Danes je 25 Nov 2024 07:16
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 28 Maj 2010 16:43    Naslov sporočila: BOLEZNI ŽELODCA
 Odgovori s citatom  

Želodec je mobilni, mišični organ, ki sprejema hrano in tekočino iz požiralnika, jo pomeša s prebavnimi sokovi v himusu in sprošča v dvanajstnik.

V želodcu se začne priprava hrane za absorpcijo. Želodec hrano zmelje v majhne delce, jo pomeša s prebavnimi sokovi in encimi in jo prek pilorusa prepušča v majhnih odmerkih v črevo, kjer se nadaljuje prebava in začenja absorcpija.



Med sekretornimi funkcijami želodca je poglavitno izločanje solne kisline (HCl), proteolitičnega encima pepsina in lipolitične lipaze. Želodec izloča tudi številne enterohormone in peptide: gastrin, somatostatin, histamin, serotin, leptin in grelin.




BOLEZNI S SPREMENJENO ŽELODČNO SEKRECIJO



HIPERSEKRETORNA STANJA



Hipersekretorna stanja so stanja ali bolezni, povezane z želodčno sekrecijo. Primarni vzrok je zvišana sekrecija gastrina (hipergastrinemija) ali histamina (hiperhistaminemija). Večina hipersekretornih stanj je idiopatskih (nastopajo neodvisno od drugih obolenj). Najpogostejši vzrok želodčne hipersekrecije je hipergastrinemija, ki je posledica pomanjkljive zavore njegovega izločanja. Drugi, redkejši vzrok, pa je zvišana sekrecija histamina.

Normalno želodec izloči 1,5 l želodčnega soka, pri hipersekretornih stanjih pa količina želodčnega soka naraste na 10 – 15 l na dan. Pri tem volumnu črevesu zmožnost absorbcije odpove in nastane diarea.


HIPOSEKRETORNA STANJA



Hiposekretorna stanja so zelo raznolika skupina bolezni, katerih vzrok je lahko genetski, pridobljen ali iatrogen (po operacijah ali uživanju zdravil).

Bolniki s sladkorno boleznijo in avtonomno nevropatijo imajo znižano bazalno sekrecijo zaradi okvarjenih vagusnih poti (najdaljši možganski živec).

Gastropatija aids je bolezen želodca, ki poteka s hipoklorhidrijo in hipergastrinemijo. Ker so v 50% pri bolnikih prisotna avtoprotitelesa proti parietalnim celicam, menijo je avtoimunska.




MOTNJE ŽELODČNE MOTILITETE



GASTROPAREZA



Gastropareza je simptomatska motnja v praznjenju želodca. Obolevajo ljudje vseh starosti, ženske pogosteje. Lahko je primarna motnja motilitete želodca, lahko pa je sekundarna – spremljajoča motnja številnih drugih bolezni. Najpogostejši vzroki gastropareze so zdravila, sladkorna bolezen in idiopatska gastropareza.



Lahko zdravimo tudi s strogo dieto in sicer s tekočo hrano, saj tekočina se hitreje prazni kot trda hrana. Hrana naj vsebuje malo maščob in naj ne vsebuje vlaken. Obroki naj bodo količinsko majhni, pogosti in sestavljeni predvsem iz ogljikovih hidratov.





DUMPING SINDROM IN SINDROM POSPEŠENEGA PRAZNJENJA ŽELODCA



Sindrom »Dumping« nastane zaradi prehitrega prehoda hrane iz želodca v črevo. Hitro praznjenje želodca je posledica receptivne relaksacije in želodčne akomodacije. Ker se želodec ne relaksira, se intragistični pritisk po obroku zviža in iztisne hrano iz želodca.

Bolnikom svetujemo prehrano z malo količino ogljikovih hidratov in dodatek pektinov, ki upočasnijo praznjenje želodca.



HELICOBACTER PYLORI
Helicobacter pylori je Gram-negativna spiralna mikroaerofilna bakterija, dolga 3-5μm. Na enem polu ima 4 – 6 na koncu zadebeljenih bičkov. Vpliva na nastanek antralnega gastritisa, ulkusne razjede na dvanastniku in želodcu, ter na nastanek raka na želodcu. Leta 1982 so Avstralci na bakterijskem gojišču uspešno vzgojili spiralno bakterijo, iz vzorca odvzetega bolniku z želodčnim ulkusom.

Naseljena je pod mukusom v želodcu in metaplastičnem gastričnem epiteliju v dvanajstniku. Bakterije so prilagojene na kislo okolje, saj izločajo encim ureazo, ki razgradi ureo na amonijak in bikarbonat, ter tako nevtralizira okolico bakterije. Hitro se gibljejo skozi zaščitno mukusno plast in se neenakomerno razporejejo po površini epitelijskih celic, vendar vanje ne vstopajo.



GASTRITIS



Bolniki pri gastritisu opisujejo težave kot topa stalna bolečina v trebuhu, napihnjenost, polnost, pekoč občutek v žlički, spahovanje, izguba apetita, hujšanje,… itd.



Gastritis je lahko akutni ali kronični. Specifično zdravljenje je odvisno od vzroka in tipa gastritisa. Če gastritisa ne zdravimo, lahko pride do krvavitev, šoka...



PEPTIČNA RAZJEDA (ULKUS)



Peptična razjeda je najpogostejša bolezen prebavil. Prevalenca bolezni je 2500 na 100 000 prebivalcev. Pogostost bolezni narašča s starostjo in doseže vrh pri 60 letih.

Glavna povzročitelja bolezni sta bakterija Helicobacter pylori in zdravila nesteroidni antirevmatiki (NSAR). Ker se da ta dva dejavnika odstranit, peptična razjeda danes ni več kronična bolezen. Bolezen se pojavi zaradi agresivnega delovanja solne kisline in pepsina kljub temu, da so se v sluznici razvili obsežni obrambni mehanizmi. Ko so obrambni mehanizmi poškodovani, pride do acidopeptične poškodbe celic. Redkeje lahko nastane peptična razjeda tudi zaradi pretirane sekrecije solne kisline. Takšen primer je Zollinger- Ellisonov sindrom. K razvoju peptične razjede pripomore tudi stres, ki vpliva na fiziološke procese (hitrejše praznjenje želodca - izloča se več kisline in pepsina, hormonske spremembe) in tudi na navade posameznika (kajenje, pitje alkohola).

Simptomi pri peptični bolezni so lahko zelo milo izraženi ali pa zelo močno. Uživanje hrane sproži bolečino. Želodčne razjede pogosteje vodijo v otekanje tkiv tankega črevesa, kar ovira pomikanje hrane iz želodca. To po jedi povzroča napihovanje, slabosti ali bruhanje. Pri 10-15% bolnikov je prvi znak krvavitev. Krvavitve sumimo, kadar je bolnik šibek ali kaže kakšne druge znake anemije. Te krvavitve so lahko zelo nevarne, saj lahko bolnik pade v šok in posledično mu lahko odpovejo organi. Operacija je nujna tudi v primeru, če pride do predrtja razjede skozi želodčno steno – perforacije.



RAK ŽELODCA



Rak želodca se pogosto pojavi na mestu, kjer je sluznica želodca vneta. Veliko strokovnjakov je prepričanih, da je tako vnetje posledica raka na želodcu in ne pa njegov vzrok. Nekateri strokovnjaki trdijo, da se lahko rak razvije iz želodčne razjede, vendar ima večina ljudi z razjedo in rakom želodca verjetno neodkritega raka, še preden se razjeda razvije. Helicobacter pylori, bakterija, ki je pomembna pri nastanku razjed dvanajstnika in želodca, ima tudi pri razvoju nekaterih vrst želodčnega raka pomembno vlogo. Polipi želodca, redke, nerakave, okrogle tvorbe, ki štrlijo v želodčno votlino so najbrž predhodniki raka in jih zato odstranjujejo. Rak se pogosto pojavi predvsem pri določeni vrsti polipov, pri polipu večjem kot dva centimetra ali pri številnih polipih. Pri nastanku raka želodca imajo pomembno vlogo tudi nekateri dejavniki prehrane. Ti so zalo slana hrana, uživanje ogljikovih hidratov, večje količine nitratov, ter nezadostno uživanje zelene, listnate zelenjave in sadja. Kljub temu pa za nobenega od teh dejavnikov ni dokazano, da povzroča raka.



RESEKCIJA ŽELODCA



Operacijo, s katero odstranijo del želodca (delna gastrektomija) ali ves želodec (totalna gastrektomija), delajo takrat, kadar se želodčne razjede nočejo pozdraviti kljub zdravljenju z

zdravili in dieto, kadar razjeda močno krvavi ali perforira teh pri želodčnem raku.

Bolnik prejme splošno omamo, želodec izčrpajo do čistega s cevjo, ki gre skozi nos v požiralnik. Kirurg napravi res v zgornjem delu trebuha in odstrani del želodca ali ves želodec, nato sešije preostale prerezane robove, da ohrani prehod za hrano. Operacija traja ponavadi dve uri.

Bolnika hranijo z infuzijo, ena ali več cevk pa drenira odvečno tekočino, ki se nabira v operiranem področju. Po nekaj dneh se mora prebavni trak dovolj pozdraviti, da bolnik lahko začne jesti in piti. V bolnišnici ostane deset do štirinajst dni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Ostale bolezni želodca in prebavil

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.