Danes je 25 Nov 2024 16:54
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 10 Feb 2009 20:11    Naslov sporočila: Driska
 Odgovori s citatom  

Driska je posledica pospešenega prehajanja vsebine skozi črevesje in posledično pogostejšega odvajanja ali zmanjšanja trdote blata. Ponavadi se pojavita obe spremembi hkrati. Če traja manj kot 14 dni, govorimo o akutni driski, če traja več kot mesec, o kronični. V blatu se poveča količina vode in mineralov, pojavijo se neprebavljeni ostanki hrane, lahko celo kri. Ko se v blatu znatno poveča količina neprebavljene hrane, se zmanjša prehajanje hranljivih snovi v telo. V črevesju so aktivni predvsem dejavniki izločanja ali sekrecije, vsrkavanje biomolekul, vode ter vitaminov in mineralov pa oslabi. To povzroči malabsorpcijo oziroma zmanjšano vsrkavanje za življenje potrebnih snovi. Človek začne hujšati, izgubi veliko telesnih tekočin in mineralov, zato pride do izsušitve ali dehidracije. V telesu nastopi negativno energijsko ravnovesje. Če ga ne prepoznamo in ne zdravimo dovolj hitro, lahko v skrajnem primeru povzroči smrt. V nerazvitem svetu so driske pogoste zaradi okužb z mikroorganizmi in so eden od najpogostejših vzrokov za umrljivost, še posebej pri otrocih. Otroci so zaradi majhnih energijskih zalog za negativno ravnovesje hranil in tekočin še posebej občutljivi.

Vzroki driske

* Okužbe s patogenimi mikroorganizmi (rotavirusi, salmonelami, paraziti).
* Preobčutljivost za sestavine živil (mleko, gluten).
* Avtoimunske bolezni črevesja (ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen).
* Potovanja v oddaljene kraje z nižjim življenjskim standardom (potovalna driska).
* Nepravilno delovanje trebušne slinavke.
* Stranski učinki nekaterih zdravil (antibiotiki).
* Zloraba odvajal.
* Sistemske bolezni (npr. cistična fibroza), ko pride do okvare notranjih organov zaradi prirojenega nastajanja vodnih bul.
* Operativna odstranitev delov črevesja zaradi drugih bolezni.
* Funkcijske motnje, značilne za sindrom razdražljivega črevesja.

Ali ste vedeli?

* Okužbe z mikroorganizmi spremljajo vodene in pogoste driske s krči.
* Neprebavljena hrana in veliko maščob ter izjemno neprijeten vonj blata verjetno pomenijo motnjo v delovanju trebušne slinavke.
* Za avtoimunske bolezni črevesja (ulcerozni kolitis in Crohnovo bolezen) je značilno pogosto odvajanje sluzavega ali celo krvavega blata.
* Občasno izmenjavanje driske in zaprtja, ki ju spremlja značilno kruljenje v trebuhu (borborigmi), je najbolj značilno za sindrom razdražljivega črevesja.
* Boleča iztrebljanja majhnih količin blata (tenzemi), ki jih spremlja kri v blatu, in ponavljajoči se klici k iztrebljanju pogosto kažejo na vnetno razjedo danke ali pa na tumor v tem predelu.
* V moki in prepečencu so dekstrini, ki zavirajo gnitje in delujejo na črevesje prečiščevalno.
* Neredni obroki, nezdrava hrana in stres porušijo sestavo bakterijske flore v črevesu, kar povzroča driske.
* Do izsušitve pride, ker telo izgublja vodo in minerale (npr. s čezmernim potenjem, povečanim izločanjem seča). Znaki izsušitve so suha usta, huda žeja, malo ali celo nič potemnjenega seča, vrtoglavica in hiter srčni utrip.

Kako si lahko pomagate sami?

* Izgubljeno tekočino nadomestite s pitjem izotoničnih pijač, lahko tudi blago sladkane in soljene vode.
* Naredite prehranjevalni post! Pijte nesladkane čaje (pravi čaj, kamilični čaj), jejte prepečenec, riževo sluz, prežganke, korenčkove juhe, primerno soljene nemastne kostne juhe, pretlačene zelenjavne kaše, pretlačene testenine, nastrgana in porjavela jabolka. Uživajte manj mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja, čistih maščob in zelenjave.
* Preden greste k zdravniku, ne pretiravajte z zdravili proti driski in s pripravki, ki vsebujejo črevesne bakterije.

