Danes je 09 Maj 2024 23:48
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 01 Okt 2010 20:20    Naslov sporočila: Skodelica pelin rože
 Odgovori s citatom  

Pelin roža se bo izkazala kot ena najboljših zdravilnih rastlin, vendar le v primeru, če jo bomo pravilno in zmerno uporabljali. Ena skodelica grenkega pelinovega čaja na dan v obliki kure bo povsem zadostovala, da prežene kakšno od zdravstvenih tegob, pelinkovcu pa se je najbolje povsem odpovedati ...


Pelin uporabljamo v skromnih količinah.
Že prejšnjikrat smo pisali o vsestranski uporabnosti pravega pelina (Artemisia absinthium) v našem ljudskem zdravilstvu. Izpostavili smo zlasti njegove blagodejne učinke na želodec. Našim prednikom je lajšal težave pri slabem delovanju želodca, slabi prebavi, pomanjkanju apetita, krčih, splošnem pomanjkanju prebavnih sokov, lenosti želodca. Z njim so si pomagali pri žolčnih težavah in težavah z jetri ter odstranjevali črevesne zajedavce, zlasti gliste.

Sproži menstruacijo

Nič še nismo rekli o tem, da so pelin v ljudskem zdravilstvu uporabljali tudi pri številnih ženskih boleznih ter za sprožanje in okrepitev menstruacije. Vedeli so tudi, da ima ugoden vpliv na krvni obtok. Izboljšuje delovanje hormonskih žlez, zlasti nadledvične žleze. Pelin se še dandanes uporablja pri vseh oblikah slabosti po hudih infekcijskih boleznih in pri presnovnih motnjah, kot so tolščica, diabetes, protin in revma. Učinkuje tudi na pospešeno delovanje ledvic in pomaga slabokrvnim in živčno izčrpanim ljudem. Zunanje pelin uporabljamo za zdravljenje ran, kožnih razjed, ugrizov insektov, mozoljavosti in zobobola. Z njim izpiramo usta pri slabem zadahu, primeren pa je tudi za obkladke pri nespečnosti in glavobolu.

Skodelica čaja na dan

Spisek težav, pri katerih so si s pelinom pomagali naši predniki, smo obdelali, koristno pa bi bilo vedeti tudi, na kakšen način to grenko zel pripraviti, da bo res odpravila tudi kakšno našo težavo z zdravjem. Najbolje, da si pripravimo poparek iz pol do ene žličke posušenega zelišča na skodelico vode. Pokrit naj stoji tri do pet minut, tako dolgo, da dobi svetlo rumeno barvo. Pijemo po eno skodelico čaja na dan. Količino si razdelimo po obrokih in čaj pijemo pol ure pred jedjo ali pa čez dan po žličkah. Čeravno je čaj zelo grenek, ga ne sladimo.

Mešanica za želodec, jetra in žolčnik

Samostojno se pelinov čaj uporablja bolj redko, pogosteje in varneje ga uporabljamo v čajnih mešanicah. Dobrodejen vpliv na delovanje želodca, žolčnika in jeter naj bi zagotavljala čajna mešanica iz pelina, melise, dobre misli, črne in poprove mete. Pripravimo jo kot poparek iz dveh žličk mešanice in pijemo skodelico čaja pol ure pred vsakim obrokom.

Previdnost pri uporabi

Če ne presežemo priporočenih nizkih doz pelina in če ga pijemo le krajši čas (ne več kot štiri tedne), nezaželenih učinkov ni pričakovati. V primeru, da z njegovo uporabo pretiravamo, lahko zaradi živčnega strupa tujona, ki ga vsebuje pelinovo eterično olje, povzroča bruhanje, trebušne krče, glavobol, omotičnost in motnje centralnega živčnega sistema. Uporaba pelina v kakršnikoli obliki se strogo odsvetuje nosečnicam in doječim materam.

