Danes je 12 Maj 2024 14:12
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 20 Apr 2010 09:16    Naslov sporočila: CURCUMA LONGA L. - korenika KURKUME (KURKUMIN)
 Odgovori s citatom  

CURCUMA LONGA L.

Seminar pri fitofarmakih

Jasmina Erjavec
Tina Ukmar

Mentor: doc. dr. ANDREJ UMEK, mag. farm


1. UVOD

Kurkuma ali turmerik (lat. Curcuma longa L.) je rastlina, ki je doma v tropskem delu jugovzhodne in južne Azije. Največ kurkume proizvedejo v Indiji. Le-ta proizvede skoraj celoten svetovni pridelek, kar 80% pa je porabijo kar sami, saj jo kot začimbo ali rumeno barvilo dodajo k skoraj vsaki jedi, naj bo to vegetarijanska ali mesna. Gojijo jo tudi na Kitajskem in v Indoneziji. Uporablja se predvsem kot začimba in je ena izmed glavnih sestavin curry-ja. Ti se po sestavi nekoliko razlikujejo, saj ima povprečni curry od 8 do 12 različnih začimbnic.
Angleško ime za kurkumo "turmeric" izhaja iz danes sicer že zastarelega francoskega izraza terre-mérite (zaslužna, vredna zemlja), ki pa ima izvor v latinskem izrazu "terra merita", najverjetneje zaradi tega, ker zmleta kurkuma po izgledu spominja na mineralne pigmente (okra).
Uporaba kurkume sega skoraj 4000 let v preteklost, v obdobje vedske kulture v Indiji, ko so jo uporabljali kot glavno začimbo in tudi v religiozne namene.
Že 600 let pr.n.št. so jo uporabljali kot barvilo in zdravilo. O zdravilnih učinkih kurkume je pisal že znan fizik, farmakolog in botanik Dioscorides. Povsod v Aziji so jo uporabljali za zdravljenje želodčnih in jetrnih težav ter zunanje za zdravljenje ran in kot kozmetično sredstvo.
Kurkumo lahko uporabljamo tudi za rumeno barvanje volne, svile, bombaža, usnja in lesa. Rumeno barvilo je kurkumin, ki ga označujejo tudi z oznako E100. Zaradi te izrazite rumene barve pravijo kurkumi »rumena začimba«. Barvilo ni topno v vodi, temveč le v masti ali alkoholu.



Dandanes se uporablja prevretek iz kurkume, ki pospešuje prebavo, vpliva na delovanje žolča, uničuje klice in pomaga pri boleznih želodca. V kitajski in indijski tradicionalni medicini jo uporabljajo proti vnetju, pri napenjanju, menstrulnih težavah, slabosti, vročini in bolezni jeter. Obkladke pa uporabljajo za lajšanje bolečin in vnetja. (1, 2)

2. RASTLINA - DROGA

BOTANIKA:
Izvira iz jugovzhodne Azije od koder se je razširila po vseh tropskih krajih. Razširjena je predvsem v Indiji. Je trajnica, ki zraste vse do 1m visoko, z velikimi, dehtečimi, ovalnimi koreninami s temno oranžnim mesom. Listi so dolgi in razporejeni v šope. Od maja do junija se pojavijo grozdi bledo rumenih cvetov v gostih klasih. (1)

SISTEMATIKA:

Regnum Plantae
Phylum Magnoliophyta
Subphylum Magnoliophytina
Classis Liliopsida
Subclassis Zingiberidae
Ordo Zingiberales
Familia Zingiberaceae
Genus Curcuma


Rastlina: Curcuma longa L. ( Curcuma domestica Val. ) – kurkuma
Droga: Curcumae longae rhizoma – korenika kurkume
Družina: Zingiberaceae – ingverjevke (2)




