Danes je 29 Nov 2024 10:11
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 22 Apr 2010 08:01    Naslov sporočila: Leptospiroza
 Odgovori s citatom  


Leptospiroza je zoonoza, ki je razširjena po vsem svetu. Spada med zoonoze; je bolezen divjih in domačih živali, ki spirohete izločajo z urinom. Človek se okuži z neposrednim ali posrednim stikom z okuženo živaljo oziroma njenimi izločki.
Najpomembnejši rezervoar okužbe so glodavci, zlasti podgane in poljske miši, ter številne druge živali, tudi psi in govedo. V vodi in zemlji živijo leptospire razmeroma dolgo. Voda, ki je kontaminirana z urinom okuženih podgan je pomembna za prenos okužbe. Bolezen poteka v dveh fazah. Začetni bolezenski znaki so neznačilni, podobni gripi: hitro naraščanje telesne temperature, pogosto z mrzlico, hudim glavobolom, bolečinami v mišicah. Pridružijo se lahko še bolečine v trebuhu, slabost, bruhanje, povečanje jeter, redkeje povečanje bezgavk in izpuščaj. Značilen znak, ki pa včasih ni izražen, je vnetje očesne veznice. Zvišana temperatura se po 1 tednu normalizira, kar pri manjšem delu bolnikov pomeni konec bolezni. Pri večini bolnikov pa pride do ponovnega dviga temperature. V tem času se pogosto pojavi meningitis in prizadetost ledvic. Smrt je ponavadi posledica odpovedi ledvic, jeter, pljučnice.

RAZŠIRJENOST
Bolezen je razširjena po vsem svetu, z izjemo polarnih območij. V Sloveniji se pojavlja leptospiroza v endemični obliki v Pomurju, od koder je tri četrtine vseh prijavljenih primerov. V ostalih predelih Slovenije se pojavlja obolenje sorazmerno redko. Okužbe z leptospiro pri ljudeh se pojavljajo skozi vse leto.

NAČIN PRENOSA
Okužba se prenaša z neposrednim stikom s krvjo, urinom, tkivi ali organi okužene živali ali posredno z izpostavljenostjo kontaminiranemu okolju. Človek je končni člen v verigi okužb, prenos od človeka na človeka je izredno redek. Pri neposrednem kontaktu človeka z okuženo živaljo oziroma njenimi izločki, okuženo zemljo ali vodo, lahko leptospire vstopijo skozi kožne odrgnine ali rane.

DOBA INKUBACIJE
Povprečna inkubacijska doba je 10 dni (od 4 do 19 dni). Oboleli lahko izloča leptospire z urinom (običajno 1 mesec).

ZDRAVLJENJE
Leptospirozo zdravimo z antibiotiki. Zdravljenje traja 5 do 7 dni. Zelo pomembno je nadomeščanje tekočin in mineralov ter kontroliranje delovanja pljuč, ledvic in jeter.

PREVENTIVNI UKREPI
Preprečevanje leptospiroze pri človeku je zelo težko, ker ni mogoče izkoreniniti velikega živalskega rezervoarja okužbe. Potrebno je higiensko urediti klavnice, živalske farme in kopališča. Ob sumu pojava leptospiroze pri živalih je potrebno zaščititi delavce oziroma zaposlene na farmah z ustrezno obleko, obutvijo (gumijasti škornji) in rokavicami. Cepljenje domačih živali je znatno zmanjšalo število obolenj. Priporočajo cepljenje psov, ker je veliko število primerov leptospiroze pri otrocih, ki so bili v stiku s psi. Na farmah, kjer je ugotovljena leptospiroza, je potrebno opraviti deratizacijo-uničevanje glodavcev.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Ostale bolezni želodca in prebavil

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.