Danes je 09 Maj 2024 21:34
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 16 Mar 2009 19:26    Naslov sporočila: Prehranska priporočila
 Odgovori s citatom  

Priporočila za zdravo prehranjevanje so pripravili strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije in so vključena v program za preprečevanje kroničnih bolezni – CINDI. Namenjena so ljudem od drugega leta starosti naprej, ki želijo ohraniti, krepiti ali izboljšati svoje zdravje. Če jih boste upoštevali je verjetnost, da boste zboleli za kroničnimi boleznimi manjša.

* V jedi uživajte!
* Jejte pestro hrano, ki naj bo pretežno rastlinskega izvora!
* Bodite vsak dan telesno dejavni in jejte toliko, da bo vaša telesna teža normalna!
* Večkrat na dan jejte kruh, žita, testenine, riž in krompir, najbolje pri vsakem obroku! Izbirajte polnozrnate izdelke!
* Večkrat na dan (pri vsakem obroku) jejte veliko zelenjave in sadja!
* Jejte čim manj maščob in izdelkov, ki vsebujejo maščobe (na pr. mesne izdelke , namaze…)! Omejite količino mesa in mesnih izdelkov! Izbirajte puste vrste mesa! Enkrat ali dvakrat na teden uvedite brezmesni dan.
* Dnevno uživajte zmerne količine posnetega mleka in manj mastne mlečne izdelke!
* Čim redkeje uživajte slaščice in sladke pijače (sladkane sokove, gazirane pijače)!
* Hrano solite čim manj in omejite uživanje že priparvljenih slanih jedi!
* Hrano pripravljajte na zdrav način in higiensko neoporečno! Hrano dušite, kuhajte ali pecite, vendar je ne cvrite. Dodajte ji čim manj maščob, soli in sladkorja!
* Če pijete alkohol, ga pijte malo in ne vsak dan!
* Zavedajte se, da je dojenje najustreznejši in zadosten vir prehrane dojenčkov do šestega meseca starosti!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 16 Mar 2009 19:28    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Kako oblikujemo zdrav krožnik

Piramido zdrave prehrane smo spoznali podrobno. Imejmo jo vsak dan pred očmi. Sliko piramide zdrave prehrane, postavite na vidno mesto v kuhinji.

Tudi pri posameznih obrokih je potrebno paziti, da je hrana uravnotežena, da se sestoji iz raznovrstnih živil in je enakomerno razporejena čez dan. Večji obroki morajo vsebovati ogljikove hidrate, beljakovine in maščobe v ugodnem razmerju. Tako sestavo kosila in večerje lahko dosežemo s preprostim načinom razporejanja jedi na krožniku, zato ta način načrtovanja prehrane imenujemo »zdrav krožnik«. Glavna jed za večerjo ali kosilo naj se sestoji iz treh vrsti jedi: priloga (žita žitni izdelki in krompir), zelenjavne prikuhe in mesne jedi ali zamenjave za mesno jed. URAVNOTEŽEN KROŽNIK je tisti, pri katerem priloga pokriva 2/5, zelenjava prav tako 2/5 in mesna jed 1/5 krožnika. H glavni jedi obvezno sodita še velika skodelica solate in košček polno zrnatega ali črnega kruha. Ne pozabimo sadja.

Kaj pa če je naša glavna jed sestavljena le iz dveh jedi, škrobne in mesne? Tokrat naj škrobna jed (žita, žitni izdelki ali krompir) pokriva približno ½ krožnika, mesna pa četrtino. K takemu obroku obvezno dodamo zelenjavno juho ali sadje.

Ali zdrav krožnik pomeni, da vsi zaužijemo enako količino hrane? Nikakor ne. Zdrav krožnik je model za razporejanje jedi na krožniku v cilju zagotovitve potrebnih hranil v ustreznih razmerjih. Količina hrane je odvisna od vaših potreb, kupčki hrane pa seveda večji pri tistih, ki potrebujejo več hrane oziroma obratno. In nasvet za katerega potrebujete slikovni model piramide s številom priporočenih enot: mladim, aktivnim in normalno prehranjenim svetujemo uživanje največjega števila priporočenih enot na dan, starejšim, neaktivnim, tistim s čezmerno telesno težo in debelim pa uživanje najmanjšega števila priporočenih enot na dan.

Naučili smo se oblikovati svoj zdrav krožnik na katerem priloga pokriva na 2/5, zelenjava prav tako 2/5 in mesna jed 1/5 krožnika. K temu seveda obvezno zaužijemo skodelico solate in košček polno zrnatega ali črnega kruha. Tudi sliko modela zdravega krožnika smo dali na vidno mesto v kuhinji.

Sestavljanje obrokov s pomočjo piramide zdrave prehrane in zdravega krožnika naj nam postane vsakdanja navada. Pa še tako preprosto in zabavno je.