Nujno obiščite zdravnika

* če v blatu opazite kri
* če imate hude krče in bolečine
* če pride do znakov izsušitve
* če imate krvave driske

Preiskave

Če hočemo drisko čim prej in čim bolj učinkovito pozdraviti, moramo najprej ugotoviti njen vzrok. Bistvene preiskave za določanje vzroka driske so:

* merjenje telesne temperature bolnika,
* ugotavljanje prisotnosti mikroorganizmov ali ostankov hrane v blatu,
* določanje aktivnosti vnetnih kazalcev v krvi (povečano število belih krvničk, večja sedimentacija, večja aktivnost reaktivnega proteina C),
* endoskopska ali rentgenska preiskava črevesja.

Zdravljenje

Ker so vzroki drisk zelo različni, se tudi zdravljenje precej razlikuje. Pri vseh načinih zdravljenja najprej poskušamo nadomestiti izgubljeno tekočino in minerale, ponavadi v obliki infuzij, odpraviti bolečino, znižati povišano telesno temperaturo in preprečiti nadaljnje krvavitve.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 11 Feb 2009 10:52    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Driska
Driska (diareja) je prebavna motnja, za katero je značilno pogostejše odvajanje zvečane količine redkejšega blata, ki se pojavlja zlasti v poletnih mesecih.
Lahko je akutna, če traja nekaj ur do nekaj dni in od časa do časa doleti skoraj vsakogar, ali kronična, če traja več kot en mesec oz. se ponavlja in je lahko posledica resne bolezni, ki vedno zahteva zdravniško preiskavo.

Vzroki za nastanek
Akutna driska se začne nenadoma in je največkrat posledica okužbe z različnimi mikroorganizmi (virusi, bakterijami ali paraziti).
Če je povzročitelj virus, se pojavi vodena driska, ki traja ponavadi nekaj dni in jo spremlja zvišana telesna temperatura, krči v trebuhu, bruhanje in glavobol.
Bakterijska driska se pojavi pri okužbah s hrano ali vodo in nastane zaradi delovanja bakterijskih toksinov ali neposredne poškodbe epitelnih celic črevesja. Če toksini nastajajo že v okuženi hrani, se lahko že po nekaj urah pojavi vodena driska, ki jo spremlja slabost, krči v trebuhu in bruhanje. Driska, ki jo povzročajo bakterije, ki okvarijo črevesno steno, pa je sluzavo krvava, s hudimi krči in zvišano telesno temperaturo. Okužbe s paraziti (amebe, trakulje) povzročajo drisko, ki poteka s primesjo krvi in brez vročine.
Potovanje v tuje dežele nam lahko zagreni potovalna driska, ki nastane zaradi uživanja hrane in pijače, najpogosteje okužene z bakterijo Escherichia coli. Taka driska se lahko pojavi celo nekaj dni po prihodu s potovanja.
Driska je pogosto tudi posledica nepravilne in neredne prehrane (zaužije se večja količina zelo sladkega sadja, peciva ali močno slane hrane); stresnih okoliščin; zastrupitve s težkimi kovinami, alkoholom ali obsevanj z rentgenskimi žarki.
Lahko pa je tudi neželen učinek nekaterih zdravil, predvsem antibiotikov, zaradi uničenja normalne črevesne flore, antacidov, ki vsebujejo magnezij, kemoterapevtikov, diuretikov in osmotskih odvajal.

Kronična driska se navadno pojavi v obliki ponavljajočih se napadov akutne driske.
Vzroki za nastanek so lahko: kronična vnetna bolezen črevesja (ulcerozni kolitis, Crohnova bolezen), celiakija, pomanjkanje encima laktaze ali prebavnih encimov trebušne slinavke, moteno delovanje ščitnice, rak ali polipi na črevesju, zloraba odvajal, sindrom kratkega ali vzdraženega črevesja.

Zakaj je driska nevarna
Driska je povezana z izgubljanjem tekočine in elektrolitov, kar lahko privede do izsušitve organizma (dehidracije). Zaradi driske se iz črevesa slabo vsrkajo hranilne snovi, to pa organizem še dodatno izčrpava. Zlasti nevarna je pri starejših, bolnikih s kroničnimi boleznimi, majhnih otrocih in nosečnicah.
Blago dehidracijo (do 3 tekoča odvajanja na dan) zaznamo kot zvečano žejo in suhost ustne sluznice. Zmerna (od 4 do 5 tekočih odvajanj na dan) lahko povzroči omedlevice pri pokončnem položaju bolnika, bledico, zmanjšano količino seča in splošno oslabelost. Bolnik s hudo dehidracijo (od 6 do 9 tekočih odvajanj na dan) ima znižan krvni tlak, zmanjšano zavest, hiter, slaboten pulz, pospešeno diha, ima zelo suhe oči in usta, ne izloča seča, je zmeden in preslaboten za pitje.

