Danes je 09 Maj 2024 23:32
Poglej neodgovorjena sporočila

Uporabniško ime:     Geslo:

Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov



Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 
 Avtor   Sporočilo 

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 06 Maj 2009 07:13    Naslov sporočila: Ohranite vašo črevesno floro v ravnovesju
 Odgovori s citatom  

Ohranite vašo črevesno floro v ravnovesju


Bliža se čas poletnih počitnic in odhodov na različne konce sveta. Pogosta nadloga, ko smo dlje časa zdoma, zlasti ko se nahajamo v higiensko manj ugodnih pogojih, so prebavne težave ter driska.

V prostorih hotela Union je potekala tiskovna konferenca, kjer je beseda tekla o vlogi probiotikov pri lajšanju prebavnih motenj ter njihovi širši uporabi.


*Kakšna je vloga probiotikov pri vzpostavljanju normalne črevesne flore?
*Kako nam lahko pomagajo?
*Katere druge težave še lajšajo in kakšna je njihova prihodnost na področju kardiovaskularne preventive, so bila vprašanja, na katera so odgovore podali Sabila Unuk, dr. med., UKC Maribor ter Denis Baš, dr.med, UKC Ljubljana.

Po končani predstavitvi smo za kratek intervju prosili gospoda Denisa Baš, dr.med, ki nam je z veseljem namenil nekaj pojasnil. Odgovore boste lahko prebrali pod konkretnimi vprašanji.

Človeško črevo in njegova flora


Človeško črevo je eden večjih telesnih organov, ter kot takšen ključnega pomena za naše zdravje. Pri vsakemu izmed nas je črevesna flora zapleten in razgiban bakterijski ekosistem, ki se razvije v prvih letih življenja. Številni mikroorganizmi, ki oblikujejo ta ekosistem, pa so bistveni za naše dobro počutje.

1. Ali so vsi dobri mikroorganizmi tudi probiotiki?
"Znanih je več kot petsto različnih mikroorganizmov (bakterij, gliv), ki sestavljajo črevesno mikrofloro. Nekatere imajo koristne, druge pa škodljive učinke na naše zdravje. Da je to res ogromna številka govori podatek, da 1.5-2kg naše telesne teže predstavljajo ravno te bakterije.

Probiotiki so torej prehrambeni dodatki, ki vsebujejo žive mikroorganizme, večinoma so to bakterije, ki so sicer del normalne črevesne mikroflore ter imajo, kadar jih zaužijemo v dovolj veliki količini, koristen učinek na naše zdravje. Pri tem je zelo pomembna količina zaužitih mikroorganizmov, ker sicer ne preživijo poti do debelega črevesja, kamor potujejo skozi neugodne razmere v želodcu in tankem črevesju."

Simptomi oslabele črevesne flore se pokažejo prav kmalu, pogosto kot driska, slabo počutje, napenjanje in splošna telesna šibkost. Priporočljivo je, da že pred nastankom takšnih težav uporabimo ustrezne protiukrepe. Priljubljenost probiotičnih živil ni sodobni fenomen.V medijih je zaslediti različne razvrstitve, katera živila sodijo v ,,družino probiotikov,,in katera ne.

2. Ali nam lahko prosim pomagate narediti malce reda?
"Probiotike lahko uživamo v obliki fermentiranih mlečnih živil (kefir, jogurti, kislo mleko,..) ali v obliki praškov, tablet in kapsul v prehranskih dopolnilih in zdravilih. Čeprav morajo biti vse probiotične bakterije ne glede na izdelek natančno opisane (največkrat iz skupine Lactobacilov in Bifidobakterij), varne in obstojne pa so merila za prehranska dopolnila in zdravila strožja. Pomebno je poudariti, da so pri določenih bolezenskih stanjih učinkoviti samo točno določeni sevi bakterij. Tako je lahko nek sev učinkovit pri zdravljenju infekcijske driske ter povsem brez učinka pri funkcionalnih motnjah črevesja (zaprtje, napenjanje,..). Druga stvar, na katero pa moramo biti pozorno pa je število teh bakterij v preparatih, saj je znano, da mora biti to število CFU (Colony forming unit) vsaj 109 da pride do naselitve našega črevesja s temi bakterijami in do zdravilnega učinka.""

