Danes je 13 Maj 2024 12:55
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 22 Apr 2010 07:37    Naslov sporočila: Hepatitis A - nalezljiva zlatenica
 Odgovori s citatom  

Hepatitis A je bolezen jeter, ki je posledica okužbe z virusom hepatitisa A. Virus se nahaja v okuženi hrani in vodi; pogostokrat so z njim okužene gojene školjke, ki pridejo v stik z neprečiščenimi fekalnimi odplakami.

Izbruh bolezni je običajno nenaden in se prične s povišano telesno temperaturo, slabim počutjem, utrujenostjo, pomanjkanjem apetita. Bolnika lahko sili na bruhanje, neredko pa so prisotne tudi bolečine v trebuhu. Čez nekaj dni je mogoče opaziti porumenelost beločnic in kože. Bolezenski znaki niso pri vseh bolnikih enako izraziti. Klinična slika se spreminja od lahke, ki traja teden ali dva, do težke, ki traja nekaj mesecev. Bolezen se navadno pozdravi brez trajnih posledic, lahko pa preide v kronično vnetje jeter. Zlasti pri mlajših otrocih lahko poteka bolezen v zelo lahki obliki, tako da jo prepoznamo le s pomočjo ustreznih preiskav krvi.

1. NA KAKŠEN NAČIN PRIDE DO OBOLENJA OZIROMA DO OKUŽBE Z VIRUSOM?
Do okužbe s povzročiteljem nalezljive zlatenice A pride lahko zaradi uživanja hrane ali vode, v kateri je virus hepatitisa A. Izločevalec virusa je človek, ki virus izloča z blatom v okolico oziroma ga zaradi neustrezne higiene rok prenaša na hrano in različne predmete v svoji okolici. Če higiena rok osebe, ki je pride v stik z okuženimi predmeti ni zadovoljiva, se virus preko rok zanese v prebavila in povzroči okužbo.

2. KOLIKO ČASA PRETEČE OD OKUŽBE DO PRVIH BOLEZENSKIH ZNAKOV?
Ta čas, ki ga imenujemo inkubacija, je sorazmerno dolg. Bolezenski znaki se lahko pojavijo že 14 dni po okužbi, lahko pa preteče mesec ali več preden se bolezen razvije. Virus hepatitisa A ugotavljamo v blatu okuženih oseb lahko že tri tedne pred začetkom obolenja in približno en teden po obolenju.

3. KDO JE NAJBOLJ OGROŽEN?

Do okužbe pride najpogosteje med malimi otroci in šolarji, ki na eni strani še ne znajo povsem poskrbeti za pravilno umivanje rok, po drugi strani pa so neprekuženi, kar pomeni, da še niso bili v stiku s tem povzročiteljem. Odrasli, ki se okužijo in obolijo, imajo praviloma večje težave in so bolj prizadeti kot mali otroci.

4. KAKO SE LAHKO PRED OBOLEVANJEM ZAVARUJEMO?

Okužbo najpogosteje širijo osebe, ki sicer izločajo povzročitelja z blatom, same pa so na videz zdrave. Zdravje lahko zavarujemo na ta način, da si roke pred jedjo temeljito umijemo. Previdnost je potrebna tudi pri uživanju morskih sadežev, zlasti tistih, ki se pred uživanjem toplotno ne obdelajo na dovolj visokih temperaturah. Glede na to, da je možnost okužbe rok največja pri skupni uporabi sanitarnih prostorov, je prav tako pomembno temeljito umivanje rok po uporabi sanitarij. Pred okužbo se najučinkoviteje zaščitimo s cepljenjem. Za dolgoletno zaščito je potrebno cepljenje z dvema odmerkoma cepiva v enem letu.

