v Sloveniji. Obstaja dedna nagnjenost za to vrsto raka pa tudi nekatera stanja, iz katerih se lahko razvije maligna rašča (poleg KVČB), na primer polipi debelega črevesa. To so pecljate tvorbe, ki štrlijo v svetlino črevesa. Zlati standard pri ugotavljanju raka črevesa in danke je kolonoskopija. To je endoskopska metoda, s katero specialist s kamero na cevki pregleda notranjost celotnega debelega črevesa. Priporočljivo je, da moškemu po 50. letu na vsakih deset let naredijo ta pregled. Za zdaj je zelo slabo ozdravljiv, ima slabo prognozo, kot temu rečejo zdravniki, zato je zelo pomembno preprečevanje in tudi zgodnje odkrivanje vseh nepravilnosti, ki se pojavljajo v črevesni steni.

Čim dlje od cvrtja in začinjene hrane.

Številne raziskave kažejo, da uživanje rdečega mesa in začinjene hrane pomeni nevarnost za razvoj raka. Študija o različnih prehranskih navadah 150.000 tisoč ljudi, ki je trajal deset let, je ugotovila, da imajo ljudje, ki uživajo veliko rdečega mesa in ocvrtih jedi, 50 odstotkov več možnosti za nastanek raka na črevesu kot tisti, ki jedo veliko rib, piščanca in balastnih snovi.

Redna prebava. Na prvi pogled ni pomem-bno, ali človek veliko potrebo opravlja vsak dan ali pa je njegova prebava neredna. Pa vendar so dokazali, da zaprtje slabo vpliva na sluznico.

Redni pregledi. Tisti, ki imajo sorodnike, obolele za rakom debelega črevesa in danke, sodijo v bolj ogroženo populacijo. Strokovnjaki zanje priporočajo, da naj bi hodili na redne kolonoskopije od 40. leta. V ZDA obstaja najnovejša kolonoskopska metoda, ki s posebno svetlobo prepozna vse predrakave spremembe na celicah debelega črevesa. Je celo tako natančna kot elektronski mikroskop. To zdravnikom omogoča, da odstranijo vse sumljive celice, preden se spremenijo v polipe. Če imajo vaši sorodniki raka na črevesu, to povejte svojemu zdravniku, da vas bo natančneje spremljal in prej poslal na potrebne preiskave.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Chronova bolezen in Ulcerozni kolitis

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.