Katka
Administrator foruma
Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05 Prispevkov: 997 Kraj: Jesenice
|
|
|
|
|
Objavljeno: 11 Feb 2009 10:51 Naslov sporočila: Celiakija in brezglutenska dieta |
|
|
|
|
Pri bolnikih s celiakijo je učinkovita terapija brezglutenska prehrana. Če bolnik s hrano ne prejema glutena, se ponovno obnovijo resice tankega črevesa in prevzamejo običajno vlogo. Najmanjše napake v dieti ta uspeh izničijo, zlasti če se nenehno pojavljajo. Pri tem črevesnem obolenju je učinkovita dosledna sprememba prehrane za vse življenje. Po prehodu na brezglutensko prehrano se zdravstveno stanje bolnika s celiakijo zelo hitro izboljša. Brezglutenska dieta nima nikakršnih stranskih učinkov, saj gluten ni življenjsko pomembna hranilna snov.
Kaj je gluten?
Gluten je sestavni del beljakovin, shranjenih v endospermu določenih vrst žit. Gluten je pri različnih vrstah žit različen. Značilnost glutena ali lepka je, da veže vodo in skrbi za povezanost in elastičnost testa.
Nekatere od glutenskih beljakovin se imenujejo prolamini in ti povzročajo poškodbe na sluznici pri ljudeh s celiakijo. Pšenica vsebuje toksični prolamin, imenovan gliadin, rž sekalin, ječmen hordein, oves avenin, prav tako pa vsebuje toksičen prolamin tudi tritikala. Posamezne vrste naštetih žit se razlikujejo po toksičnosti v razmerju z vsebnostjo prolaminov. Tudi koruza, riž in ajda vsebujejo gluten v majhnih količinah, vendar pa ne prolaminov. Zato te vrste niso toksične za bolnike s celiakijo.
Kako nakupovati?
Bolnik s celiakijo se mora ob nakupu hrane obvezno seznaniti z vsemi sestavinami, navedenimi na embalaži. Brezglutenske proizvode, kot so brezglutenske moke, pecivo in testenine, lahko kupujemo v specializiranih trgovinah, v dietnih oddelkih običajnih trgovin, nekatere izdelke pa prodajajo tudi lekarne. Iz podatkov na embalaži mora biti točno razvidna poimenska sestava proizvoda. Gluten sam se običajno ne uporablja kot dodatek, vsebujejo pa ga razni dodatki v izdelkih (razni zgoščevalci, stabilizatorji, konzervansi). Tudi vrste škroba v izdelkih morajo biti znane. Škrob je lahko različnega izvora, če je pšenični vsebuje gluten, zato ne smemo kupovati proizvoda z navedbo samo »škrob« kot sestavni del, ker ne poznamo izvora tega škroba. Pogosto so podatki o sestavi prehrambnih izdelkov nedoločno opisani in tako je na žalost izbor teh izdelkov za bolnike s celiakijo omejen.
Omenimo pa naj nekaj živil, ki jih bolniki lahko uživajo. To so: mleko, meso, ribe, jajca, stročnice, žitarice (riž, koruza, ajda, proso), sadje in zelenjava, krompir, med, sladkor, seveda ob pozornosti na dodatke, če jih proizvod vsebuje.
Celiakija in zdravila
Težave lahko nastanejo pri bolnikih s celiakijo tudi ob sočasnem jemanju zdravil za kakšno drugo bolezen. Zdravnika je potrebno seznaniti z dieto, da bo lahko predpisal ustrezno vrsto zdravila. Tudi ob uporabi raznih vitaminskih pripravkov in drugih zdravil brez recepta, ki jih kupite v lekarni, morate biti pozorni na sestavo, oziroma opozorite farmacevta, da bo izbira pravilna.
Celiakijo sprejmite kot svoj način življenja. Prehrana brez prepovedanih žit je lahko odlična. Ko se boste navadili, ne bo priprava nič bolj zapletena kot pri jedeh z glutenskimi sestavinami.
Avtor: Miranda Koren, mag.farm. |
|