Danes je 29 Nov 2024 06:17
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 11 Feb 2009 10:48    Naslov sporočila: Afte
 Odgovori s citatom  

Afte imenujemo posamične, boleče, svetle mehurčke na ustni sluznici, ki se spremenijo v manjše ali večje razjede. Robovi teh razjed pa so živo rdeče obarvani.
Pogosto prizadenejo notranjo stran ustnic in lic, včasih pa se pojavijo tudi pod jezikom. Nemalokrat se afte napovedo vnaprej s pekočim občutenjem na sluznici. O njih ne vemo prav veliko. Ponavadi se prvič pojavijo v puberteti in, kot v večini obolenj, gre za družinsko nagnjenost do aft. Bolezen ni niti nevarna niti huda, je pa predvsem nadležna.
Zaradi njih nam hrana pogosto ne daje več običajnega zadovoljstva. V dotiku s kisom, limono, pekočimi začimbami in kruhovimi drobtinami se razjede močno razbolijo. Bolečino pa povečajo tudi vroče jedi. V glavnem minejo težave v 10 do 14 dneh brez zdravljenja. Ne moremo pa se jih nalezti.

Razlogi za nastanek so različni. Nekatere žene dobijo afte pred menstrualnim ciklusom, vzrok so lahko tudi okvarjeni zobje, draženje sluznice pri zobnih protezah, uporaba pretrdih zobnih ščetk, prebavne motnje Glede vzrokov obolenja strokovnjaki nimajo enotnega stališča. Nekateri menijo, da ne gre ne za bakterijsko in ne virusno okužbo, ampak neke vrste alergične reakcije na oreščke, citruse, paradižnik, barvila v živilih, gluten ali amalgam. Verjetno imajo bolj prav tisti, ki menijo, da gre za reakcijo ob stresih in zmanjšani imunski odpornosti organizma zaradi infekcijskih in kroničnih bolezni. To dokazuje tudi pogosto pojavljanje aft pri pacientih z oslabljenim imunskim sistemom.
Afte, strokovno jim rečemo ulcerozni stomatitis, lahko povzročijo tudi nekatera redka zdravila.

Kdaj se zaradi aft napotimo k zdravniku?

Nasvet zdravnika potrebujemo, če se posamezne afte zlijejo v večjo razjedo, se pojavljajo pogosto ali pa takrat, ko po 14 dneh ni izboljšanja.

Z zdravljenjem bolj ali manj uspešno ublažimo bolečine, skrajšamo trajanje obolenja, preprečimo ponovitev obolenja (recidiv). Lokalni anestetiki ublažijo bolečine predvsem v akutni fazi, ne skrajšajo pa časa celjenja. Enako velja za antiseptike. Uporabljamo jih za zmanjšanje števila klic v ustni sluznici. Pri močnejših vnetnih spremembah je primerna dodatna uporaba kortikosteroidnih pripravkov. Uporaba teh učinkovin pa je omejena na predpis zdravnika oz. zobozdravnika.

Kdor prisega na rastlinske pripravke, lahko izpira ustno votlino z izvlečki iz kamilice, žajblja, slezenovca, preslice, rmana, kolmeža. Na razjede pa lahko nanesemo neposredno alkoholne izvlečke iz ratanije, arnike, žajblja, mire in propolisa, kar sicer ob nanosu precej peče, nato pa za nekaj časa omrtvi bolečino, deluje pa tudi adstringentno (potegne rano skupaj) in antiseptično. Od eteričnega olja je najprimernejše olje čajevca.

Avtor: Edith Jošar, mag.farm.,spec.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Ostale bolezni želodca in prebavil

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.