Uživanje probiotikov je bilo že v preteklosti nadvse pomemben dejavnik zdravega in dolgega življenja. Izraz ,,probiotiki,, naj bi nastal leta 1965 in pomeni preparate, ki vsebujejo žive mikroorganizme in koristijo človekovemu zdravju.

3. Govori se, da naj bi bili za organizem nepogrešljivi in nujno potrebni. Kakšna pa je dejansko naloga probiotikov oziroma kakšen je njihov doprinos k ohranjanju zdravega telesa?
"Funkcija črevesne mikroflore je zelo pomebna za zdravje in normalno delovanje našega organizma. Pomebna je za presnovo hranil, ki jih naši encimi ne uspejo razgraditi. Produkti te presnove služijo potem kot hrana za celice črevesnega epitelija. Tvorijo in pomagajo pri absorbciji vitaminov (K, biotin, folat) in mineralov (magnezij, železo, kalcij). S sintezo različnih snovi in tekmovanjem s slabimi bakterijami sodelujejo kot pomemben dejavnik pri zagotavljanju črevesne pregrade in s tem preprečujejo vstop škodljivih snovi in bakterij v naše telo. Zelo pomembno vplivajo tudi na zorenje in delovanje našega imunskega sistema, zaradi česar lahko preprečijo tudi nastanek alergij."

4. Komu strokovnjaki še posebej priporočate vsakodnevno uživanje probiotičnih izdelkov?
"Kot smo že predhodno omenili, se lahko normalno delovanje črevesne mikroflore poruši. Na to vplivajo predvsem uživanje antibiotikov, črevesne okužbe in nezdrav življenjski slog. Pod nezdravim življenjski slogom mislimo neredno in neuravnoteženo prehrano, premalo gibanja, kajenje, prekomerno uživanje alkohola ter psihični stres.

Priporočila, ki so znanstveno podprta s številnimi kvalitetnimi raziskavami se nanašajo na zdravljenje in preprečevanje akutnih infekcijskih drisk, drisk povzročenih z antibiotki, potovalnih drisk in drisk povzročenih z Clostridium difficile. Nekatere študije so pokazale učinke probiotikov tudi za zdravljenje funkcionalnih motenj prebave (napenjanje, driske, zaprtje, bolečine v trebuhu), preprečevanje razvoja atopijskega dermatitisa in respiratornih okužb pri otrocih, lajšanju težav pri kronični vnetni črevesni bolezni (ulcerozni kolitis)‏ ter preprečevanju vaginalnih kandidoz in okužb sečil."

5. Ali lahko prekomerno uživanje probiotičnih izdelkov škodi?

"Uživanje probiotikov je lahko rečemo zelo varno in razen v res redkih primerih neškodljivo. Neželenih učinkov skorajda ni, lahko se predhodno pojavijo predvsem napenjanje in vetrovi. Sicer pa je njihova uporaba tudi klinično preiskušena tudi že pri dojenčkih in nosečnicah."

6. Zelo priljubljen rek pravi, da: eno jabolko na dan prežene zdravnika stran. Ali lahko kaj podobnega trdimo tudi za probiotike?

"Vsekakor je uravnotežena prehrana zelo pomembna za naše zdravje, čeprav je ravno na področju prehranjevanja veliko samooklicanih strokovnjakov, ki preko različnih diet reklamirajo najrazličnejše super uspešne formule in diete. Probiotiki so vsekakor koristno prehransko dopolnilo in tudi izdelki, ki so fermentirani z njihovo pomočjo (jogurti, kislo mleko, kislo zelje,..) veljajo za zdrave."

7. Probiotiki v zadostni količini naj bi delovali tudi proti-kancerogeno. Ali so že razpoložljivi kakšni konkretni podatki?

