Objavljeno: 04 Jan 2009 16:54 Naslov sporočila: Pridružene bolezni in težave ob obolenju
Pridružene bolezni
Pogosto imajo bolniki poleg bolezenskih znakov, ki se razvijejo zaradi vnetja črevesne sluznice, pridružene tudi bolezenske znake zaradi prizadetosti zunajčrevesnih organov ali tkiv. Najpogosteje se ob črevesnih bolezenskih znakih pojavi kronična vročina, ki jo večinoma uvrščajo med zunajčrevesne znake.
Pogosto imajo bolniki s KVČB bolečine v sklepih ali celo vnetja sklepnih ovojnic. Najpogosteje so prizadeti veliki sklepi zgornjih in spodnjih udov (kolena, komolci..).
Pri bolnikih se lahko pojavijo tudi sakroileitis, ankilozantni spondilis (bolečine in vnetja sklepov hrbtenice).
Nekaterim bolnikom se pojavijo značilne kožne spremembe, lahko celo pred pojavom značilnih bolezenskih znakov s strani prebavil. Erythema nodosum imenujemo pojav rdečih in bolečih izboklin predvsem v področju goleni. Pri pyodermi gangrenosum pa se po koži pojavijo mehurčaste in nekrotične spremembe, ki se pogosto dodatno vnamejo. Omenjene kožne spremembe so lahko zelo trdovratne za zdravljenje.
Med zunajčrevesne znake uvrščajo tudi ponavljajoče boleče ranice ustne sluznice (aftozne ulceracije).
Zelo moramo biti pozorni tudi na morebitne očesne spremembe, ki lahko spremljajo KVČB. Najpogostejše med njimi so uveitis, episkleritis, redkeje katarakta in zvišan očesni pritisk. Kadarkoli zaznamo motnje vida ali pekoč neprijeten občutek v očesu moramo takoj na pregled k specialistu okulistu.
V sklopu KVČB se lahko razvijeta tudi dve resnejši bolezni kot sta perikarditis (vnetje osrčnika ) in miokarditis (vnetje srčne mišice ).
Zelo pogosto pa pri bolnikih s KVČB (pogosteje pri bolnikih s CB kot UK) odkrijemo zmanjšano kostno gostoto (osteopenijo ali celo osteoporozo), kar lahko privede do spontanih zlomov kosti, predvsem vretenc.
Možen pa je tudi razvoj bolezni jeter in malih žolčnih poti. Poznamo več oblik avtoimunega obolenja jeter, ki je lahko pridruženo KVČB. Avtoimuni hepatitis je vnetje jeter povzročeno s protitelesi, ki napadajo jetrne celice. Ulceroznemu kolitisu je pogosteje kot avtoimuni hepatitis pridružen primarni sklerozantni holangitis, kjer pa protitelesa napadajo male žolčne poti.
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas