Danes je 28 Nov 2024 18:15
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 14 Sep 2010 06:57    Naslov sporočila: Nordijska hoja
 Odgovori s citatom  

Nordijska hoja je eden izmed najhitreje rastočih in razvijajočih se rekreativnih športov na svetu. To je hoja s posebno oblikovanimi palicami, odlično aerobno vadbo, s katero hitro in učinkovito izboljšamo telesno pripravljenost ne glede na leta in spol.
Poleg tega je nordijska hoja ena izmed najbolj dostopnih in varnih telesnih aktivnosti, izvedljiva vse leto.

Šest milijonov ljudi
Zametke nordijske hoje gre iskati med tekmovalnimi smučarskimi tekači, ki so svoje dolge tekaške palice uporabljali za naporne suhe treninge zunaj zimske sezone. "Nordic walking" kot ljudski šport, pri katerem uporabljamo krajše palice – kdorkoli in kjerkoli, pa se je prvič pojavil pred desetimi leti na Finskem.

Leta 2000 z ustanovitvijo prvega mednarodnega združenja INWA (International Nordic Walking Association), namenjenega popularizaciji tega novega rekreativnega športa, pa je nordijska hoja pričela svoj pohod tudi zunaj finskih meja. Sistematično in strokovno posredovanje znanja o njej ter ugodni učinki na počutje vadečih je povzročilo, da se, po zadnjih podatkih, z njo redno ukvarja že več kot šest milijonov ljudi po vsem svetu.

V Sloveniji je nordijska hoja razširjena na področju zdravstva v obliki delavnic za izboljš anje in ohranjanje zdravja ljudi, kot dodatna ponudba v termalnih zdraviliščih in vse bolj v športnih društvih. V Sloveniji na bolj množičen izbruh sicer še čakamo, a prav v ta namen že od leta 2004 poteka sistematično izobraževanje vodnikov in inštruktorjev prek

Združenja za nordijsko hojo Slovenije (ZNHS, ki deluje v okviru INWA), ki po svojih zmožnostih ozaveščajo in navdušujejo ljudi, jih učijo ustrezne tehnike in z njimi vadijo.

Kje lahko vadimo?
Vadbene površine za nordijsko hojo so vsepovsod okoli nas. Lahko se podamo na pločnike ali asfaltne površine v urbanem okolju, še bolje pa je, če se podamo v naravo. Poiščimo poljske in gozdne poti, manjše vzpetine ali bližnje griče, ki jih v naši deželi ne manjka.

Uporaba palic seže vse do sredogorja, dokler pot ne postane preveč skalnata. Prednost nordijske hoje pred drugimi oblikami rekreacije je predvsem v vadbi na svežem zraku in užitkih v naravi. Začnite že danes, kar izpred domačega praga!

Kaj potrebujemo za nordijsko hojo?
1. Sposobnost stati na nogah.

2. Dobro voljo.

3. Primerno obutev za hojo in oblačila za dejavnost na prostem.

4. Posebne palice, ki se lahko kaj hitro izkažejo za eno najbolj vrednih in donosnih investicij.

V kratkem bo zaživela tudi spletna stran o nordijski hoji, do katere boste lahko dostopali iz spletnih naslovov: www. nordijskahoja. net, www. nordijskahoja. si, www. nordicwalking. si.

Nekaj razlogov za ukvarjanje z nordijsko hojo
Gibanje vključuje celotno telo. Največji adut nordijske hoje je namreč namerna dodatna obremenitev zgornjega dela telesa, tako da so aktivne skoraj vse mišice – kar 90 odstotkov!
Povzroči, v primerjavi s hojo brez palic, večjo porabo energije, večjo porabo kisika in višjo frekvenco srčnega utripa za 20 do 25 odstotkov, torej krepi srčno-žilni in dihalni sistem.
Zmanjšuje tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja, rakavih obolenj in diabetesa.
Razbremenjuje obremenitve na skočni in kolenski sklep, kolk in hrbtenico.
Povečuje gibljivost hrbtenice in ramenskega obroča.
Zmanjšuje ali odpravlja bolečine v vratu in ramenih ter križu.
Izdatneje učvrsti mišice nog in zadnjice, trebušne in hrbtne mišice.
Vodi k bolj pokončni drži, bolj usklajenemu gibanju celotnega telesa in popravlja vzorec hoje.
Zagotavlja nam več energije in življenjske moči.
Kakšna je dobra palica za nordijsko hojo?
Je lahka, čvrsta in vzdržljiva.
Ima visoko težišče in dobro ublaži tresljaje.
Je iz kompozitnega materiala – kombinacija karbona in steklenih vlaken (ne aluminija).
Ima ergonomsko oblikovan ročaj, zato močan prijem ni potreben.
Ima posebno oblikovan pašček, ki omogoča prost pretok krvi, se prilagaja velikosti roke/dlani in omogoča za nordijsko hojo značilen odriv od njega.
Ima jekleno konico pod ustreznim kotom za hojo po mehkejših podlagah.
Ima snemljiv gumijasti nastavek, prav tako oblikovan pod kotom, ki omogoča hojo po asfaltu brez zdrsa.
Z označbo "approved by INWA" (priporoča INWA).
Pravilna dolžina palice: Ob vbodu palice pravokotno na podlago, pri čemer je nadlakt ob telesu, je kot v komolcu 90-100 stopinj.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 14 Sep 2010 06:58    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Predstavljamo vam aerobno vadbo, ki je na Zahodu čedalje bolj priljubljena – nordijsko hojo (angleško Nordic Walking). Zanjo potrebujete posebne palice, udobna oblačila in obutev, merilnik srčnega utripa in čim bolj raznolik teren. Ko vse to imate, ste pripravljeni. Najprej se morate nekoliko ogreti, in sicer tako, da se srčni utrip postopoma povzpne do območja, v katerem bo vaše srce med vadbo delovalo. Seveda je to odvisno od cilja, ki si ga zastavite pred vadbo. Da bi bila nordijska hoja učinkovita, se je morate naučiti, poleg tega je priporočljivo, da uporabljate merilnik srčne frekvence. Če ga nimate, se lahko namreč kaj hitro zgodi, da mejo svojih zmogljivosti prekoračite in morate vadbo predčasno končati. Da se to ne bi zgodilo, pazljivo preberite, na kaj morate biti pozorni.

