|
Motnje presnove in prebave |
|
|
|
Katka
Administrator foruma
Pridružen/-a: 04.01. 2009, 16:05 Prispevkov: 997 Kraj: Jesenice
|
|
|
|
|
Objavljeno: 02 Mar 2009 10:47 Naslov sporočila: Motnje presnove in prebave |
|
|
|
|
Motnje presnove se začnejo izražati po zaužitju določene hrane. Zelo pomembno je hitro odkrivanje vzrokov in uvedba dietne prehrane, ki predstavlja osnovno terapijo.
HIPOLAKTAZIJA
Hipolaktazija ali intoleranca na laktozo je najpogostejša presnovna motnja. Zajema zelo velik procent svetovnega prebivalstva. Vendar pa je med rasami neenakomerno razporejena.
75-100% afriških plemen
70% ameriških črncev
90% azijcev
90% indijancev
15% severnih evropejcev
6% ameriških belcev
30-50% ostalih evropejcev
Lahko bi rekli, da so belci edini odrasli sesalci, ki še prebavljajo mlečni sladkor. Laktozna intoleranca je normalno stanje odraslega sesalca, človek pa je med svojim razvojem ohranil aktivnost encima v poznem življenskem obdobju. To mu je omogočilo preživetje v obdobju pomankanja hrane. Gen M, ki ne pošilja stop signala za sintezo encima, je dominanten gen. To pomeni, da osebe z MM genotipom in Mm genotipom lahko prebavljajo laktozo, mm genotip pa ne.
Laktoza je disaharid, ki je prav v človeškem mleku zastopan v največjem procentu. Laktozo (mlečni sladkor) vsebuje tudi mleko drugih sesalcev, vendar v manjšem odstotku. Kravje mleko ima manj mlečnega sladkorja in več proteinov in maščob. Encim LAKTAZA (ß-D-GALAKTOZIDAZA) razcepi laktozo do glukoze in galaktoze. Sintetizira se v enterocitih v resicah tankega črevesa. Zaradi zmanjšane aktivnosti ali prisotnosti encima pride do stanja, ki ga imenujemo laktozna intoleranca.
Laktaza se začne pri človeku sintetizirati že pred rojstvom. Podatek, kolikšna je aktivnost encima v razlicnih tednih plodove starosti, nam služi kot pomemben podatek pri pripravi mleka ali nadomestkov mleka za nedonošenčke.
23 teden 10% aktivnost
25-34 30%
35 70%
40-42 100%
HIPOLAKTAZIJE DELIMO NA:
1.PRIMARNE:
- ALAKTAZIJA ALI KONGENITALNA HIPOLAKTAZIJA
- HIPOLAKTAZIJA OTROK
- HIPOLAKTAZIJA ODRASLIH
2. SEKUNDARNE:
- PO AKUTNEM GASTROENTERITISU
- PO ODSTRANITVAH VEČJEGA DELA TANKEGA ČREVESJA
- KOT POSLEDICA JEMANJA ZDRAVIL
- CELIAKIJA
Alaktazija je redka motnja, za katero je značilna doživljenska popolna neaktivnost laktaze. Že zgodaj po rojstvu se pojavijo hude driske, ki povzročijo dehidracijo, hujšanje in če ne pride do takojšnje prekinitve hranjenja z mlekom, lahko zelo hitro dojenček umre. Opisanih je par primerov v Skandinaviji. Uvede se hranjenje z nadomestki brez laktoze (sojino mleko ali hidrolizati soje).
Hipolaktazija otrok lahko nastopi že med dojenjem ali kmalu po prekinitvi dojenja. Tak otrok ima dolgotrajne driske, krče, napenjanje, napet boleč trebušček. Potrebna je hitra diagnostika. Izločiti je treba sekundarne vzroke drisk. Poskusiti z uvedbo dietne hrane brez laktoze, če se stanje izboljša, se nadaljuje z preiskavami.