"Na podlagi predkliničnih raziskav na živalih se je pokazalo, da lahko nekateri sevi naših črevesnih bakterij zmanjšajo možnost za razvoj raka na debelem črevesju. Obstaja več mehanizmov kako probiotiki to dosežejo. Pri prebavljanju hrane nastajajo v našem črevesju pod vplivom nekaterih slabih bakterij kancerogene snovi. Nekateri sevi probiotikov lahko zmanjšajo število teh slabih bakterij, razgradijo te strupene (kancerogene) snovi in spodbudijo naš imunski sistem. Po drugi strani, pa je tudi znano, da probiotiki vplivajo na normalno delovanje črevesne peristaltike, kar tudi zmanjša možnost daljšega kontakta s temi škodljivimi snovmi.

Poudaril bi, da raka na črevesju s probiotiki ne moremo povsem preprečiti ali celo ozdraviti, je pa to gotovo eden od dejavnikov tveganja, na katerega lahko vplivamo z zdravim načinom življenja in prehrano."

O črevesni flori


Zdrava črevesna flora med drugim spodbuja razstrupljanje telesa z odstranjevanjem škodljivih stvari. Poleg tega izdeluje za človeško telo pomembne snovi, na primer življenjsko pomembne vitamine. Igra tudi zelo pomembno vlogo pri preprečevanju vdora bolezenskih klic v telo, kajti zdrava črevesna flora ustvarja biološko pregrado.

Dejavniki, ki ogrožajo zdravo črevesno floro


Človeška črevesan flora je v občutljivem ravnovesju, ki ga je treba varovati. Škodujejo ji lahko:

*Zdravila, še posebej antibiotiki.
*Neredna, neuravnotežena prehrana, tudi zaradi stresa, pomanjkanja
časa ali posebnih diet.
*Stres pri delu, stres pred izpiti.
*Spremenjeno prehranjevanje na potovanju.
*Bolezenski povzročitelji.

Črevesna flora in naši najmlajši


Akutna driska je v otroškem obdobju pogosta težava, s katero se vsi starši vedno znova srečujejo. Driska se lahko pri otroku pojavi zaradi različni dejavnikov: prehranskih napak, okužbe z virusi ali bakterijami („trebušna gripa“), zdravljena z antibiotikom in tako dalje. Pri dojenčkih je pogost vzrok prehodnih prebavnih motenj z blago ali zmerno hudo drisko sprememba prehrane. Glavno tveganje, ki je povezano z drisko, je izsušitev (dehidracija), še zlasti pri dojenčkih in malih otrocih ali če ima otrok še druge simptome, na primer bruhanje ali zvišano telesno temperaturo.

Ukrepi v primeru, če ima otrok drisko

Le zdravnik lahko postavi natančno diagnozo in svetuje ustrezne ukrepe. Običajno ukrepanje obsega prilagoditev prehrane (spremembo prehrane), rehidracijo (nadomeščanje izgubljene tekočine) in odpravljanje simptomov, odvisno od njihove izrazitosti.

Probitoki pri otrocih
Tudi pri otrocih pridejo probiotiki v poštev kot alternativa pri premagovanju bolezni z drisko.

8. Danes je ponudba probiotikov zelo pestra. Na spletu je mogoče zaslediti ogromno naslovov ponudnikov najrazličnejših vrst probiotičnih živil in prehranskih dodatkov. Kako izbrati tiste varne, ki so sočasno tudi učinkoviti?
"Potrebno je prebrati deklaracijo izdelka, na katerem mora biti zapisano ime in sev bakterij (npr.Bifidobacteruim bifidum) ter število kolonij v enoti (CFU) v izdelku, ki mora biti zadostno. Seveda morajo biti pri zdravilih zapisana tudi natančni način odmerjanja in pri katerih boleznih je probiotik učinkovit."