3. UČINKOVINE

Kemizem:
- Eterično olje ( 3-5%) , ki vsebuje seskviterpene:ar-tumeron, -tumeron in -tumeron (65%), zingiberen (25%), kurkumol, felandren, sabinen, cineol in borneol.
- 3-5% kurkuminoidov, ki predstavlja zmes kurkumina (diferuloilmetan), monodemetoksikurkumina (p-kumaroilferuloilmetan) in bisdemetoksikurkumina (di-p-kumaroilmetan). (6)

4. DELOVANJE
Kurkuma odraža holeretični, protivnetni, antioksidativni, karminativni, hepatoprotektivni, hipolipemični, protitumorni, antiangiogeni učinek. Poleg tega preprečuje strjevanje krvi in deluje depurativno, lokalno pa izkazuje protimikrobni učinek. (7)

5. UČINKOVITOST
PREDKLINIČNE ŠTUDIJE:

Eksperimentalne študije in vitro in in vivo na živalih so pokazale številne zdravilne učinke kurkume.
Ugotovili so, da etanolni ekstrakt kurkume poveča pretok žolča in stimulira produkcijo žolčnih soli. (7)
Kurkumin izkazuje močno antioksidativno aktivnost, ki je primerljiva z vitaminoma C in E. Je močan lovilec številnih reaktivnih kisikovih zvrsti, vključno s superoksidnim in hidroksilnim radikalom ter radikalom dušikovega dioksida. (3) Vodni ekstrakt kurkume in izoliran kurkumin inhibirata liposomsko lipidno peroksidacijo in zmanjšujeta s peroksidi inducirane poškodbe DNA. Nizke koncentracije kurkumina varujejo hepatocite podgan proti s paracetamolom inducirani lipidni peroksidaciji. Pred lipidno peroksidacijo in s peroksidi povzročeno lizo varuje kurkumin tudi humane eritrocite in njihovo membrano. (7)
Odvisno od doze izkazujejo kurkuminoidi hepatoprotektivni učinek. To so ugotavljali z merjenjem znižanja koncentracije ASAT in ALAT ob izpostavitvi jeter citotoksičnima tetraklorometanu in galaktozaminu. (7)
Protivnetni učinek so dokazali z inhibicijo zarodne ovčje ciklooksigenaze, 5-lipoksigenaze pri podganjih peritonealnih nevtrofilcih in ciklooksigenaze v človeških trombocitih. Kurkumin inhibira agregacijo trombocitov ter metabolično pretvorbo arahidonske kisline do prostaglandinov E2, F2 ter D2. Na protivnetni učinek kaže tudi inhibicija kolagenaze, elastaze, hialuronidaze, monocitnega kemotaktičnega proteina-1 (MCP-1), interferon inducibilnega proteina, TNF (tumor necrosis factor) in interlevkina-12 (IL-12). (5)
Kurkumin naj bi tudi preprečeval nalaganje  amiloida v možganih bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo ter razgrajeval že nastale strdke. (2)
Vodni in brezvodni ekstrakt kurkume ter izoliran kurkumin izkazujejo antimutageni učinek proti številnim direktno delujočim mutagenom kot so benzopiren, dimetilbenzoantracen, 1-metil-3-nitro-1-nitrozogvanidin in cigaretni dim. (7)
Kurkumin inhibira nastanek tromboksana B2, sintezo adenozin difosfata in kolagen inducirano agregacijo. (7)
Kurkumin se uporablja tudi lokalno za hitrejše celjenje ran. Biopsija s kurkuminom zdravljene rane je pokazala večje število infiltriranih celic, kot so makrofagi, nevtrofilci in fibroblasti, v primerjavi z nezdravljeno rano. Migracija teh celic je vir rastnih faktorjev, ki so potrebni za regulacijo biološkega procesa celjenja ran. Transformirajoči rastni faktor (TGF- 1) stimulira ekspresijo fibronektina in kolagena s fibroblasti. Tako zdravljenje s kurkuminom poveča ekspresijo fibronektina in kolagena ter poveča stopnjo tvorbe zrnatega tkiva in vivo. Študija s sistemsko aplikacijo kurkumina je pokazala ugoden učinek pri regeneraciji mišic po travmi z moduliranjem aktivnosti NF-B (transkripcijski jedrni faktor-B). (3)
Raziskovali so tudi antiulkusno aktivnost kurkumina. Le-ta povzroči re-epitelizacijo poškodbne želodčne sluznice. Še več, peroralna in intraperitonealna aplikacija ustreznega odmerka kurkumina zavira gastrično ulceracijo. (3)
Nekontrolirana angiogeneza je patološka in pogosto povezana z rastjo tumorja, revmatoidnim artritisom, diabetično retinopatijo in hemangiomom. Kurkumin kaže antiangiogeno aktivnost, ker znižuje ekspresijo z angiogenezo povezanih genov, vaskularnega endotelijskega rastnega faktorja (VEGF) in metaloproteinaze (MMP-9). (3)
Dolgoletne študije nakazujejo, da kurkumin ne le preprečuje nastanek raka, ampak ga lahko tudi zdravi. In vivo in vitro študije so pokazale, da kurkumin inhibira kancerogenezo na treh nivojih: tumor promocija, angiogeneza in rast tumorja. Potencialni antikancerogeni učinek kurkumina je posledica njegovega učinka na transkripcijske faktorje, rastne faktorje, adhezijske molekule, apoptotične gene, regulatorje angiogeneze in celične signalne molekule. (4)
Na živalih so ugotovili, da naj bi Curcuma longa zdravila dedno bolezen cistično fibrozo oz. mukoviscidozo. (2)