Hipolaktazija odraslih se izraža različno, odvisno od tega, v kolikšni meri je še ohranjena aktivnost encima laktaze. Nekateri imajo težave le po zaužitju večjih količin mlečne hrane, pri drugih pa nastopijo težave že po izredno majhni količini laktoze (12-25 mg). Težave lahko nastopijo zelo pozno po zaužitju hrane (do 12 ur), kar otežuje diagnostiko. Tudi prisotnost mastne hrane zadrži vsebino dalj časa v prebavnem traktu in omogoči še preostalemu encimu, da dalj časa deluje na mlečni sladkor in ga v določeni meri presnovi. Težave so tako manjše. Vsa ta dejstva pa otežujejo diagnostiko.
Patofiziologija laktozne tolerance
Laktoza, ki se pri človeku z aktivno laktazo hidrolizira do glukoze in galaktoze, se pri ljudeh s hipolaktazijo nespremenjena kot disaharid v veliki količini pojavi v lumnu distalnega dela tankega črevesa. Tu po principu osmoze povleče velike količine vode v črevo. Do 3 krat povečana količina vode in natrijevih ionov potuje v debelo črevo. Le majhen del laktoze se s pasivno difuzijo vsrka v kri in izloči z urinom. V kolonu pa normalno prisotne črevesne bakterije fermentirajo nerazgrajeno laktozo, pri tem se sproščajo plini metan, ogljikov dioksid, vodik in hlapne kisline. Nekaj vodika se s krvjo prenese v pljuča in ga lahko določijo v izdihanem zraku. Tudi nekaj hlapnih maščobnih kislin se absorbira in v večji meri povzročijo metabolno acidozo. Ostala vsebina pa se izloči v obliki tekočega penastega in kislega blata. Plini, ki nastanejo pri fermentaciji, povzročijo krče, vetrove, napenjanje.
Med samodiagnosticiranje spada analiza prehranjevanja in težav, ki spremljajo določeno hrano.
Dietna hrana brez laktoze. Prenehanje težav potrdi LI.
Zdravljenje in dietna prehrana pacientov z hipolaktazijo
Uvede se dietna prehrana, ki izključuje hrano, ki vsebuje laktozo. Vendar pa moramo vedeti, da mlečni sladkor ni prisoten samo v mleku in mlečnih izdelkih. Mlečno sirotko z zelo visoko vrednostjo laktoze uporabljajo v pekarstvu pri peki kruha in slaščic, sirotko uporabljajo tudi pri izdelavi testenin in za nameček veliko tablet vsebuje kot polnilo prav laktozo.Tudi praške izdelujemo z laktozo.
Prava dietna hrana za te bolnike je encimatsko obdelana z galaktozidazo, dobijo se pa tudi preparati z encimom B-D galaktozidazo, ki jih pacient zaužije skupaj s hrano.
Med dovoljeno hrano spadajo tudi probiotični napitki in acidofilna mleka z živimi bakterijami, ki fermentirajo laktozo (probioticni jogurti, kefir).
CELIAKIJA
Celiakija ali glutenska enteropatija je prirojena metabolna motnja in imunska preobčutljivost na gliadin iz žitaric.
Tudi celiakijo delimo na več vrst:
- TIPIČNA
- ATIPIČNA
- POTENCIALNA
Celiakija se izraža zelo različno. Pri najhujši obliki se začne izražati že takoj po prvem stiku s hrano, ki vsebuje gluten-v prvem ali drugem letu življenja. Neprepoznavanje znakov bolezni lahko pripelje do celiakalne krize in celo do smrti. Pri nekaterih ljudeh pa nastopi v tako prikriti obliki, da je lahko nikoli ne prepoznamo ali pa jo prepoznamo šele preko drugih spremljajočih boleznih. Celiakija je precej bolj razširjena kot so predvidevali. Pogostost tipične oblike je višja v državah Severne Evrope, kjer je v prehrano vključeno več žitaric.
GLUTEN je skupno ime za elastične v vodi netopne proteine iz pšenicnega zrna in sorodnih žitaric. Delež glutena (v alkoholu topne frakcije -gliadina) je v različnih žitaricah različno visoka. Največ ga je v pšenici (10 %), najmanj pa v ovsu. Najobčutljivejšim škodi že 1-2 mg gliadina na dan. Iz prehrane moramo izločiti žitarice: pšenico, rž, jecmen . O ovsu so deljena mnenja. Glutena ne vsebuje koruza,ajda in riž.
