Danes je 10 Maj 2024 12:50
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 16 Mar 2009 19:30    Naslov sporočila: Zaščitne snovi
 Odgovori s citatom  

Ali je res, da hrana vsebuje snovi, ki varujejo pred boleznimi? Da. Imenujemo jih zaščitne snovi. Med nje spadajo vitamini, predvsem vitamini A, C in E, selen (mineral), karotinoidi, flavonoidi, vlaknine, fitoestrogeni in številni drugi. Med zaščitnimi snovmi tako imenovani antioksidansi »lovijo« škodljive snovi, ki nastanejo kot stranski produkti presnove. Škodljive snovi nastajajo nenehno, v vsakem trenutku. Njihova škodljivost je v tem, da poškodujejo (oksidirajo) različne pomembne sestavine celic. Tako prispevajo k nastanku številnih bolezni od poapnenja žil z boleznimi srca in ožilja do sive mrene in celo raka. Vendar je narava poskrbela za načine preprečevanja škodljivih učinkov oziroma za zmanjševanje nastanka škodljivih snovi v telesu. Kako? S posebnimi sistemi, ki jih imajo celice. Za to, pa so potrebne zaščitne snovi. Kje jih najdemo? Predvsem v sadju in zelenjavi. Torej več sadja in zelenjave v naši vsakdanji prehrani. Predvsem surovega. Znano je, da sveže sadje in zelenjava dokaj zanesljivo varujeta pred raki v ustni votlini, žrelu, grlu, požiralniku, na želodcu, debelem črevesu in danki, pljučih, sečnem mehurju, materničnem vratu in koži. Za hormonsko odvisne rake (dojka, jajčniki, maternično telo) naj bi bila zaščitna predvsem zelenjava. Varovalno vlogo ima predvsem surova, sveža rumeno-zelena zelenjava in sadje. Sem sodijo: korenje, paradižnik, buče, brokoli, cvetača,ohrovt, zelje, lisnata solata, paradižnik, česen, čebula ter sadje iz skupine agrumov in jagodičevja (maline, borovnice, jagode, ribez…), breskve, lubenice, dinje in drugo sadje. Zaščitne snovi vsebujejo tudi rožmarin, timijan, bazilika, ingver in žajbelj ter zeleni čaj (naj bodo vsakodnevno prisotni v naši prehrani). Tako na primer paradižnik vsebuje zaščitno snov likopen, ki naj bi ščitil pred rakom na prostati. Soja in sojini izdelki vsebujejo hormonu estrogenu podobne snovi, ki naj bi zmanjševale menopavzne težave in hkrati nevarnost raka na dojki. Ajda vsebuje rutin, ki deluje toksično na tumorske celice. Veliko vlogo kot zaščitna snov imajo vlaknine.. Zaščitne snovi so nujno potrebne v naši vsakdanji prehrani. Zagotovimo si jih z zadostnim uživanjem sadja in zelenjave. Spomnimo se, da naj bi zaužili najmanj 40 dag zelenjave in sadja dnevno. Od tega najmanj 25 dag zelenjave in 15 dag sadja. Torej minimalno tri sadeža dnevno in 3 porcije (enote) zelenjave. Spomnimo se, da je enota zelenjave iz 10 dag zelenjave. Izjema je solata, radič, špinača in kitajsko zelje- enota je 20 dag. Nasvet: za boljše zdravje uživajte veliko sadja in zelenjave.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 16 Mar 2009 19:31    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Znak varovalnega živila

Gre za znak varovalnega živila, ki ga podeljuje Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije. Živilo, ki dobi tak znak mora imeti eno od navedenih lastnosti:

* malo nasičenih maščobnih kislin, oziroma več nenasičenih
* malo holesterola
* veliko dietnih vlaknin
* nič dodanega sladkorja
* malo ali nič soli
* malo ali nič alkohola
* čim manj kemičnih dodatkov, tudi ne pretiranih koncentracij sicer potrebnih vitaminov
* nižjo energetsko vrednost

Znak varovalnega živila nam pomaga poiskati zdravju primernejša živila. V naših trgovinah najdemo že lepo izbiro živil, ki imajo ta znak. Kako ga prepoznamo? Enostavno. Na vidnem mestu na proizvodu je stilizirani znak srca z napisom VARUJE ZDRAVJE. Ali so ta živila dražja? Običajno ne. In katera živila nosijo ta znak? Oglejmo si nekaj primerov.

* Iz skupine mesnih živil sodijo mednje piščančje in puranje meso, ki sta jim bila odstranjena koža in podkožno maščevje. Tudi delikatesni izdelki iz takšnega mesa so v isti skupini. Znak varovalnega živila nosijo tudi kunčje meso, osličevi fileti in nekateri izdelki iz nemastne govedine.
* Iz skupine mleko in mlečni izdelki so to: posneto mleko z 1,4 ali nižjo vsebnostjo maščob, jogurti iz posnetega mleka in skuta iz pasteriziranega posnetega mleka.
* Med olji sta to olivno olje in ekstra sončnično olje.
* V skupini kruh in drugi žitni izdelki so to: pekovski izdelki iz črne moke, polnozrnati izdelki, ržen polnozrnati kruh, sončnični in sojin kruh, graham in sojini špageti, nepoliran riž…
* Znak imajo tudi nekatere vložene vrtnine, kot so rdeča pesa, korenček, grah, koruza…
* Med pijačami so to sadni in zelenjavni sokovi brez dodatka sladkorja.
* Posoda za pripravo jedi brez maščob in vode.

Moramo se zavedati, da tega znaka nimajo vsa živila, ki izpolnjujejo potrebne pogoje. Znak si namreč pridobi tisti proizvajalec, ki prijavi živilo s priloženo deklaracijo o sestavi Društvu za zdravje srca in ožilja Slovenije in zaprosi za znak. Komisija na Inštitutu za higieno Medicinske fakultete v Ljubljani, ki jo sestavljajo živilski strokovnjaki pa potem ugotovi, ali živilo zadošča pogojem za dodelitev znaka. Običajno se odloča na osnovi deklaracije o vsebnosti posameznih sestavin v živilih, kajti te so preverjene v uradnih laboratorijih. Komisija lahko zahteva dodatna preverjanja. Tistemu živilu oziroma proizvajalcu , ki zadosti pogojem, podeli Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije diplomo, da lahko uvrsti izdelek med varovalna živila. Proizvajalec poskrbi, da bo znak odtisnjen na njegovem ovitku. Znak nam lahko pomaga pri vsakdanjih nakupih. Ko boste slednjič nakupovali, bodite pozorni na znak. Za začetek mogoče poglejte, koliko živil z oznako »Varuje srce« najdete v naših trgovinah.

Spoznali smo osnove zdrave prehrane. Za boljše zdravje upoštevajmo navedena priporočila.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Prehrana

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.