Sedaj pa od teorije k praksi. Tokrat bova prikazali kako je ena izmed avtoric na dopustu sestavljala svoj zdrav krožnik in pomagala pri sestavi zdravega krožnika druščini za mizo. Ker je bilo prehranjevanje samopostrežno, je sestavljanje zdravega krožnika bilo lahko, prijetno in za povrh še zabavno. S kulinaričnim nasvetom pa so bili vedno na voljo kuharji hotela. Seveda so bile ribe pogosta možna izbira. In kakšni so bili zdravi krožniki v čudovitem okolju otoka Mljeta, polnem mediteranskih vonjav?

Zelenjavna mediteranska juha za začetek. Potem glavna jed, sestavljena iz ribe, krompirja in zelenjave. Kot je razvidno iz priložene fotografije meso (riba) zavzema 1/5 krožnika, zelenjava in priloga pa 2/5 površine krožnika. Koruza se šteje kot priloga (skupina žito, žitni izdelki in krompir). In k temu seveda sestavljena solata. Kot sladica breskev.

Drugič je bil krožnik sestavljen iz pečene jagnjetine, mešane zelenjave s krompirjem in kruha. In seveda krožnik poljubno sestavljene solate. Kot hladna predjed sir ali olive s koščkom kruha in za zaključek kompot iz ananasa. H glavni jedi smo odrasli zaužili kozarec čudovitega rdečega vina s polotoka Pelješca.

Otrokom v naši družbi smo seveda prepustili izbiro jedi. Dopolnili smo njihov krožnik in spet dobili zdrav krožnik. Tako so otroci občasno izbrali za glavno jed pizzo. Obroku smo dodali zelenjavno juho in veliko solate, ki so si jo otroci sami sestavili iz več vrst zelenjave. Na koncu obroka so zaužili sveže sadje, vse skupaj pa zaokrožili z veliko porcijo sadnega sladoleda.

Tisti, ki si je izbral ocvrto mesno jed, je na svoj krožnik naložil riž in veliko kuhane zelenjave. In seveda krožnik solate. Za konec obroka pa sveže sadje. Če za glavni obrok izbiramo ocvrte ali podobne jedi, ki vsebujejo veliko maščob, se pri drugih obrokih izogibamo mastnim jedem (masla za zajtrk, mastnih klobas, jedi z majonezo ali ocvrtih sladic in podobno).

Kar pogumno se lotite sestave vašega zdravega krožnika! Želiva vam veliko uspeha in užitka.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 16 Mar 2009 19:28    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Načini priprave jedi

Izbiro živil s pomočjo piramide zdrave prehrane ter zdrav krožnik smo že spoznali. Sedaj pa spoznajmo pripravo jedi na zdrav način. Kar smo skrbno izbrali na policah piramide zdrave prehrane, moramo prav tako skrbno pripraviti, kar pomeni pripraviti na zdrav način. Kadar koli je mogoče, uporabljajmo sveža živila. Dodajajmo čim manj maščob ter ohranjajmo vitamine in minerale! Oglejmo si načine priprave oziroma toplotne obdelave živil. Najprej pa odgovorimo na vprašanje, zakaj sploh toplotno obdelujemo živila. S toplotno obdelavo se povečujejo prebavljivost in užitnost, zmehčajo se mišična vlakna in celulozna vlakna, sproščajo se aromatične snovi ter uničijo škodljivi mikroorganizmi. Seveda bomo številna živila, predvsem zelenjavo in sadje, uživali presna.

Med postopke toplotne obdelave štejemo: kuhanje, dušenje, pečenje in praženje. Kuhanje v vodi je bil nekoč najpogostejši način priprave. Spomnimo se številnih jedi, ki so se pripravljale v loncu. Dajmo kuhanju spet njegovo mesto! Štejemo ga med zdrave načine priprave. Upoštevati pa moramo nekaj priporočil. Pri kuhanju se namreč izlužijo nekatere hranilne snovi v živilu, še posebej tedaj, ko je količina vode večja in čas kuhanja daljši. Izgube zmanjšamo, če damo živilo v vrelo vodo (skrajšamo čas priprave), uporabimo primerno količino vode, ki je ne odvržemo (uporabimo za juho, omako…), in seveda kuhamo v pokriti posodi, pokrovke pa odkrivamo redko ali sploh ne. Pokrov naj dobro tesni, da lahko nastaja v loncu dovolj pare, in ga čim manj odkrivamo. Kuhinjsko sol dodajamo na koncu kuhanja, ker raztaplja vitamine in minerale. Zelenjavo in sadje temeljito operimo, preden zrežemo na manjše koščke. Zrezanih več ne peremo in ne namakamo, kajti zrezano živilo ima veliko površino, prek katere se izgubljajo hranljive snovi. Živil nikoli ne razkuhamo. Predvsem je pomembno, da se naučimo pravilno skuhati zelenjavo. Dobro skuhana zelenjava ostane nekoliko »trda« in lepe mamljive barve. Zelo dober način priprave je kuhanje v sopari. Tu se izgublja zelo malo hranljivih snovi. Živila, kuhana v pari, imajo lepšo barvo ter boljši okus in vonj. Jedi lahko pripravljamo tudi s pomočjo lonca na pritisk (ekonom lonca). Sodobni lonci imajo regulator temperature, tako da zelenjavo in druga živila lahko kuhamo pri nižji temperaturi, da so izgube hranljivih snovi manjše. Predvsem pa upoštevamo čas kuhanja. Torej z načinom priprave se povrnimo v stare čase, čase naših babic in prababic. Bodimo sodobni, zdravi in uživajmo v kuhanih jedeh. Ohranimo del svoje tradicije.