Tarčni organ, na katerega učinkuje gliadin, je tanko črevo, predvsem resasta površina. To pa je funkcijsko najpomembnejši del prebavnega trakta za hidrolizo in transport prebavljenih snovi.
Še vedno niso jasni vzroki in mehanizem nastanka bolezni.:
Ne glede na to, kaj je pravzaprav vzrok bolezni, pa se bolnikom stanje bistveno izboljša z uvedbo diete brez glutena.
Kakšni so tipični znaki bolnika s celiakijo in kakšna je samopodoba takega bolnika, je opisal Zaplotnik v svoji knjigi POT:
"Celiakija in sklepna revma sta me tako izčrpali, da sem celo hoditi pozabil. Sedem let sem jedel že skoraj prežvečeno, vso premečkano hrano brez kruha in testenin. Bil sem neodporen, ves zanikrn in lotila se me je vsaka bolezen, ki se le lahko loti otroka. Spominjam se, kako sem zaradi škrlatinke ležal v bolnišnici in sem zaradi diete dobival sadje, ki so ga drugi otroci le gledali. Takrat je bilo še težko za sadje a bil sem do grla sit vseh pomaranč, banan in drugega opičjega futra, želel sem si le lepo dišečih, zapečenih žemljic, ki si jih dobivali drugi bolniki. Njim se je kolcalo po sadju, pa smo odprli črno borzo:eno žemljico za dve banani ali banano in pomarančo. Ko sem pričel hoditi v šolo, mi je bilo sila neprijetno, ker sem bil suh kot kost, le trebuh je bil napihnjen in bel, kakor pri mrtvi ribi, ki jo obrne na hrbet. Mama je veliko pretrpela zaradi mene."
Tipični znaki in slika bolnika z celiakijo so:
- pogosto odvajanje penastega smrdecega blata
- krči, napet trebuh
- izguba teže
- utrujenost
- anemija
Pri netipični celiakiji pa bolezem prepoznamo velikokrat preko drugih spremljajočih bioleznih:
- herpetiformni dermatitis
- astma
- alergije na hrano
- artritis
- limfom
- IgA nefropatija....
Terapija
- Dodajanje železa in vitaminov
- zdravljenje spremljajočih bolezni
- brezglutenska dieta
Primer brezglutenske diete
Izločitev moke, zdroba, kruha iz pšenice, rži, ječmena. Dovoljene so jedi iz riža, koruze, krompirja. Vedeti moramo, da žitni škrob uporabljajo pri izdelavi hrenovk, safalad, jušnih kockah, omakah.
Dietni pripravki brez glutena:
celiak moka, brezglutenske testenine, sladice....
GALAKTOZEMIJA
Galaktozemija je redkejša, dedna oblika motnje presnove galaktoze, ki se kopiči v krvi zaradi pomanjkanja oziroma nezadostne aktivnosti encimov za razgradnjo galaktoze.
Galaktoza je monosaharid, ki pride v telo s hrano, predvsem z laktozo (mlekom). Laktoza se razgradi na glukozo in galaktozo, ki prehajata v kri.
Presnova galaktoze poteka v več zaporednih stopnjah, v katerih sodeluje več encimov. Proces poteka v razlicnih tkivih , največ v jetrih, ledvicah, ovarijih, očesni leči, eritrocitih.
V tujini odkrivajo galaktozemije s presejalnimi testi takoj po rojstvu.
Terapija
- preprečevanje poznih zapletov (zdravila za preprečevanje katarakt), induciranje preostale aktivnosti encimov (folna kislina, progesteron)
- pri ženskah preprečevanje okvar jajčnikov (estrogen in progesteron)
- v razvoju je genska terapija z vnosom zdravega gena v jetrne celice
Dieta
Izključuje hrano, ki vsebuje galaktozo: mleko in mlečne izdelke, tudi jogurt, nekatere stročnice in sadje.
Priporočljivo je dodajanje kalcija.
Pri dojenčkih se mleko nadomesti z mlečnimi pripravki brez galaktoze. Preparati se že dobijo tudi na našem tržišču.
Pripravila: Brumat Doljak Majda mag.farmacije |
|
Nazaj na vrh |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Stran 1 od 1 |
Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
|
|