KLINIČNE ŠTUDIJE

Klinične študije v katerih so preučevali vpliv kurkume na gastrointestinalni trakt:

DISPEPSIJA
1. Na 106-ih pacientih z dispeptičnimi problemi (bolečine v trebuhu, predelom nad trebuhom, vetrovi, napenjanjem) so opravili randomizirano, dvojno slepo, placebo kontrolirano, multicentrično študijo. Študija je potekala 7 dni z dnevnim odmerkom 2g kurkume. Pacienti so bili naključno razdeljeni v tri skupine:
prva skupina: 38 pacientov – 2 g kurkume
druga skupina: 30 pacientov – 2 g zeliščne mešanice, ki vsebuje ekstrakt kaskare, strihnovca in ingverja.
tretja skupina: 38 pacientov – placebo
Na koncu študije so opazili bistveno izboljšanje pri 27-ih pacientih prve skupine, 16-ih druge skupine in 16-ih tretje skupine. Razlika med kurkumo in placebom je bila signifikantna. (6)

2. V odprto nadzorovani študiji so na 440-ih pacientih z dispeptičnimi problemi preučevali vpliv kurkume. Študija je trajala 4 tedne, pacienti pa so prejemali 2x dnevno po 81 mg ekstrakta kurkume (13-25:1, 96% etanol). Po končani študiji so opravili primerjalni test. Primerjali so prvotne subjektivne simptome s subjektivnimi simptomi po študiji. V povprečju se je stanje pacientov izboljšalo: bruhanje v 84%, slabost v 71%, bolečine v zgornjem delu trebuha v 66%, šibkost v 61%, vetrovi in napenjanje v 58% in zaprtje v 58%. Po evalvaciji zdravnikov so ugotovili, da je bila učinkovitost odlična v 27% in dobra v 60%. (6)

BENIGNI ŽELODČNI ULKUS
Na 50-ih pacientih z benignim želodčnim ulkusom so izvedli randomizirano študijo. Študija je trajala nekaj več kot 12 tednov. Pacienti so bili naključno razdeljeni v dve skupini:
prva skupina: 27 pacientov – 750 mg kurkumina dnevno
druga skupina: 23 pacientov –750 mg antacidnega pripravka, ki je vseboval aluminijev in magnezijev hidroksid, dnevno .
Po 6-ih tednih terapije je 9 pacientov iz prve skupine in 15 pacientov iz druge skupine popolnoma ozdravelo, medtem ko je bilo opaziti vidno izboljšanje pri 14-ih pacientih prve in 8-ih druge skupine. Po nadaljnih 6-ih tednih zdravljenja je bilo opaziti popolno ozdravitev pri skupno 70,6% prve skupine in 94,1% druge skupine.
Iz te študije lahko sklepamo, da učinek kurkumina lahko primerjamo z učinkom antacidnih pripravkov pri zdravljenju benignega želodčnega ulkusa. (6)