Primeren način priprave je tudi dušenje, priprava živil v majhni količini vode ali v lastnem soku. Dušimo lahko v zelo majhni količini maščobe ali celo brez nje. Dušimo v dobro zaprti posodi, zato se živilo zmehča v pari. Hranilne snovi se večinoma ohranijo. Dušimo na majhnem ognju, tako da temperatura ostane pod 100 Co. Uvrstimo v naš jedilnik jedi, ki jih pripravimo s postopkom dušenja!

Pečenje je postopek, ki ga v naši kuhinji gospodinje zelo pogosto uporabljajo. Živilo lahko pečemo v odprti ali zaprti posodi. Kaj se z živilom dogaja pri pečenju? Zaradi temperature zakrknejo beljakovine na površini živila. Na ta način se znotraj živila ohranijo sokovi. Snovi, kot je škrob, na površini dekstrinizirajo, sladkor karamelizira, celuloza se zmehča. Tako dobijo pečena živila oziroma jedi značilen okus in vonj ter tudi barvo. Zaradi pečene površine so jedi tudi hrustljave. Seveda se zaradi visokih temperatur izgubljajo vitamini. Pri pečenju se izogibajmo dodajanja maščob. Pečemo lahko tudi na žaru. Bolj je priporočljiv električni žar. Namreč pri pečenju na naravnem žaru se pomočjo oglja ustvarjajo nekatere zdravju neprijazne snovi. Za takšen način priprave se odločimo le ob posameznih priložnostih. Pečenje v večji količini maščobe imenujemo cvrenje. Tako pripravljena živila se prepojijo z maščobo, so težje prebavljiva in seveda zelo kalorična, zato pogosto uporabo takšnega načina priprave jedi odsvetujemo. Pri segrevanju maščob na višje temperature se ustvarjajo zdravju neprijazne snovi. Če že cvremo, uporabljajmo olja, ki so deklarirana kot olja za cvrenje. Dobimo jih v vsaki trgovini. Takšna olja namreč prenesejo višje temperature. Ne priporočamo večkratnega cvrenja v istem olju. Kljub priljubljenosti priprave jedi s pomočjo cvrenja (jed je mastna in slastna) se raje odločajmo za druge, zdravju prijaznejše načine priprave.

Priprava jedi z malo maščob

Pa vendarle okusno in zdravo. Brez maščob oziroma z manj le-teh lahko pripravimo hrano na več načinov. S pomočjo alu folije živila lahko pripravimo v lastnem soku brez dodajanja maščobe. Alu folija je obstojna na vročini in jo zato lahko uporabljamo v pečici, na žaru ali ponvi. Tako pripravljene jedi so odličnega okusa, prihranimo pa tudi sol (zdrava prehrana, diete). V foliji za peko (dobite jo v vsaki bolje založeni trgovini) prav tako lahko pripravimo jedi brez maščob. Upoštevati je treba navodila za pravilno uporabo. Odličen način priprave. Jedi brez dodajanja maščob lahko pripravimo tudi s pomočjo papirja za peko.

Pomembno je, da se papir prilega vsaki ponvi in pekaču. Običajno ga gospodinje uporabljamo za pečenje peciv. Poskusite pripraviti jed v ponvi, katero obložite s papirjem za peko ter jo položite na ploščo štedilnika. Današnja moderna tehnologija z mnogimi novimi materiali uspešno uveljavlja posode za pripravo jedi brez maščob in vode. Jedi ki jih pečemo brez maščob, so lažje prebavljive, imajo manj maščobe kot živila , ki jih pečemo na klasičen način z dodatkom maščob, razen tega pa se izognemo škodljivim snovem, ki nastajajo pri pečenju ali praženju z dodatkom maščob. Meso, pripravljeno na tak način je okusnejše, lepše po izgledu ter večje od pečenega na maščobi. Pri praženju mesa na maščobi se le- ta zmanjša do 20 %. Tudi v teflonski posodi lahko pripravimo jedi brez dodajanja maščob. Pozor! Posoda mora biti zelo kakovostna, strogo upoštevamo navodila proizvajalca, ob vsaki poškodbi notranjosti posode jo je treba zavreči. Torej, pri vsakdanji pripravi jedi počnimo to poslužujmo brez dodajanja maščob.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Prehrana

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.