Šport za vseŽe samo ime pove, da ta oblika hoje prihaja iz nordijskih držav, natančneje iz Finske. Domislili so si jo v tovarni Exel, sestavili program vadbe in izdelali posebne anatomsko oblikovane palice. Gre torej za hojo s palicami, ki je namenjena vsem ljudem. Z njo si lahko okrepite kondicijo, zato je primerna tudi v pripravljalnem obdobju športnikov različnih panog, prav tako tudi za rehabilitacijo po raznih poškodbah. In seveda je lahko vaša osnovna oblika rekreacije. Predvsem je pomembno, da poteka v naravi, torej na svežem zraku, in da lahko izberete kakršenkoli teren.

Za vsak teren
Palice, ki so pri nordijski hoji obvezen pripomoček, so narejene iz izredno lahkih karbonskih vlaken in prenesejo velike obremenitve, saj se nanje pogosto opremo z vso telesno težo. Na konici imajo snemljiv lepljiv gumijast čepek, ki ga nataknemo, kadar se znajdemo na asfaltni površini. Narejen je iz podobnih materialov kot avtomobilske gume in oblikovan tako, da v vsakem trenutku zagotavlja optimalen oprijem in skrbi za kakovostno oporo pri odrivu. Ko zaidemo na mehkejši teren, ga odstranimo, saj je pod njim naprej zavita konica.

Ta zadene mehkejšo ali gladko, lahko tudi zamrznjeno površino pod idealnim kotom in tako daje naši roki zanesljivo oporo pri odrivu. Na drugi strani palice je ergonomsko oblikovano držalo, na katero je pritrjena posebna rokavica z nastavljivimi trakovi. Na slovenskem trgu so najbolj razširjene Exelove palice nordic walker stride, namenjene širšemu krogu ljudi, in nordic walker trainer, namenjene zahtevnejšim uporabnikom. Za učinkovito vadbo potrebujete še lahka ohlapna oblačila in nizko pohodniško obuvalo ali športne copate za tek.

Vadba bo učinkovitejša
Ta vrsta hoje se morda zdi na prvi pogled zelo preprosta, toda finski strokovnjaki opozarjajo, naj se je ljudje ne lotevajo, če niso usvojili pravilne tehnike in nimajo izdelanega programa. Tempo hoje oziroma obremenitve in posamezne vaje morajo biti namreč prilagojeni vsakemu posamezniku, saj ima vsakdo drugačne cilje in potrebe. Zato je zelo priporočljivo, da pri vadbi uporabljate merilnik srčnega utripa (priporočamo merilnike finskega podjetja Polar), ki ga je mogoče programirati. Tako vas ura z zvočnim signalom nenehno opozarja na preveliko ali premajhno intenzivnost vadbe. In da vam bo še lažje, smo vam tudi v Sloveniji na voljo trenerji, ki vas lahko naučimo različnih tehnik in vas podrobneje seznanimo z najnujnejšim, da bo vaša vadba učinkovita.

Tehnika

Hoja je recipročna z dolgimi koraki. Korak se začne, ko se peta dotakne tal, in konča, ko se s prsti odrinemo od tal. Vrat in ramena so sproščeni, palice so pravilno nameščene v rokah, premikamo jih ob telesu. Ko s palico zamahnemo naprej, je komolec rahlo skrčen, pri zamahu nazaj je roka čim bolj iztegnjena, pri tem odpremo tudi dlan. Hodimo z dvignjeno medenico in s poravnano telesno držo, vendar smo kljub temu nagnjeni nekoliko naprej. Zgornji del trupa se glede na spodnjega giblje recipročno, zato so mišice srednjega dela trupa najbolj aktivne.

Za športnike in tudi za rekreativce je posebno zanimiva hoja po neravnem terenu, navkreber ali navzdol s prav posebnimi izvedbami, lahko tudi v obliki hitre hoje ali teka. Ena od najbolj intenzivnih tehnik je lahko tek s poudarjenim odrivom navkreber, pri katerem sodeluje celotno telo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Hoja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.