DUODENALNI ULKUS
V nasprotju s pravkar omenjeno študijo, pa je dvojno slepa, placebo kontrolirana študija, izvedena na 130-ih pacientih z duodenalnim ulkusom. Študija je trajala 8 tednov, pacienti pa so bili razdeljeni v dve skupini:
prva skupina: dnevno 6g kurkume
druga skupina: placebo.
Po končani študiji ni bilo vidne razlike med učinkom kurkume (27%) in placeba (29%). (6)



Klinične študije v katerih so preučevali protivnetni učinek kurkume

REVMATOIDNI ARTRITIS
1. Na 18-ih pacientih z revmatoidnim artritisom je bila opravljena randomizirana, dvojno slepa, navzkrižna študija. Potekala je 2 tedna z dnevnimi odmerki 1200mg kurkumina ali 300mg butilbutazona. Po končani študiji je bila vidna signifikantna izboljšava pri jutranji togosti, času hoje in nabreklosti oziroma oteklini v obeh fazah zdravljenja . (6)

2. V kratkotrajni, dvojno slepi študiji so sodelovali pacienti z revmatoidnim artritisom. Primerjali so dnevni odmerek kurkumina (120mg) s fenilbutazonom. Pri zdravljenju s kurkuminom je prišlo do signifikantne izboljšave, vendar je zdravljenje z fenilbutazonom pokazalo veliko boljše rezultate, verjetno zato, ker ima že sam po sebi analgetično delovanje. (7)


POSTOPERATIVNO VNETJE
V dvojno slepi klinični študiji, v kateri so preučevali postoperativno vnetje, pa je bila aktivnost kurkumina (1200mg na dan) zoper vnetja boljša v primerjavi s fenilbutazonom ali placebom.
V obeh opisanih študijah ni bilo signifikantnih stranskih učinkov ob uporabi kurkumina. (7)


OSTEOARTRITIS
V dvojno slepi, placebo kontrolirani navzkrižni študiji je sodelovalo 42 pacientov z osteoartritisom. Pacienti so 3 mesece dobivali ali zeliščno/mineralni pripravek (zmes kurkume, Withania somnifera, Boswellia serrata in cinkovega kompleksa) ali placebo. Nato je sledilo 15 dnevno očiščevalno obdobje, po tem pa so si pripravke zamenjali in jih jemali prav tako 3 mesece. Pri zdravljenju z zeliščno/mineralnim pripravkom je bilo opaziti signifikantno zmanjšanje bolečine. (7)



Klinični študiji v katerih so preučevali hipolipemično aktivnost kurkume

Nekontrolirana klinična študija z ekstraktom kurkume (ekvivalentno 50g kurkume/dan) na Kitajskem, ki je trajala 12 tednov na 16 pacientih je pokazala znižanje holesterola za 49 mg/dl (1,3 mmol/l) in trigliceridov za 62 mg/dl. Terapevtski učinek je bil primerljiv s klofibratom. (7)

Druga študija na 90 pacientih je pokazala znižanje koncentracije holesterola in trigliceridov s kurkumo pri skoraj vseh pacentih.
Pri obeh študijah je bilo ugotovljeno, da kurkuma izboljšuje simptome angine pektoris. (7)