Na tržišču je izšlo novo prehransko dopolnilo iz družine probiotikov, ki črevesni flori pomagajo, da se okrepi sama in tako obnovi svoje naravno zaščitno delovanje. Pri probiotikih gre za mikroorganizme, ki podpirajo naše zdravje, saj pomagajo krepiti črevesno floro. Te probiotične bakterije žive dosežejo debelo črevo in tako pomagajo pri uravnavanju in krepitvi delovanja črevesa. ErceFlora duo je prehransko dopolnilo na naravni osnovi. Ne vsebuje mlečnih beljakovin in tudi ne laktoze. Brez težav ga lahko jemljejo tudi majhni otroci in starejše osebe.

9. Ali je to konkretno prehransko dopolnilo primerno za vse? Povedano drugače, ali je njegova sestava takšna, da ustreza vsem?
"V omenjenem preparatu je kombinacija dveh probiotičnih bakterij (Lactobacillus acidophillus in Lactobacillus rhamnosus) ter glive kvasovke (Saccharomyces boulardii) v zadovoljivi koncentraciji. Omenjena kombinacija probiotikov je dokazano učinkovita pri zdravljenju in preprečevanju drisk povzročenih z antibiotki, potovalnih drisk in drisk povzročenih z bakterijo Clostridium difficile. Poleg omenjenih živih sestavin je v kapsuli še polnilo iz magnezija, silicija in želatine. Če torej otroci ali odrasli nimajo alergij na naštete sestavine potem ni zadržkov za jemanje izdelka."

10. V kolikor se odločamo za nakup prehranskega dopolnila, na kaj moramo biti še posebej pozorni?
"Predvsem na to ali res potrebujemo to prehransko dopolnilo o čemer se posvetujemo s strokovnjakom."

11. In nenazadnje, kako lahko farmacevtu pomagamo, da nam bo lažje svetoval pri pravilni izbiri prehranskega dopolnila?
"Farmacevtu v lekarni moramo natančno opisati težavo ter vsa zdravila in dodatke, ki jih prejemamo. Le tako bo lahko svetoval ustrezno terapijo ter nas v primeru resnejših simptomov in znakov bolezni napotil k lečečemu zdravniku na dodatne preiskave. Zavedati se moramo, da so prehranska dopolnila lahko v pomoč našemu zdravju le v primeru, ko so zares potrebna ter da nam pretirano uživanje raznih vitaminov, zelenih zdravil ali čajev lahko tudi škodi. Zato se je potrebno pred uporabo res posvetovati s strokovnjakom. Nemalokrat vidimo, da bolniki jemljejo hkrati razna domača zdravila, preparate zdravilcev in celo razne "čudežne" tabletke, katerih reklame najdemo v vsakem časopisu. Vse to lahko namesto v izboljšanje našega zdravja vodi v poslabšanje."

12. V povezavi s probiotiki se pojavlja pojem prebiotiki. Ali gre za tiskarsko napako ali morda kaj drugega?
"Uporabljamo oba izraza, pri čemer so prebiotki snovi, ki v našem črevesju spodbujajo rast in razvoj probiotičnih bakterij. Tako vsebujejo veliko prebiotikov vlaknata živila, sadje in zelenjava. Za rast probiotikov so priporočljiva živila z veliko inulina in oligofruktoze (radič, por, čebula, česen, artičoke,..)."

13. Ali bi želeli še sami kaj dodati? Je še kaj takega, česar vas nisem vprašala, pa ste mnenja, da bi lahko pomagalo k večji osveščenosti ljudi, ki se trudijo skrbeti za ohranitev svojega zdravja?
"Rad bi samo poudaril da je tudi pri našem zdravju potrebna zmernost in zdrava pamet. Vsakršnokoli pretiravanje škoduje. Če se že odločimo za obisk pri zdravniku ali farmacevtu, pa je potrebno zaupati informacijam, ki jih tam dobimo. Nemalokrat smo priča, da ljudje preverjajo informacije pri večih strokovnjakih (zdravniki, farmacevti), po internetu ter knjigah, na koncu pa dostikrat ukrepajo čisto po svoje."

Ekipa Med.Over.Neta se zahvaljuje gospodu Denisu Baš, dr. med za intervju.

Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano. Če imate kakršnakoli vprašanja o jemanju, se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Izdelek ErceFlora duo je brez laktoze in brez mlečnih beljakovin, dobite pa ga v lekarni.