Preprečevanje potovalne driske
Najpomembnejši ukrepi za preprečitev driske na potovanju so pravilna prehrana in upoštevanje higienskih ukrepov:

redno si umivajte roke, posebno pred jedjo,
jejte le termično dobro obdelano hrano in jo zaužijte takoj po pripravi,
olupite sadje, preden ga boste zaužili,
ne jejte surove zelenjave,
izognite se hrani, ki jo prodajajo ulični prodajalci,
pijte samo ustekleničeno vodo ter druge napitke iz originalne embalaže,
ne hladite pijače z ledenimi kockami in ne umivajte si zob z vodo iz vodovoda.
Avtor: Metka Sever, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 11 Feb 2009 11:03    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Zdravljenje driske
Če je driska kratkotrajna in traja le nekaj dni, si ponavadi lahko pomagate sami, tako da nadomeščate izgubljeno tekočino in minerale, uživate hrano z malo balasta in vzpostavite normalno ravnovesje črevesne flore.

Nadomeščanje izgubljene tekočine – rehidracija
je prvi in najpomembnejši ukrep pri zdravljenju driske.

Pijete lahko neoporečno vodo in nesladkan čaj, še posebej primeren je čaj iz suhih borovnic, ruski čaj in kakav, pripravljen z vodo.
V lekarni lahko dobite glukozno-elektrolitski pripravek (Peroralna rehidracijska sol) v obliki praškov za pripravo peroralne rehidracijske raztopine. Vsebino vrečke raztopite v predpisani količini neoporečne vode. Količina, ki jo morate popiti, je odvisna od stopnje izsušenosti.
Pri blagi do zmerni dehidraciji popijte v prvih 4 do 6 urah 50 do 100 ml raztopine na kg telesne mase. Za preprečevanje nadaljnje izsušitve organizma popijte vsak dan do konca bolezni 100 do 200 ml raztopine na kg telesne mase.

Prehrana

Na začetku uživajte hrano s čim manj vlakninami, denimo riž, korenčkovo juho, prežganko, prepečenec, banane in krompir.
Izogibajte se presladki (sokovi, pecivo), mastni in začinjeni hrani, pravi kavi, v prvih dneh tudi mleku in mlečnim izdelkom. Ko se začne driska umirjati, postopoma preidite na normalno prehrano.
Pri otrocih se priporočajo sluzi in pektini (npr. riževa sluz, nastrgana jabolka) in tudi posebna hrana (Milupa HN 25, Humana 9). Pri pripravi obroka natančno upoštevajte navodila proizvajalca in ne pozabite med obroki otroku ponujati dodatne tekočine.
Če otroka dojite, nadaljujte z dojenjem.
Mlečnokislinske bakterije – probiotiki
so na voljo v lekarni brez recepta (Linex kapsule), uporabljajo se kot dopolnilno zdravljenje pri driski, ki nastane zaradi bakterijskih in virusnih okužb prebavil.
Mlečnokislinske bakterije so del normalne črevesne flore in zagotavljajo normalno kislost v črevesju ter tako preprečujejo razrast škodljivih in pogojno škodljivih bakterij. Poleg tega večajo obrambno sposobnost črevesne sluznice.

Aktivno medicinsko oglje (Carbo medicinalis)
je na voljo v obliki granul ali tablet v lekarni brez recepta. Deluje tako, da veže nase (adsorbira) toksine, produkte bakterijskega metabolizma in viruse, ki povzročajo drisko.

Antiperistaltik (Seldiar kapsule)
V redkih primerih, ko je driska dolgotrajna in obilna, ga zdravnik predpiše na recept. Deluje neposredno na črevesno steno, tako da zavira peristaltično gibanje črevesja in zmanjša količino izločenega blata.

Protimikrobno zdravljene
Zdravljenje z antibiotiki lahko predpiše zdravnik pri dolgotrajni, hudi obliki driske, pri bolnikih z zmanjšano obrambno sposobnostjo organizma, okužbah s paraziti.

Obiščite zdravnika, če:

-driska kljub samozdravljenju ne izgine v tednu dni oziroma se po dveh dneh stanje še poslabša,
-postajate vse bolj dehidrirani,
-dolgotrajno bruhate,
-drisko spremlja visoka telesna temperatura,
-je blatu primešana kri ali sluz,
-drisko spremljajo hude bolečine v trebuhu,
-imate druge kronične bolezni (npr. sladkorno bolezen, bolezni srca in zmanjšano obrambno odpornost organizma),
-se med jemanjem antibiotikov ali po njem pojavi huda driska,
-se pojavi akutna driska pri nosečnicah in majhnih otrocih.
Avtor: Metka Sever, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Ostale bolezni želodca in prebavil

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.