Danes je 12 Maj 2024 10:06
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 11 Feb 2009 11:02    Naslov sporočila: Škodljivi učinki nesteroidnih zdravil na prebavila
 Odgovori s citatom  

Nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR) so med najbolj predpisovanimi zdravili na svetu. Podatki kažejo, da jih približno 107 tisoč Slovencev uživa vsakodnevno, 32 tisoč pa jemlje tudi acetilsalisilno kislino (ASA). Delujejo tako, da zavirajo encim COX2, ki je odgovoren za nastanek najpomembnejšega posrednika vnetja PGE2. Tako posredno ublažijo bolečino in vnetje ter znižajo telesno temperaturo.
Pogosto jih uporabljamo kot protivnetna in protibolečinska zdravila pri revmatičnih obolenjih, po poškodbah in operacijah, pri rakasti bolečini, pri dismenoreji, glavobolu, zobobolu in drugih bolečinah. Posredno prek encima COX1 pa preprečujejo zlepljanje krvnih ploščic, zato 100 do 300 mg dnevni odmerki ASA preprečujejo razvoj srčno-žilnih bolezni. Vendar je ta lastnost tudi neželena za prebavila pri 15 do 40 odstotkov bolnikov. V želodcu namreč nastane manj proteina s citoprotektivno vlogo, ki bi se uprl čezmernemu izločanju želodčne kisline, s tvorbo sluzi in bikarbonata pa zaščitil želodčno sluznico. Neželeni učinki na prebavila se kažejo kot bolečine v želodcu, dispepsija ali slabost pa tudi kot resni zapleti, kot so razjede, krvavitve in perforacije (predrtje prebavne cevi).
Letno v Sloveniji vsaj 1073 bolnikov krvavi iz zgornjih prebavil zaradi jemanja NSAR in potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Najmanj 40 jih zaradi tega tudi umre.

Dejavniki za nastanek neželenih učinkov na prebavilih

Dokazani:
-bolniki, starejši od 65 let;
-peptična razjeda ali krvavitev iz prebavil v anamnezi;
-sočasno zdravljenje s kortikosteroidi, antikoagulanti;
-jemanje več NSAR hkrati;
-jemanje velikih odmerkov NSAR.

Mogoči:
-alkohol;
-kajenje;
-okužba z bakterijo H. pylori.

Kako zmanjšati neželene učinke pri lajšanju bolečine z zdravili
Zdravniki se skušajo pri predpisovanju na različne načine izogniti opisanim težavam. Starejšim bolnikom brez kliničnih znakov vnetja svetujejo kot prvo protibolečinsko zdravljenje paracetamol (Lekadol, Daleron). Pri predpisovanju NSAR se odločijo za varnejše med njimi. Če obstaja velika nevarnost razvoja razjede, predpišejo profilaktično zdravljenje z zaviralcem protonske črpalke (omeprazol - Ortanol, Ultop, Ulzol). Ko se izkaže kot neprimerna vsa skupina NSAR, neučinkovit pa je tudi maksimalni odmerek paracetamola, izberejo zdravilo iz skupine koksibov.

Samozdravljenje
Nekateri NSAR (Nalgesin S, Bonifen) se dajo v lekarni kupiti tudi brez recepta. Farmacevti v teh primerih svetujemo previdnost. Zdravilo naj se uporablja v najnižjih še učinkovitih odmerkih čim krajši čas. NSAR ne smemo kombinirati (tudi z aspirinom ne). Prav tako niso priporočljive zamenjave, saj je pričakovati malo ali nič koristi, če ga zamenjamo z drugim. Pri dvigu odmerka se učinkovitost le rahlo zveča ali sploh ne, nasprotno pa se toksičnost zelo poveča, tudi od 1,6- do 9-krat. Pri bolnikih z želodčnimi težavami oz. drugimi dejavniki tveganja uporabo NSAR za samozdravljenje odsvetujemo. Le vsak peti bolnik zazna razjedo zaradi jemanja NSAR, zato previdnost res ni odveč. Če po rednem jemanju NSAR ali ASA opazite opozorilne znake, kot so hujšanje, krvavitve (denimo bruhanje krvi ali črnikasto smolasto blato), slabokrvnost ali motnje pri požiranju, obvezno obiščite zdravnika.

Avtor: Bojan Madjar, mag.farm.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Preiskave, zdravljenja..

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.