05. maj 2009
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Katka


Administrator foruma


Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05
Prispevkov: 997
Kraj: Jesenice

     
Prispevek Objavljeno: 06 Maj 2009 19:11    Naslov sporočila:
 Odgovori s citatom  

ErceFlora duo

Človeško črevesje je največji organ našega telesa in znatno prispeva k zdravju vsakega posameznika. Črevesna flora je zapleten in dinamičen ekosistem bakterij, ki je v prvih letih življenja. Veliko število mikroorganizmov, ki se gibljejo v tem ekosistemu, veliko prispevajo k naši blaginji.
Na primer, spodbuja zdravo črevesno floro z odpravo škodljivih snovi za razstrupljevanje telesa. Poleg tega črevesne flore človeški organizem pomembnih snovi, kot so bistvene vitamine.
Poleg tega črevesno floro odločilno vlogo, ko gre za patogene bakterije, da se prepreči organizma naprej. Zdravo črevesno floro oblike biološke pregrade.


Kaj lahko zdravo črevesno floro za nevarnost?


. Črevesno floro človeka je v negotovem ravnovesje, ki ga je treba zaščititi.
V naslednjih okoliščinah lahko škodljivo:
• zdravila, predvsem antibiotikov
• nepravilni, neuravnoteženi prehrani zaradi stresa, časovne omejitve ali posebne diete
• Stres na delovnem mestu, stres testov
• Spremembe v prehrani, zaradi potovanja
• patogenov
. Simptome je oslabila črevesno floro, niso dolgo čakati in so pogosto navedene kot driska, slabost, bloating in splošno telesno šibkost. Priporočljivo je, da pred tem pojavom v pravo smer, kakor je primerno.


Kaj je ErceFlora duo ® in kako lahko to podpre čreva?


ErceFlora duo ® je dietetični dodatek iz družine Probiotiki na črevesno floro, da si pomagajo sami, in tako okrepili njeno naravno zaščitno funkcijo obnovljena.
Ko Probiotiki so mikroorganizmi, ki spodbujajo naše zdravje. Te probiotic bacteria vpišite živi v debelem črevesu in pomagati urediti funkcije črevesa in okrepiti.


Kakšne pozitivne učinke, je uporaba ErceFlora duo9 so?

• preprečevanju poslabšanja črevesno floro z antibiotiki
• imunski sistem na človeški organizem se je okrepila in tuje snovi,
lahko zatiranje

Podpora za čreva na potovanje na pomanjkanje higienskih pogojih, kjer je sprememba prehrane in podnebne ErceFlora duo ® pomaga ravnovesje črevesne flore, da obnovite


Na kakšen način bo pomagal ErceFlora duo "?

Za nežno še učinkovitega varstva vplivanje različnih komponent, 2 vrst mlečnokislinskih bakterij in kvasovk. Posebno stvar je, da so te sestavine v njihovo delovanje, so usklajeni in med seboj odlično dopolnjujejo.


Kako se ErceFlora ® Duo uporablja?


ErceFlora duo ® je dietetični dodatek na naravni osnovi in se lahko uporabljajo tudi za majhne otroke in starejše ljudi, se lahko uporabijo. Priporočljivo je, da traja 1-3 kapsule dnevno, najbolje zjutraj ali na prazen želodec pol ure pred jedjo.

In če je zaužitje kapsul celota ne delujejo tako dobro, če bi se kapsule lahko odpre, vsebina na mehko hrano ali pijačo, tako razpršena in porabi. Prosimo, poskrbite, ne vroče pijače ali zaradi uživanja alkohola.

Antibiotika ne smete zaužiti najmanj 2 uri po ErceFloru duo.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov


Pokaži sporočila:   

    Kronična vnetna črevesna bolezen - KVČB in ostale bolezni prebavnega trakta Seznam forumov -> Prehrana

Objavi novo temo   Odgovori na to temo
 


 
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Stran 1 od 1
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas

Pojdi na:  


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.