5. KAKO SKRBETI ZA BOLNIKA?
Zdravil, ki bi zdravila nalezljivo zlatenico, ni. Za bolnika je najbolj pomembno, da počiva. Pomembna je tudi pravilna prehrana, ki naj bo lahka, brez posebnega dodajanja maščob in začimb. Večji telesni napori, težka, mastna in začinjena hrana ter uživanje alkohola v času obolenja lahko prispevajo k razvoju trajne prizadetosti jetrnega tkiva, do kroničnega vnetja jeter.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 22 Apr 2010 07:39    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Hepatitis A, epidemična zlatenica, je nalezljiva bolezen, ki se prenaša z blatom. Povzroča jo virus, ki okvari jetrne celice. čas od okužbe do izbruha traja 15-50 dni, najpogosteje 28-30 dni. Bolezen poteka s povišano telesno temperaturo, utrujenostjo, izgubo apetita, slabostjo, bolečinami v mišicah in sklepih, bolečinami v trebuhu. Bolnik ima lahko le nekatere od navedenih znakov. Po nekaj dneh se pojavi zlatenica (porumenele so zlasti očesne beločnice). Dva do štiri dni pred pojavom zlatenice postane bolnikovo blato svetlejše, seč pa temnejši. Zlasti pri otrocih okužba pogosto poteka neopazno – brez kakršnihkoli kliničnih znakov ali se izraža le v blagi obliki brez zlatenice! Bolezen traja približno 6 tednov in praviloma ne pušča posledic. Lahko je nevarna za nosečnice, kronične bolnike, podhranjene in izčrpane osebe, ki naj se ob pojavu obolenja v družini posvetujejo s svojim zdravnikom ali zdravnikom specialistom epidemiologom na Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana.

POJAVLJANJE, NAČIN OKUŽBE IN PRENOS BOLEZNI
Izvor bolezni je bolnik, ki klice izloča z blatom. Bolnik postane kužen že v inkubacijski dobi – teden ali dva pred pojavom kliničnih znakov, kužnost je tedaj celo največja. V deželah s slabimi higienskimi razmerami se bolezen pojavlja zgodaj v otroštvu in je večina odraslih oseb imunih. Povsem drugače je v razvitih državah, kjer imamo dobre higienske razmere: urejene vodovode, nadzor nad proizvodnjo in prometom živil, osveščeno prebivalstvo. Tu obolevajo posamične odrasle osebe in otroci – zlasti potniki, ki potujejo v dežele z nizkim higienskim standardom, in družinski člani obolelih oseb. Okužimo se s kontaminirano hrano (školjke, jagode, …), ki je nismo dobro oprali ali toplotno obdelali, vodo ali z umazani rokami. Bolezen se lahko razširi v epidemijo, če je vnesena v kolektive otrok, ki niso prekuženi (v vrtce, šole).

PREPREČEVANJE BOLEZNI
Bolezen učinkovito preprečujemo s cepljenjem in ustreznimi higienskimi ukrepi.

Ker se virus izloča z blatom, moramo misliti na vse možne poti prenosa iz črevesa bolnika v usta bodočega bolnika. Pri tem mislimo na direkten prenos – stik z bolnikom in na indirekten prenos z okuženimi živili, vodo in predmeti ( preko igrač), brisač.
Uspešno preprečevanje širjenja bolezni je odvisno od higienskega režima doma, kolektiva, zlasti pa od bolezenskih navad posameznikov. Ker majhen otrok še ne more in ne zna sam skrbeti za osebno higieno, je dolžnost staršev in osebja, da ga stalno nadzoruje in vzgaja.
Otroke je potrebno dosledno nadzorovati pri umivanju rok ( po uporabi stranišča, pred hranjenjem).

Pred in po negi otroka si temeljito umijemo roke. Najpomembnejše je umivanje rok po brisanju ritke.

Ves čas se moramo zavedati, da lahko veliko otrok preboleva bolezen brez zaznavnih kliničnih znakov – torej tudi brez zlatenice.

Ker je tudi med izbruhom epidemije vsaj polovica okuženih otrok brez posebnih težav, moramo že ob pojavu posamičnih primerov obolenja dosledno poostriti higienski režim doma in v kolektivu.
Izredno pomembno je pogosto menjavanje brisač. Vsak družinski član naj ima svojo brisačo, ki naj je ne zamenjuje z drugimi. Po brisanju telesa, zlasti predela okoli zadnjične odprtine, odvrzimo brisačo direktno v pralni stroj.
Temeljito si umivamo roke s tekočo toplo vodo in milom pred pripravo hrane, pred jedjo in po uporabi stranišča.

Stranišča pomivamo z vročo vodo in detergentom. Posebno temeljito je potrebno pomiti kljuke straniščnih vrat, potezno vrvico z ročajem in sedalo deske. Igrače in predmete, preko katerih se okužba lažje prenaša in jih je težje čistiti, začasno izločimo iz uporabe. Pri majhnih otrocih uporabljamo plenice za enkratno uporabo. Pred in po previjanju si natančno umijemo roke. Previjalno mizo pregrnemo s staničevino, papirnato podlogo ali bombažno plenico, ki jo zamenjamo po vsakem previjanju! Pazimo, da umazanih plenic ne odlagamo na čiste površine in jih odvržemo direktno v koš. Majhni otroci ne smejo imeti dostopa do koša za smeti.

