Danes je 10 Maj 2024 18:43
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 22 Okt 2009 12:59    Naslov sporočila: Cimet
 Odgovori s citatom  

Cimet je ena izmed najstarejših začimb, na Kitajskem naj bi cimet uporabljali že 3.000 let pred našim štetjem, v Evropo so ga prinesli Arabci. Med 16. in 18. stoletjem je v Evropi veljal za zelo drago začimbo.




Cimetovec je 10-15 metrov visoko zimzeleno drevo, kot začimbo pa uporabljamo njegovo posušeno lubje. Je ena najbolj priljubljenih in prijetno dišečih začimb, ki ima poleg tega ogromno blagodejnih lastnosti. Vsebuje veliko antioksidantov in eteričnih olj, ki imajo zato številne ugodne učinke na organizem. Najboljši cimet prihaja s Šrilanke, vzgajajo pa ga med drugim tudi na Kitajskem, v Indoneziji, Vietnamu, Braziliji in Egiptu. Cimet pridobivajo tako, da kakšnih pet let staro drevo posekajo, iz poganjkov, ki poženejo iz drevesa, pa vzgojijo novo drevo. Rjavo lubje olupijo in pod vrhnjo površino se skriva mehka plast skorje, ki jo sušijo. Je ena tistih začimb, ki telo "pogrejejo", zato največ cimeta uporabljamo ravno v jesenskem in zimskem času. Kupimo lahko mleti cimet ali pa cimetove palčke, oboje pa je na voljo v vseh živilskih trgovinah. Mleti cimet se razdiši prej kot palčke, vsekakor pa ga moramo hraniti na temnem in hladnem prostoru v dobro zaprti stekleni posodi. Cimet uporabljamo predvsem pri pripravi sladkih in sadnih jedi. S celim cimetom odišavimo in začinimo kompote, mlečne pijače, kuhano vino, z mletim pa pripravljamo pecivo in ga dajemo v razne mlečne in močnate jedi. Uporabljamo ga tudi za posip sadnih cmokov. Cimetove palčke dodajamo vročim napitkom - kavi, kuhanemu vinu in vroči čokoladi za boljšo aromo. Cimet pa uporabljamo tudi kot dodatek k dušenemu mesu, predvsem jagnjetini in v nadevih s suhim sadjem za perutnino.

Bučna rižota s cimetom
Za 5 oseb potrebujemo: 50 dag buče z oranžnim mesom, 5 rezin mesnate slanine, 3 žlice masla, 40 dag riža arborio, 1 dl suhega belega vina, 2 cimetovi palčki, 7 dl mesne juhe, sol, sveže mlet poper in 10 dag sveže naribanega parmezana.
Bučo olupite, ji odstranite semena in jo narežite na majhne kose. Na stopljenem maslu popražite na trakove narezano slanino in dodajte bučo ter jo dušite 15 minut. Dodajte riž in cimet, nekaj minut dušite, prilijte vino in ko ga riž vpije začnite postopoma dodajati juho. Kuhajte in občasno premešajte, dokler riž ne vpije juhe. Dodajte novo in ponavljajte, dokler riž ne bo kuhan. Nazadnje solite in popoprajte po okusu, vmešajte parmezan ter takoj postrezite.

Račje prsi s pomarančo in cimetom
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg račjih prsi, sol, ingver, maslo, malo pomarančne lupine, 2 cimetovi palčki, 2 dl sveže stisnjenega pomarančnega soka, 1 žlico moke, 1 dl piščančje juhe ali vode.
Račje prsi natrite s soljo in ingverjem. Na maslu jih z obeh strani hrustljavo zapecite, zalijte s pomarančnim sokom, dodajte malo pomarančne lupinice in cimet, pokrijte ter dušite še 30 minut. Zgostite s podmetom, ki ga napravite iz moke in piščančje juhe, dobro prevrite in po potrebi še dosolite. Prsi narežite na rezine, jih prelijte z omako in postrezite.

Cimetova tortica
Za 4 osebe potrebujemo: 3 velike pomaranče, 4 beljake, 10 dag sladkorja, 1 žličko mletega cimeta, 1 žlico sladkorja, 2 dl sladke smetane.
Iz beljakov stepite trd sneg in vanj vmešajte sladkor. Iz polovice snega specite osem sploščenih snežnih poljubčkov. Iz pomaranč ožemite sok in ga skupaj z eno žlico sladkorja in cimetom pokuhajte na polovico. Ohladite in primešajte preostanek snega ter stepeno sladko smetano, da dobite kremo. Na krožnik položite poljubček, nanj naložite kremo, dodajte še en poljubček in končajte s kremo.

Mascarponejeva krema s cimetom in sadjem
Za 4 osebe potrebujemo: 8 lističev želatine, 2,5 dl aromatičnega belega vina, pol žličke mletega cimeta , 6 dag sladkorja v prahu, 25 dag sira mascarpone, 3 dl sladke smetane za stepanje, 40 dag poljubnega svežega sadja 3 žlice medu, 5 žlic vode.
Lističe želatine namočite v vinu, ki ste mu dodali cimet. Medtem trdo stepite smetano, primešajte mascarpone in sladkor v prahu. Vino z želatino segrejte le toliko, da se želatina stopi in jo primešajte mascarponejevi kremi. Postavite vsaj za tri ure v hladilnik. Sadje naložite v posodice, ga prelijte s prevreto mešanico medu in vode ter ga obložite z mascarponejevo kremo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Še več receptov

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.