6. VARNOST

STRANSKI UČINKI:
Resnih neželjenih učinkov ni.
Znan je le en primer alergičnega kontaktnega dermatitisa zaradi rokovanja z kurkumo v neki trgovini z začimbami. Eksperti so na podlagi tega zaključili, da je kurkuma verjetno le šibak senzibilizator in da ni običajen vzrok alergičnemu kontaktnemu dermatitisu.
Pri poskusu na podganah, ki so jedle hrano z 10% kurkume, so izgubile nekaj dlak. Tak učinek ima mogoče kurkuma tudi na človeku, vendar takih primerov še ni zabeleženih. (7)

KONTRAINDIKACIJE:
Glede na Komisijo E je kurkuma kontraindicirana v primeru obstrukcije žolčnih vodov, medtem ko se v primeru žolčnih kamnov s parcialno zaporo žolčnih izvodil lahko uporablja le po posvetu s strokovnjakom. (7)

PREVIDNOSTNI UKREPI:
Visoke doze naj se ne bi dajale pacientom, ki jemljejo antiagregacijska ali antikoagulantna zdravila. Posebno pozornost pa je treba nameniti ženskam, ki želijo zanositi ali pacientom, ki se pritožujejo nad izgubo las. Pacienti, ki prejemajo kurkumo topikalno morajo biti previdni, da se ne izpostavljajo preveč sončni svetlobi. (7)

INTERAKCIJE:
Visoke doze naj se ne bi dajale pacientom, ki jemljejo antiagregacijska ali antikoagulatorna zdravila. (7)


7. ODMERJANJE


Korenino kurkume uporabljamo zmleto v prah ali kot tekoči ekstrakt (1:1, najmanj 45% etanol).
Doza tekočega ekstrakta je 5-14ml na dan, bolje pa je, če se ta enkratna doza prerazporedi na 4-5 enakih doz čez ves dan.
V primeru prahu kurkume se priporoča polna čajna žlička (1,5-3g). Prah zmešamo z vodo do gostega napitka, 1-2 krat dnevno. Napitku lahko dodamo še čajno žličko lecitina z namenom, da izboljšamo absorpcijo.
Drogo se lahko jemlje dlje časa, če se upošteva priporočene doze. (6,7)


8. ZAKLJUČEK

Curcuma longa ima veliko ugodnih farmakoloških učinkov, a je pri nas malo poznana rastlina.V Sloveniji ni registriranega zdravila s Curcumo longo L., medtem ko ga lahko dobimo v ZDA kot prehransko dopolnilo.
V Ph.Eur.5th zaenkrat nima svoje monografije. Nemška komisija E pa je njeno monografijo uvrstila med odobrene, ker ima dovolj dokazov o njeni učinkovitosti
in jo priporoča za uporabo v primeru dispeptičnih težav. Do sedaj so s kliničnimi raziskavami dokazali ugoden vpliv kurkume na gastrointestinalni trakt in vnetje. Potrebne bi bile še druge klinične študije, ki bi potrdile številne pozitivne učinke kurkume, ugotovljene s predkliničnimi študijami. Velik potencial se kaže v zdravljenju Alzhaimerjeve bolezni, raka in bolezni jeter. (2, 7)
Po podatkih in literaturi sodeč, lahko sklepamo, da je uporaba kurkume varna in učinkovita pri vnetju in dispeptičnih težavah.

9. LITERATURA

1. http://www.agencija-k.si/index_files/kurkuma.htm
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Curcuma_longa
3. Radha K. Maheshwari, Anoop K. Singh, Jaya Goddipati, Rikhab C. Srimal. Multiple biological activities of curcumin: A short review. Life Csiences 2006; 78 (18): 2081-2087
4. Aggarwal BB, Kumar A, Bhorti AC. Anticancer potential of curcumin, preclinical and clinical studies. Anticancer Res. 2003; 23 (1A): 363-398
5. Chainani-Wu N. Safety and anti-inflammatory activity of curcuminia component of turmeric (Curcuma longa). J Altern Complement Med. 2003; 9 (1): 161-168
6. E/S/C/O/P Monographs, 2. edition, Thieme, 2003; 107-113
7. Milles S., Kerry B.,Principles and practice of Phytotherapy, 2000; 596-578
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Zdravila

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.