Otrok z znaki nalezljive bolezni – drisko, bruhanjem, temperaturo, izpuščaji, akutnimi prehladnimi znaki: kašelj, bolečine v žrelu, nahod – NAJ OSTANE DOMA!

Ko odhajamo na kopanje v bazene, ne dovolimo otrokom, da posedajo z golo ritko na robovih bazena. Na obali jezer, morja ne dovolimo otrokom, da opravljajo veliko potrebo v vodo ali na nezavarovanih mestih, kjer bi z blatom lahko prišli v stik drugi kopalci. Umazane plenice odstranjujemo v za ta namen pripravljene vreče in kontejnerje.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 22 Apr 2010 07:40    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Zdravljenje
Zdravil, ki bi zdravila hepatitis A ni. Za bolnika je najbolj pomembno, da počiva. Pomembna je tudi pravilna prehrana. Ta naj bo lahka, brez dodajanja maščob in začimb. Večji telesni napori, težka, mastna in začinjena hrana ter uživanje alkohola v času obolenja lahko prispevajo k razvoju trajne prizadetosti jetrnega tkiva (kronično vnetje jeter).

Preventiva
Ker je največ virusa v blatu okužene osebe še preden se pojavijo značilni znaki bolezni, so pomembne higienske navade ljudi. Bolezen se zato hitro širi v slabih higienskih in socialnih razmerah. Zdravje lahko zavarujemo na ta način, da si roke pred jedjo, ali preden gremo z rokami v usta, temeljito umijemo z milom in jih nato osušimo. Glede na to, da je možnost okužbe rok največja pri skupni uporabi sanitarnih prostorov, pa je prav tako pomembno temeljito umivanje rok po uporabi stranišča. Roke si je potrebno umivati čimbolj pogosto. Kjer ni na voljo čiste vode svetujemo uporabo mokrih higienskih oz. alkoholnih robčkov.

Pomembno je tudi upoštevanje splošnih higienskih ukrepov ter skrbna izbira hrane in pijač.

HRANA:
Jejmo dobro pečeno/kuhano pravkar pripravljeno hrano.
Uživajmo sadje in zelenjavo, ki ga lahko sami olupimo.
Izogibajmo se uživanju »mlačne hrane«, neprekuhanega mleka in slaščic, ki stojijo na sobni temperaturi; Prav tako ne priporočamo uživanja surovih rib in školjk.
Upoštevamo pravilo: Skuhaj, Speci, Olupi ali ne jej!


VODA in pijače:

Pijemo ustekleničeno vodo in pijače (originalno zaprte) in jim ne dodajamo ledu, oziroma prekuhano vodo ali prevrete napitke.
V komunalno neurejenih okoljih si tudi zobe umivamo z ustekleničeno ali prekuhano vodo.
Najučinkovitejša in dolgotrajna zaščita je cepljenje proti hepatitisu A. Cepljenje je priporočljivo za potovanje v dežele, kjer so neurejene sanitarno - higienske razmere (Afrika, Bližnji in Daljni Vzhod, Indija, Azija, južna in srednja Amerika). Enkratno cepljenje zagotavlja zaščito proti bolezni 1 leto. Priporočljiv je ponovni odmerek čez 6 - 12 mesecev, kar nudi zaščito za 15 let.

Epidemiološke značilnosti
Hepatitis A je razširjen po vsem svetu. V deželah kjer je nižja higienska raven in slabša komunalna ureditev je ogroženost potnikov večja. V razvitih državah je prekuženost zaradi dobrih higienskih razmer zelo nizka, zato so potniki iz teh dežel za okužbo z VHA bolj dovzetni.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 22 Apr 2010 07:41    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

Zdravljenje
Hepatitis A zdravimo le s podpornimi ukrepi, torej simptomatsko, kar pomeni, da ni posebnih protivirusnih zdravil za zdravljenje hepatitisa A. Potreben je počitek in redna, zdrava in uravnotežena prehrana, potrebno se je izogibati maščobam in uživanju alkohola ter vsem jetrom škodljivih zdravil. Bistvena je dobra osebna higiena: dosledno umivanje rok pred jedjo in po opravljeni potrebi.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Pridružene bolezni

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.