Danes je 10 Maj 2024 03:57
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 28 Feb 2010 18:04    Naslov sporočila: Zeliščna pomagala pri astmi
 Odgovori s citatom  

Pogosti napadi krčevitega dušenja oz. kašlja kažejo na to, da smo se znašli v objemu astme.


Žajbelj se izkaže v čajnih mešanicah proti astmi.

Rožmarin je eno izmed zelišč, ki se obnesejo pri lajšanju astme.

Naribajmo hren in mu dodajmo med, da omilimo napade krčevitega dušenja.

Slovensko, kakor tudi tuje ljudsko zdravilstvo, ponujata nekaj koristnih receptur, ki nam bodo pomagale, da se izmuznemo iz tega dušečega objema, ali vsaj omilimo njegovo moč. V pomoč nam bodo vsa grenka in aromatična zelišča proti krčem. Ljudje, ki jih mučijo astmatični napadi, naj si priskrbijo katero od zeli, ki jih svetuje ljudsko zdravilstvo: janež, kamilica, komarček, kumina, hren, kopriva, majaron, melisa, meta, veliki oman, rožmarin, timijan, sivka, smrekovi vršički, žajbelj, šetraj, citronka, česen, redkev …

Napotki našega ljudskega zdravilstva
Ena boljših receptur, ki naj bi zelo koristila pri astmi, in se prenaša iz roda v rod, navaja, naj sesekljamo korenino velikega omana (Inula helenium). Pol žličke korenine prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati petnajst minut, precedimo, dodamo še žlico cvetličnega ali lipovega medu in pijemo po majhnih požirkih po eno skodelico čaja čez dan. Kura naj traja krajši čas, ker oman pri daljši uporabi in ob prevelikih količinah lahko povzroča želodčne težave. Pri nekaterih ljudeh povzroča tudi alergije, zato je potrebna previdnost pri njegovi uporabi. Simon Ašič je zoper napade astme toplo priporočal uporabo čaja iz enakih delov materine dušice (Thymus pulegoides) ali timijana (Thymus vulgaris) in lanenega semena (Linum usitatissium). Z litrom vrele vode poparimo štiri žlice mešanice teh zelišč, za pol ure odstavimo in pijemo večkrat na dan, oslajeno z medom. Zelo koristen je tudi čaj iz lučnika (Verbascum): z litrom kropa poparimo tri žlice svežih ali suhih cvetov, pustimo stati deset minut, precedimo in pijemo trikrat na dan. Blagodejen pa je tudi sirup iz glavnatega zelja (Brassica oleracea): soku iz listov dodamo enako količino medu, skuhamo in precedimo. Jemljemo po osem žlic sirupa na dan.

Modrosti nemške ljudske medicine
Nemško ljudsko zdravilstvo ima bogato tradicijo, ki nudi tisoč in en recept zoper to in ono tegobo. Na spletni strani http://jumk.de/hausmittel/menu-alle.shtml so zbrani številni recepti iz njihove zakladnice naravnega zdravilstva, ki nam pomagajo povrniti ali okrepiti zdravje. Na tej strani smo si izposodili tudi nekaj preprostih receptur, ki nam bodo pomagale ubežati izpod krempljev astme. Zmešamo dvajset gramov kumine (Carum carvi), bezga (Sambucus nigra), ozkolistnega trpotca (Plantago lanceolata), vijolice (Viola odorata) in komarčka (Foeniculum vulgare). Vzamemo žličko mešanice in jo prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut, precedimo in pijemo. Napitek si privoščimo trikrat na dan. Naslednji recept navaja, da v enakih delih zmešamo liste bele mrtve koprive (Lámium album) in liste velike koprive (Urtica dioica). Žličko mešanice poparimo s skodelico vrele vode, pustimo stati deset minut, nato precedimo in dodamo žličko medu. Takšen poparek si pripravimo trikrat na dan. Preprost je tudi recept z uporabo hrena (Armoracia rusticana): svež hren naribamo v kašo in mu primešamo nekaj medu. Žličko tega pripravka zaužijemo vsak dan pred spanjem. Spomladi ne pozabimo nabrati smrekovih vršičkov (Picea excelsa), s katerimi napolnimo pol steklenice, čezenj dolijemo kvalitetno rdeče vino in pustimo stati tri tedne, nato tekočino precedimo v manjšo steklenico in spijemo kozarec do dva zdravilne tekočine na dan.

Zadnja pripada Messegueju

Kaj pa pravi veliki francoski mojster naravnega zdravilstva Maurice Messegue? Zoper napade astme svetuje čajno mešanico iz timijana, materine dušice, rožmarina (Rosmarinus officinalis) in citronke (Verbena triphylla). Po ščepec vsakega zelišča zmešamo in poparimo z litrom vrele vode. Spijemo dve do štiri skodelice na dan. Zalegla naj bi tudi čajna mešanica iz lipe (Tilia plathyphyllos), slezenovca (Malva silvestris), sivke (Lavandula angustifolia) in žajblja (Salvia officinalis). Pripravimo jo po istem receptu kot prvo mešanico.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Nasveti

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.