Absint in pelinkovec
Pelin je poleg komarčka, janeža in melise ena izmed sestavin alkoholne pijače absint, zelenega grenkega likerjaz okusom po janežu in z veliko vsebnostjo alkohola. Proizvodnja te pijače, ki je v 19. stoletju postala nekakšna modna droga, ki so se ji vdajali številni umetniki, je danes v mnogih državah prepovedana. No, pri nas je veliko bolj kot absint poznan pelinkovec, ki so ga radi pripravljali in uživali naši predniki. Do njega so prišli tako, da so svež in zdrobljen pelin vložili v steklenico, ga prelili z žganjem in ga za osem dni postavili na sončno mesto. Uživali so ga po eno žlico zjutraj in zvečer, kadar so izgubili slast do jedi. Dandanes odsvetujejo notranjo rabo alkoholnih in vinskih pelinovih izvlečkov, ki so bili splošno znani v našem ljudskem zdravilstvu, saj se v alkoholu topi več tujona kot v vodi. Tem pripravkom naj se povsem odpovejo jetrni bolniki in odvisniki.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 01 Okt 2010 20:21    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Pravi pelin je najbolj znan po svojem izjemno grenkem in trpkem okusu, zaradi česar so ga pesniki vzeli za simbol bolečine in grenkobe, skratka hudega v življenju. V fitoterapiji pa so prav grenčine, ki jih v obilju vsebuje, pelinova glavna odlika. Zaradi njih slovi kot odličen lek za želodec, ki vzbuja tek, pospešuje prebavo in delovanje žolča, preganja vetrove, odpravlja napihnjenost ...


Pelin je bil včasih zastopan v slehernem vrtu.

Naberimo rumene svetoče poganjke.

Pravi pelin (Artemisia absinthium), rastlina z aromatičnim vonjem in zelo grenkim okusom, obožuje suhe travnike in stare zidove, najpogosteje pa ga gojimo po vrtovih – vendar ne zaradi lepega videza, s katerim se rastlinica, ki jo prištevamo med plevele, ravno ne more pohvaliti, pač pa zaradi njenega močnega vonja, ki v okolici učinkovito preganja listne uši in druge škodljive insekte. No, tisti, ki nekaj damo na zelišča, jo seveda gojimo zaradi njenih silnih zdravilnih učinkov. Od julija do septembra nabiramo rumeno cvetoče poganjke in pritlične liste.

Preganja nejevoljo in morsko bolezen

Pravi pelin je že v davni preteklosti veljal za pravo panacejo, rastlino, ki zdravi vse bolezni. Rimljani so bili prepričani, da omogoča večno zdravje. Rimski filozof in sladokusec Lukrecij omenja, da so pelin uživali proti glistam, Galen ga je uporabljal kot zdravilo proti vročini. Znamenita medicinska šola v Salernu je učila, da pelin preprečuje morsko bolezen ter lajša bolečine v želodcu in živčno napetost. Hipokrat ga je med drugim priporočal proti zlatenici, tetanusu in za čiščenje maternice, Dioskurid pa je zapisal, da ogreva in pospešuje prebavo. V srednjem veku so z njim zdravili domala vse bolezni, od kuge, kolere, revme, angine, mumpsa, zobobola, skorbuta, vodenice, bledičnosti, želodčnih obolenj, morske bolezni do ohromelosti. Veljalo je tudi, da pelin na mah pomiri jeznorite in prepirljive ženske in preganja nejevoljo.

Pelin roža spravi vse naprej …
Pelin rožo ali pelinko, kot so pelinu svoj čas rekli, je v izdatni meri uporabljalo tudi slovensko ljudsko zdravilstvo. Veljal je za splošno zdravilo, ki ni smelo manjkati v nobeni domači lekarni, seveda tudi na domačem vrtu ne. Na spisku najbolj čislanih in največkrat uporabljenih zdravilnih rastlin, s katerimi so se zdravili naši predniki, zaseda pelin visoko drugo mesto, prehitel ga je le brin. Stare zeliščarske bukve o njem med drugim zapišejo sledeče: »Na vodi kuhaj pelin in pij, stori dobro v želodcu in iz njega spravi vse naprej. Kterga glava boli, da ne more spati inu misliti, skuha naj pelina na vodi, si ga obveže okoli al pa z jeshom opari in duha, bo zdrav.«

Lek za tek
Zelišče pelina v ljudskem zdravilstvu najpogosteje uporabljajo za dobro prebavo in tek. Pelin je krepčilo, zbuja izločanje žolča in kar hitro odpravi vsakršne prebavne motnje in napenjanje. Dr. Katja Galle-Toplak v Zdravilnih rastlinah na Slovenskem piše: »V ljudski medicini velja za izredno dobro sredstvo pri slabem delovanju želodca, pri slabi prebavi in pri žolčnih težavah. Zaradi grenčin deluje pri slabem teku, pri prebavnih težavah, kot sta spahovanje in napet želodec ter trebuh; preganja vetrove in pospešuje delovanje žolča.« Z njegovo pomočjo lažje uženemo kronično zaprtje, zgago, neprijeten zadah iz ust, črevesne zajedavce. Priporoča se pri splošnem pomanjkanju prebavnih sokov in lenosti želodca, zato kot začimba sodi k mastnim jedem, ki jih naredi bolj prebavljive. Lajša tudi nekatere jetrne bolezni, odvaja vodo iz telesa in pomaga pri hujšanju.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.