Danes je 28 Nov 2024 20:30
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 10 Feb 2010 10:35    Naslov sporočila: Tavžentroža (Centaurium eryhraea)
 Odgovori s citatom  

Uporabni del
Zel.

Raba v prehrani
Svet Evrope jo razvršča v skupino naravnih začimb N2, ki se smejo dodati živilom v majhni količini, z možno omejitvijo zdravilnih učinkovin v končnem izdelku, a za tavžentrožo še niso določene. V ZDA se rabi za izboljšanje okusa alkoholnih in brezalkoholnih pijač.

Zeliščna raba
Je cenjeno grenko sredstvo zaradi vsebujočih grenčin. V Ijudskem zdravilstvu se rabi proti anoreksiji, pomanjkanju teka in dispepsiji, prebavnim motnjam. Grenčine pripravijo prebavila za prebavo posredno prek okušal - oster okus zbudi prijetnega, nastala slast pa vznemiri prebavne žleze, da začnejo izcejati prebavne sokove; pa tudi z neposrednim učinkom na prebavne žleze. V prebavne sluznice priteče več krvi, v obilju se izločajo slina, želodčni sok in žolč, želodec se hitreje prazni, zvečata se želodčna in črevesna gibljivost in izboljša se vsrkavanje prebavljene hrane. Ker se izloča dovolj solne kisline, se ne razvijajo več črevesni mikrobi, ki z nenormalnim vrenjem povzročajo prebavne motnje, na primer krče, napihnjenost in drisko. Ker grenčine izboljšajo tek in izrabo hrane ter učinkujejo ugodno na eritropoezo, nastajanje rdečih krvničk, so toniki in roboran¬si, krepijo in jačajo oslabljeno telo. Slednja lastnost je težko dokazljiva, zato jo uradna farmacija obravnava kot dvomljivo.

Odmerek za odrasleČajni napitek, pripravljen kot poparek iz 2 do 4 gramov droge do 3-krat na dan pred jedjo. Nekateri avtorji predlagajo pripravo prelivka s hladno vodo.

Novejša dognanja
Je krepčilo, pomirjevalo in protivročinsko sredstvo. Fenolne kisline, ki jih vsebuje, naj bi zniževale vročino, sestavina gentiopikrin pa naj bi delovala proti malariji. Raziskave na živalih kažejo, da tavžentroža zniža zvišano temperaturo, zvišanja temperature pa ne prepreči. Ne blaži bolečin, ima pa protivnetne lastnosti.

Stranski učinki in strupenost
Niso znani.

Prepovedi in opozorila

Bolniki s preveč želodčne kisline in vznemirIjivim želodcem naj je ne uživajo, prepovedana pa je pri želodčnem ali dvanajstničnem čiru. Raba med nosečnostjo in dojenjem se odsvetuje, ker varnost v teh okoliščinah ni potrjena. Čezmerna raba se ne priporoča, ker obstaja premalo izsledkov o zdravilnem oziroma strupenem delovanju.

Lekarniško mnenje
V strokovni zdravilski literaturi je o tavžentroži le malo napisanega. Ne vsebuje eteričnih olj, zato spada med čista grenka sredstva. Vsebujoče grenčine upravičujejo rabo droge kot sredstva za pridobitev teka in odpravo prebavnih motenj ob pomanjkanju želodčne kisline, je pa šibkejšega učinka v primerjavi z drugimi grenkimi zelmi, na primer rumenim sviščem. Grenka sredstva, tudi tavžentroža, se jemljejo četrt do pol ure pred jedjo, saj vzeta med jedjo lahko zavirajo izločanje želodčnih sokov.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Čaji

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.